2024 m. gruodžio 21 d.

 

Taupiosios elektros lemputės – naudojamos, nors pavojingos?

11
Paskelbta: 2014-06-10 11:14 Autorius: ekspertai.eu

Pagal 2012 m. ES direktyvą iš prekybos išėmus kaitrines lemputes, didžioji dalis vartotojų pradėjo rinktis taupiąsias lemputes. Ne išimtis ir Lietuva – pas mus tokias lemputes naudoja daugiau nei 80 proc. gyventojų, nors pastaruoju metu viešumoje vis dažniau pasigirsta argumentų, jog šis sprendimas naudingas tik ekonomiškai ir yra itin kenksmingas žmonių sveikatai. Ar ES, uždrausdama kaitrines elektros lemputes, galėjo suklysti ir žmones versti gyventi nuolatiniame pavojuje dėl savo sveikatos? O gal tikrai, kaip teigia specialistai, tinkamai naudojamos energiją taupančios lemputės yra nepavojingos?

„Pirmiausia, jei taupiosios ar visos kitos lemputės, pakeitusios kaitrines, būtų pavojingos sveikatai – ES nedrįstų priimti tokių sprendimų, kurie stumtų visus į galimą pavojų, – sako Lietuvoje perdegusių taupiųjų lempučių tvarkymą organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė. – Kalbant apie taupiąsias lemputes, vienas labiausiai paplitusių mitų – kad jose esantis gyvsidabris, lemputei sudužus, gali kelti stiprų pavojų sveikatai ar netgi būti ilgalaikių negalavimų priežastimi. Iš tiesų, vienoje energiją taupančioje lemputėje yra ne daugiau kaip 5 mg gyvsidabrio, tuo tarpu žmogaus sveikatai pavojingas didesnis kaip 100 mg gyvsidabrio kiekis“.

Remiantis „Lawrence Berkley“ Nacionalinės laboratorijos JAV mokslininkų atliktais tyrimais, suvalgius vieną tuno gabalėlį, gaunamas beveik toks pat gyvsidabrio kiekis, kaip ir sudužus vienai taupiajai lemputei. „Dauguma žmonių kasdien susiduria su žymiai didesniais gyvsidabrio kiekiais, bet apie tai net nežino ar nesusimąsto. Pavyzdžiui, gyvsidabrio elementų yra tiek paprastame kečupe, tiek gazuotuose gėrimuose ar barbekiu padaže“, – dalinasi T. Ruželė bei pastebi, jog didesnį nerimą visiems turėtų kelti tai, ar jie žino, kaip teisingai pasirūpinti jau nebeveikiančiais elektronikos įrenginiais bei daiktais – tarp jų ir lemputėmis – siekiant rūpintis savo, aplinkinių bei gamtos gerove.

Pasak apšvietimo sistemų įmonės „Osram“ atstovybės Lietuvoje vadovo Ginto Malašausko, kitas, būtent taupiųjų lempučių mitas, kad šių lempučių UV spinduliai yra kenksmingi. „UV spinduliai – tik pigių lempučių trūkumas, t.y. šie spinduliai su šviesa į aplinką gali patekti tuo atveju, jei lemputės stiklinė dalis yra nepakankamai gerai padengta liuminoforiniu sluoksniu. Dažnai taip bandoma sutaupyti žmonių sveikatos klausimu, tačiau didieji gamintojai atsakingai žiūri į kokybinius lempų parametrus ir šių problemų tikrai nekyla. Svarbiausia atsakingai pasirinkti lempučių gamintoją“, – dalinasi G. Malašauskas.

Specialistai pabrėžia, jog sudužus taupiajai lemputei būtina atsargiai, stengiantis išvengti sąlyčio su oda, surinkti lemputės šukes, jas sudėti į sandarų indą ir atiduoti perdirbėjams, o patalpas gerai išvėdinti.

Taupiąsias elektros lemputes atiduodant perdirbimui, apsisaugoma nuo galimos žalos sveikatai bei aplinkosaugai – šios lemputės daug pavojingesnės, kai yra išmetamos kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, mat dideliems lempučių kiekiams sudužus sąvartyne, gyvsidabrio sklidimą sustabdyti būtų beveik neįmanoma. Teisingai naudojamos taupiosios elektros lemputės ir atiduodamos perdirbimui lemputės – nekenkia sveikatai ir yra nepavojingos.

Perdegusias taupiąsias lemputes perdirbimui priima šiomis lemputėmis prekiaujantys prekybos centrai, be to, visoje Lietuvoje (46 miestuose) veikia 86 šių lempučių tvarkymą šalyje organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ punktai. Jų sąrašą galima rasti internetinėje svetainėje: eko-sviesa.lt.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. kestutis
(2016-11-10 02:34:04)
(78.62.7.245) Parašė:

lempos,dienos šviesos,taupančios..cigaretės,alhagolis.kuras,..būtinos prekės,sveikata būtina pinigai,reklama firmu,verslo,kompaniju išlikimas.......



