Ukrainos karo pabaigos derybos, kurios balandžio 23 d. turėjo įgauti naują pagreitį Londone, pasirodė esą labiau simbolinės nei realiai produktyvios.
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio paskutinę minutę atšaukė savo dalyvavimą, o aukšto lygio susitikimas pavirto į žemesnio rango diplomatų pasitarimą.
Tai – aiškus ženklas, kad Vakarų vienybė dėl Ukrainos klausimo silpnėja.
Skelbiama, kad M. Rubio pasigedo „lankstumo“ iš Ukrainos pusės, o tai, anot jo, kliudo pasiekti pažangą.
Išreiškiama vis didesnė įtampa tarp JAV politinių srovių – Donal Trump aplinka ragina ieškoti „realistinio kompromiso“, kurio esmė – dalinis teritorijų praradimas mainais į paliaubas.
Būtent šis pasiūlymas, remiantis nutekintomis diplomatinėmis detalėmis, apima Rusijos aneksuoto Krymo pripažinimą ir netiesioginį Donbaso kontrolės perdavimą Maskvai. Tokios sąlygos sulaukė vienareikšmiško Ukrainos ir Europos nepritarimo.
Vladimiras Zelenskis griežtai atmetė bet kokį susitarimą, kuris būtų sudarytas be tiesioginio Ukrainos dalyvavimo. Jis pabrėžė, kad taika negali būti pasiekta „teritorinio vientisumo sąskaita“ ir kad jokie susitarimai negali prieštarauti Ukrainos konstitucijai.
Tarp diplomatinių manevrų aiškėja viena: proveržio tikimybė šiuo metu yra minimali.
JAV ir Europos sąjungininkai nesutaria dėl esminių pozicijų – nuo sankcijų politikos iki teritorinių nuolaidų.
Tuo tarpu Rusija siekia kuo didesnės politinės naudos ir sankcijų panaikinimo be jokių esminių kompromisų.
Vakarų lyderiai šiuo metu turi apsispręsti – ar toliau remti Ukrainos nepriklausomybę be kompromisų, ar ieškoti „realpolitik“ sprendimų, kurie ilgainiui gali reikšti Ukrainos dalinę kapitulaciją.
Lietuvos politikos lyderiai jau anksčiau yra aiškiai pasakę, kad jokių kompromisų Rusijai nebus daroma, pastaroji turi atiduoti viską, ką užgrobė ir kompensuoti visą padarytą žalą mokant reparacijas Ukrainai.
„Ukrainos narystė NATO turi būti bendru strateginiu Vakarų tikslu, nes ji užtikrintų Europos saugią ir stabilią ateitį“, - yra aiškiai nurodęs ir Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys.
Šaltinis: cnn.com
Susiję:
Trump „galutinis taikos planas“ Ukrainai: Krymas – Rusijai, Donbasas – taip pat?
