Prezidentui Obamai laikas pasiūlyti malonę Edvardui Snoudenui (Edward Snowden), drąsiam Amerikos piliečiui, kuris demaskavo Orveliškus Nacionalio Saugumo Agentūros (NSA) sekimo mastus, renkant informaciją apie JAV piliečius. Galbūt Snoudeno veiksmai pažeidė įstatymą, tačiau šis jo poelgis, kaip pastebėjo dienraštis „The New York Times“, padarė milžinišką paslaugą visai nacijai.
Interviu, kurį šią savaitę publikuoja žurnalas „The Nation“, rašantis redaktorius Stephe Cohen ir žurnalo bendrasavininkė Katrina Vanden Heuvel, paprašė Snoudeno apibūdinti kaip jis supranta patriotizmą. Snoudenas atsakė: „Patriotizmas nereiškia veikti taip, kaip to nori vyriausybė, patriotizmas, tai veikimas vardan savo šalies. Tu nesi patriotiškas vien dėl to, jei palaikai tuos, kurie šiuo metu yra valdžioje, tu patriotas, kada dirbi vardan to, kad žmonės tavo šalyje gyventų geriau.
Tai reikalauja sunkių sprendimų. Jei vyriausybė slapta pamina tautos teises, patriotai privalo apie tai pasakyti garsiai.“ Snoudenas pabrėžia, kad žmonės, kurie dirba vyriausybei, nėra davę jokių „tylėjimo įžadų“. Laisva samdomi darbuotojai – tokie kaip Snoudenas – pasirašo dokumentą, kuris įpareigoja niekam neatskleisti slaptos informacijos, o už nusižengimą šioms taisyklėms gresia baudžiamasis persekiojimas. „Tačiau jus taip pat turite duoti priesaiką. Priesaika – tai ne pažadas saugoti paslaptį, tai priesaiką Konstitucijai – ginti ją nuo visų priešų, išorinių ir vidinių. Šios priesaikos aš nesulaužiau“.
Snoudeno veiksmai atskleidė, kad NSA rinko informaciją, apie milijonus amerikiečių pažeisdama įstatymus. Šis demaskavimas sukėlė milžinišką šurmulį visame pasaulyje ir net gi mūsų miegančiame kongrese. Valstybės ir privačios kompanijos pradėjo ieškoti būdų kaip išvengti šio sekimo.
Apygardos tesėjas Richard Leon: „Aš beveik neabejoju, kad mūsų konstitucijos autorius, Džeimsas Medisonas, įspėjęs mus dėl „tautos laisvės apribojimų iš turinčių valdžią pusės“ – dabar būtų šoke“. Net gi Obama buvo priverstas sukurti komisiją NSA veiklai tirti. Šios komisijos išvadose skelbiama, kad NSA veikla turi būti radikaliai reformuota.
Snoudeno paskelbta informacija atsirado kelios savaitės po to, kai senatorius Ron Wyden'as paprašė Nacionalinės Žvalgybos vadovo James Clapper’io duoti atsakymą į klausimą prisiekus: ar renka vyriausybė duomenis apie milijonus amerikiečių. „NE“ atsakė Clapperr’is. Kai Snoudeno pateikta informacija įrodė, kad NSA tik tuo ir užsiima, Clapperr’is nenoriai pripažino, kad jo atsakymas buvo „mažiausiai neteisingas“ iš to ką jis galėjo pasakyti“, o vėliau iš vis atsisakė savo žodžių.
Šiandien Clapperr’is, žmogus, kuris prisiekęs melavo Kogrese, vis dar dirba savo kabinete. Tuo tarpu Snoudenas, kuris drąsiai atskleidė antikonstitucinius NSA sekimo būdus, šiuo metu yra pabėgęs iš šalies ir jam Amerikoje pateikti kaltinimai. Tai labai gerai parodo, kokia grėsmė Amerikoje kilusi piliečių konstitucinėms laisvėms.
Snoudeno informacija sukompromitavo specialiąsias tarnybas ir išmušė iš pusiausvyros Baltuosius Rūmus. Nėra jokių tvirtų įrodymu, kad ši informacija kaip nors būtų pakenkus Amerikos nacionaliniams interesams. Obama tvirtina, kad Snoudenas galėjo pranešti savo nuogąstavimus, pretenzijas ir kaltinimus vyresnybei ir tada jį saugotų įstatymas, kuris gina žmones, demaskuojančius tarnybinius nusikaltimus. Tačiau, juk Snoudenas kalbėjo apie tai su savo tiesioginiais viršininkais ir… nieko neįvyko.
Obama tuo metu buvo užimtas savo rinkimine kompanija, žadėdamas, kad kova su terorizmu grįš į konstitucinius rėmus. Jis žadėjo uždaryti Gvantanamo kalėjimą, nutraukti kankinimus ir, pasak jo inauguracinės kalbos „daugiau nedaryti melagingo pasirinkimo tarp mūsų saugumo ir mūsų idealų“.
Mes šiandien esame labai toli nuo šių pažadų, tačiau tada prezidentas buvo teisus. Tačiau šiandien teisus yra Snoudenas perspėdamas: „kada šalies valdymo organai nueina taip toli, kad baudžia žmonės už tai, ką galime laikyti paprasčiausiai skirtingais požiūriais, o ne realia grėsme šaliai, jie rizikuoja ne tik teisingumo sistemos legitimumu, bet ir savo valdžia“. Obama turi pasiūlyti amnestiją Snoudenui už tai, kad jis atskleidė grėsmingą tiesa amerikiečių tautai.
Šaltinis: washingtonpost.com
Naujausi
Naujausi komentarai
S
IP 109.76.5.128 | 03:27:53
https://www.irishexaminer.com/farming/arid-41553616.html - Lietuva tikrai isskirtine....
vladas lukosevicius
IP 2a00:809:381:af0b:ad00:a834:5305:ecf1 | 01:25:13
Kiekviena revoliucija reikalauja aukų..... Pilna salė KGB-isto Lanzbergio revoliucijos žertvų......