Rugsėjo 22 d. Maskvos Arbitražiniame teisme prasidės precedento neturintis procesas, kuriame Rusijos federacijos pilietis, banko „Snoras“ bendrasavininkis 41 metų Uzbekistane gimęs Vladimiras Antonovas bylinėsis su užsienio valstybe – Lietuva. Ieškinio suma – 558 mln. eurų.
„Snoras“ buvo vienas iš trijų didžiausių Lietuvos bankų, jis nacionalizuotas Lietuvoje 2011 m. 68,1 proc. banko akcijų priklausė V. Antonovui, 25,3 proc. Raimondui Baranauskui. Prarastų aktyvų nacionalizacijos metu kiekis siekė 2,5 mlrd. eurų.
V. Antonovas sakė: „Lietuva pažeidė savo taisykles ir procedūras, nustatytas Centrinio banko, kurio vykdomos nacionalizuojant kredito įstaigas. Iš esmės tai buvo svetimos nuosavybės užgrobimas. Pavogė milžinišką sumą, apšmeižė žmones, padarė juos nusikaltėliais. Norėtųsi atstatyti teisingumą, įrodyti, kad viskas yra ne taip, ir gauti teisingą kompensaciją.“
Procese dalyvaus žymūs advokatai: Rusijos interesams JTO atstovaujantis Aleksejus Autonomovas, jurisprudencijos mokslų daktaras iš JAV Džulianas Henris Louenfeldas (Julian Henry Lowenfeld), advokatas Sergejus Mirzojevas. Prieš procesą jie kartu su V. Antonovu bei „Snoro“ bendrasavininkiu R. Baranausku surengė vaizdo konferenciją. R. Baranausko ieško Interpolas.
Ieškinį prieš užsienio valstybę Rusijoje tapo galima paduoti nuo 2016 m. sausio 1 d., kai pasikeitė įstatymas dėl jurisdikcijos imuniteto. Panaši praktika veikia daugelyje pasaulio šalių.
Pasak S. Mirzojevo, „viešas bylos svarstymas prie apskrito stalo prieš teismo procesą – nauja praktika. Tai pirmasis Rusijoje ieškinys užsienio valstybei, ir jis nagrinėjamas nacionaliniame Rusijos teisme. Norėtume parodyti visai teisinei bendruomenei, koks pasiruošimo lygis turi būti. Manau, kad gera šios bylos pradžia pakeis klimatą Europoje.“
V. Antonovas pridūrė, kad tai „ūkio subjektų ginčas, čia nėra jokios politikos, tik įstatymo pasikeitimo mūsų šalyje faktas. Be to, toks įstatymas egzistuoja beveik visose civilizuotose šalyse, tai, kad jis atsirado Rusijos Federacijoje, yra normalu. Naudodamiesi įstatymo pakeitimu, dabar galime ginti savo teises Rusijos jurisdikcijoje“.
2016 m. balandį Investuotojų teisių gynybos fondas Ženevoje vykusiame tarptautiniame kolokviume sukvietė žymius advokatus iš įvairių šalių, kurie patvirtino, kad V. Antonovas turi teisę paduoti ieškinį prieš Lietuvos Respubliką ir teisėtai kreiptis į Rusijos Arbitražo teismą. Rugpjūtį Maskvos Arbitražinis teismas pradėjo nagrinėti V. Antonovo bylą su 558 mln. eurų ieškiniu dėl turtinės žalos ir pakenkimo dalykinei reputacijai.
Lietuva V. Antonovo byloje naudosis teisiniu imunitetu. Pasak Dž. H. Louenfeldo, Lietuvai tai būsią nelengva, nes „suverenus imunitetas – tai strateginis resursas, vandens telkiniai, ginklų gamyklos, naftos gręžiniai. Čia kalbama tik apie pinigus, tai komercinis ginčas, ir apie jokį suverenų imunitetą negali būti nė kalbos“.
„Snoras“ priklausė V. Antonovo įkurtai „Convers Group“, kurai priklausė Latvijos bankas „Latvijas Krājbanka“, kuris taip pat buvo nacionalizuotas. Daugiau nei 60 proc. jo akcijų priklausė V. Antonovui.
Baigėsi Apskritasis stalas Kaliningrade. Jo dalyviai paskelbė išvadas. Sergejus Mirzojevas, Džulianas Henris Louenfeldas, Aleksejus Avtonomovas, Dmitrijus Popovas.
Šaltinis: ria.ru „Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]