Rimvydo Norkaus pranešimas Europos Sąjungos Teisingumo Teisme
Šių metų kovo 27 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (Liuksemburge) įvykusiame iškilmingame renginyje, skirtame Romos sutarties pasirašymo 60-osioms metinėms paminėti, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (toliau – LAT) pirmininkas Rimvydas Norkus pristatė naujųjų ES valstybių narių perspektyvą ir akcentavo mūsų piliečių indėlį kuriant vieningą Europą. Jis skatino ginti vertybes, kuriomis Sąjunga grindžiama. “Už mūsų šalies Nepriklausomybę kovoję žmonės turėjo modernios valstybės, pagrįstos teisės viešpatavimu, viziją, kad galime užtikrinti žmogaus teises ir laisves bei taikiai sugyventi su kaimynais, nestatydami sienų. Ta pati vizija vedė pirmyn ir Europos Sąjungos kūrėjus“, - pabrėžė pirmininkas.
Rimvydas Norkus teigė, kad į ES įstojusioms naujoms valstybėms narėms buvo iššūkis sustiprinti teisėjo vaidmenį, nes „teisėjai yra pagrindiniai „žaidėjai“ taikant ir įgyvendinant ES teisę ir užtikrinant integracijos procesą“. Tam būtini nepriklausomi teismai. Patirtis rodo, kad demokratijos deficito sąlygomis būtent teismai tampa paskutiniu žmogaus teisių gynimo bastionu.
Kasacinio teismo vadovas atkreipė dėmesį į tai, kad teismų nepriklausomumas prasideda nuo nepriklausomo ir nešališko teisėjo. „Teisėjo, kuris nebijo naujų teisinės sistemos iššūkių ir jų įgyvendinimo, kuris sprendžia ir mokosi visą gyvenimą. Toks teisėjas turi kompetencijos, gebėjimų ir drąsos atsispirti lengviausio kelio pasirinkimui ir atsisako užmerkti akis prieš neteisybę.“ Keičiantis teismų vaidmeniui ir didėjant visuomenės lūkesčiams, pasak LAT pirmininko, pagarba ir autoritetas yra užsitarnaujami gebant išgirsti ir atsakyti, motyvuoti ir paaiškinti, o ne vien tuo, kad taip pasakė valstybės vardu veikiantis teisėjas.
Rimvydas Norkus ragino prisiminti istoriją ir nekartoti klaidų, nes Europoje leidus įsivyrauti nesutarimams, visada atsiranda kažkas, kas siekia paneigti mūsų piliečių teises ir laisves.
Europos Sąjungos Teisingumo Teismo pareiškimas Romos sutarčių pasirašymo jubiliejaus proga: „Europos Sąjunga yra teisinė Sąjunga, kuri nuo Romos sutarčių pasirašymo išsiplėtė ne tik geografiškai, bet ir patyrė esminių kokybinių pokyčių. Šių Sutarčių pasirašymo 60-osios metinės suteikia progą pabrėžti nuolat atsinaujinančio dialogo tarp Europos Sąjungos Teisingumo Teismo ir nacionalinių teismų, kuris vyksta laikantis pagarbos jų nacionalinėms teisės kultūroms ir teisinėms sistemoms bei jų vartojamoms kalboms, svarbą. Atsižvelgdamas į tai Europos Sąjungos Teisingumo Teismas Liuksemburge pakvietė valstybių narių konstitucinių ir aukščiausiųjų instancijų teismų pirmininkus, siekdamas stiprinti teismų bendradarbiavimą tinkle, kuris yra tikrosios Europos teisės erdvės sukūrimo garantas. Jis pabrėžia esminį Europos Sąjungos teismų tinklo, kurį sudaro nacionaliniai teismai ir Teisingumo Teismas, vaidmenį užtikrinant pagrindinių teisių, demokratijos ir teisinės valstybės vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, vystymąsi ir laikymąsi. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, glaudžiai bendradarbiaudamas su nacionaliniais teismais, ir toliau vykdys Sutartimis jam patikėtą užduotį užtikrinti, kad teisės laikytųsi visi ir ji tarnautų visiems ir kad taip būtų saugomos bendros Sąjungos piliečių ir valstybių narių vertybės.“
Šaltinis: lat.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
aštuntam de bilui
IP 78.46.88.246 | 17:32:25
O prie ko čia kokie tai perversmai,demagoge? Kas tau ir tavo ruskiams rūpi,ką daro suvereni šalis? Taip,jau nuometų Putė užpuolė Ukrainą,ne Bidonas. ...
>3 komentarui
IP 84.55.55.186 | 17:08:13
Būna baisiau kaip slavai žudo slavus. Lietuvis lietuviui gatavas gerklę perkasti dėl sotesnio kąsnio ar užimamo aukštesnio posto....