Birželio 26-27 d. Lietuvoje su oficialiu vizitu lankėsi Ukrainos Generalinio štabo delegacija ir susipažino su Lietuvos karių rengimo sistema ir puskarininkių sistema. Šiuo metu Ukraina, siekdama 2020 m. atitikti narystės NATO kriterijus, vykdo plačias gynybos sektoriaus reformas, kurias aktyviai remia Lietuva, siųsdama savo karinius patarėjus ir instruktorius.
Ukrainos Generalinio štabo delegacija lankėsi Krašto apsaugos ministerijoje, Lietuvos kariuomenės Jungtiniame štabe, Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje, Generolo Silvestro Žukausko Pabradės poligone.
Susitikime Jungtinio štabo viršininkas generolas majoras Vitalijus Vaikšnoras pažymėjo, kad Lietuvos kariuomenė remia Ukrainos karius ir siekia, kad Ukrainos kariuomenės tarpusavio sąveika su NATO šalių kariuomenėmis būtų kuo stipresnė.
Ukrainos kariuomenė, siekdama didesnės tarpusavio sąveikos su NATO šalių kariuomenėmis, reformuoja karių rengimo sistemą bei puskarininkių sistemą. Lietuvos kariuomenė, kuri kaip NATO narė atliko tokias reformas, dabar dalijasi savo patirtimi ir teikia konsultacijas Ukrainos kolegoms karių rengimo doktrinų vystymo klausimais. Didžiausios Lietuvos pastangos sutelktos teikiant patarimus Ukrainos kariuomenės puskarininkių sistemos pertvarkai – Lietuva yra nusiuntusi tiesioginiam darbui su Ukrainos kariuomene karinį patarėją puskarininkių sistemos pertvarkos klausimais.
Nuolatinis bendradarbiavimas su Ukraina yra vienas svarbiausių Lietuvos užsienio ir saugumo politikos prioritetų: Lietuva remia Ukrainos euroatlantines aspiracijas, padeda jai įgyvendinti užsibrėžtus kariuomenės artėjimo prie NATO standartų tikslus bei prisideda prie jos gynybinių pajėgumų stiprinimo.
Apie Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą karinėje srityje
Lietuvos ir Ukrainos dvišalis karinis bendradarbiavimas vyksta nuo 1994 m. karinio rengimo mokymo srityje, taip pat teikiamos ekspertinės konsultacijos
Ukrainos kariai kviečiami mokytis Lietuvos karinio rengimo įstaigose, Lietuv finansuoja Ukrainos karininkų mokslus Baltijos gynybos koledže, Lietuvos kariuomenės instruktoriai dalyvauja Ukrainos kariuomenės batalionų rengimo programoje bendroje mokymų grupėje (Joint Multinational Training Group-Ukraine) su JAV, Kanados ir Lenkijos kariais.
Vien per 2016 m. Ukrainos karių rengimo programose Ukrainoje iš viso dalyvavo daugiau kaip 200 Lietuvos instruktorių.
2017 m. birželio 27 d. Lietuvos Seimas pritarė karinės mokymo misijos steigimui Ukrainoje nuo 2017 m. liepos 1 d. Misijos mandatas kartu sudarys sąlygas Lietuvos krašto apsaugos sistemai efektyviau planuoti paramą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.
Lietuva kartu su Lenkija ir Ukraina yra įsteigusios trišalę brigadą LITPOLUKRBRIG.
Ukrainos ir Lietuvos kariai nuolatos dalyvauja įvairiose pratybose tiek Lietuvoje, tiek ir Ukrainoje („Liepsnojantis kalavijas“, „Ugninis griausmas, „Rapid Trident“, „Sea Breeze“ „Maple Arch, kt.)
Taip pat Ukrainos kariai tarnavo Lietuvos vadovaujamoje Goro provincijos atkūrimo grupėje Afganistane (ISAF) 2008-2013 metais.
Lietuvos ambasada Ukrainoje kartu yra ir NATO kontaktinė ambasada.
Apie paramą Ukrainai karinėje srityje
Nuo pat Rusijos karinės agresijos Ukrainoje Lietuva aktyviai palaiko Ukrainos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą, remia Ukrainą visomis įmanomomis ir teisiškai leidžiamomis formomis, įskaitant karinę paramą.
2016 m. rugsėjo mėn. Lietuva perdavė Ukrainos kariuomenei 150 tonų nebenaudojamos amunicijos.
Lietuvos civilinėse sveikatos priežiūros įstaigose ir karių reabilitacijos centre Druskininkuose priimami gydytis sužeisti ukrainiečiai, dalyvavę antiteroristinėje operacijoje
Lietuvos krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministerijos bendrai skyrė apie 50 tūkst. eurų į NATO patikos fondą, kurio lėšomis finansuojamos Ukrainos kariuomenės valdymo, kontrolės, ryšių ir kompiuterių pajėgumų stiprinimo priemonės.
2016 m. pabaigoje Krašto apsaugos ministerijos užsakymu atlikto viešosios nuomonės tyrimo duomenimis, Lietuvos gyventojai taip pat pritaria dėl Lietuvos karinės paramos Ukrainai – 63 proc. tam visiškai pritaria.
Šaltinis: kam.lt