10. yelow submarine
(2014-06-22 02:35:00)
(88.119.234.132) Parašė:

o be to tos “taupios“ jau atgyvena , nes jos tik pusiau taupios - LED yra taupesnės, patikimesnės, be gyvsidabrio ir praktiškai jau beveik ta pačia kaina - turint omeny ilgaamžiškumą ir beveik 10 kartinį taupumą, lyginant su kairinėmis ir beveik 5 -kartinį, lyginant su luminescencinėmis, ypač B taupumo klasės



9. yelow submarine
(2014-06-22 02:30:17)
(88.119.234.132) Parašė:

kas čia per naujas fizikos traktavimas to osraminio atstovo ? - dabar jau UV sulaiko ne stiklas, o liuminoforas ? :))))- originalu :)) o nuo kada mažos gyvsidabrio dozės nekenksmingos ???? - gyvsidabris organizme kaupiasi visą gyvenimą - kiekviena papildoma dozė yra blogis - kokio mažumo ji bebūtų - todėl kalbėti apie tai taip atsainiai yra mažų mažiausiai neatsakinga ! - jau vien dėl to, kad visada atsiras idiotų, kurie patikės tokia nesąmone ir tada mėtys tas lempas į konteinerius . na , o gyvsidabris ketčupe tai aplamai briedas toralus :)) - tunas, - kita kalba - visa jūrinė žuvis su gyvsidabriu - bet tai tik dėl to, kad žmonės jau spėjo užteršti pasaulį tiek, kad uvies be gyvsidabrio gamtoje jau nebebūna :) o dėl mirgėjimo tai kliedesiai - 50 hz mirgėjimas akims yra tikrai menkniekis ir praktiškai nepastebimas - tačiau būna ir žemesnio dažnio mirgėjimai - tai reiškia, kad lempa ne visai sveika :)



8. Artas
(2014-06-17 23:09:41)
(5.20.164.16) Parašė:

Anksciau paprastos kaitrines lemputes kainavo 0,5-0,9 lito, kai atsirado taupiosios lemputes, tai senosios pabrango, dabar tos pacio lemputes kainuos 2-3 litus. (nes naujosios taupiosios kainuoja 6-25 litus)



7. romačius
(2014-06-17 23:02:08)
(78.62.91.160) Parašė:

Vieną žiemą, įsukau taupiąją lemputę vištoms ,sakiau taupykit dabar.Tai vieni niekai,jos pradėjo viena kitą kapot.Tai va, kaip su tom EU direktyvom išeina.



6. Paprastas >5
(2014-06-13 21:14:39)
(88.118.179.138) Parašė:

Keistas tamstos tvirtinimas: „Akis iki galvos skausmo vargindavo vaikams mirksinčios dienos šviesos lempos mokyklose,kai jose sugesdavo starteris.“ Tai matyti, kad esate „reklamos“ tarnautojas. O veikimo principas tas pats: ar „dienos šviesos“, ar „taupiosios“ lemputės, kaip ir paprastas kineskopas – aukštos įtampos lauko sukūrimas(palaikymas) ir UV spinduliavimas(elektronų bombardavimas). Bet būtent šitas procesas – aukšto dažnio generavimas ir veikia akis. Mes matom(dėl regėjimo inercijos)baltą šviesą, o realiai jį pastoviai „dreba“- vibruoja, kaip ir apšviestas paviršius, daiktai. O tai, kada daromas „precizinis“(monotoniškas) darbas žymiai apsunkina regėjimą. Taigi knygos skaitymas yra pražūtingas, arba reikia daryti dažniau pertraukos. Kas liečia. „Pagal patyrimą“ – tai yra melas, kadangi volframo siūlas lenkiškuose(nežinau kaip ukrainietiškuose) yra labai plonas(iš taupymo) ir atlaiko mažiau įjungimų ciklų.



5. 3 komentarui
(2014-06-11 00:22:28)
(77.247.181.164) Parašė:

Jokių akių nevargina taupiosios lemputės.Akis iki galvos skausmo vargindavo vaikams mirksinčios dienos šviesos lempos mokyklose,kai jose sugesdavo starteris.Kam ieškoti turguje kaitrinių lempučių,jeigu jų pilna kiekvienoje parduotuvėje? Pagal patyrimą kaitrinių lempučių gerbėjams rekomenduočiau lenkiškas "Pila" arba ukrainietiškas "Iskra".Kainos ir ilgaamžiškumo santykis jose puikus.



4. papildykite
(2014-06-11 00:13:13)
(77.247.181.164) Parašė:

Daugumoje didžiųjų prekybos tinklų parduotuvių atsirado 3 skyrių dėžės,į kurias galima mesti panaudotas baterijas ir mažus akumuliatorius,smulkią elektroniką,tokią kaip sugedusios kompiuterių klaviatūros ir nebeveikiantys mobilūs telefonai,nebeveikiančias lemputes įpakavime.Kiekvienam dalykui atskiras skyrius.Dabar prekybos tinklai privalo atpiginti baterijas,akumuliatorius ir lemputes,kurie pabrango įvedus rinkliavą,nes dalį panaudotų šių prekių dabar prekybininkai susigrąžins perdirbimui,dėl to sumokėdami ir mažesnę rinkliavą.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras