Ukrainos parlamentui liko paskutinis mėginimas trečiadienį priimti įstatymą dėl kalinių, pirmiausia – buvusios premjerės Julijos Tymošenko, gydymo užsienyje, ko reikalauja Europos Parlamentas. Kitaip gali žlugti planai pasirašyti Ukrainos ir ES asociacijos sutartį Vilniaus viršūnių susitikime.
Trečiadienį taip pat bus pateikta Europos Parlamento misijos – buvusio Lenkijos prezidento Alexandro Kwasniewskio ir buvusio EP pirmininko Pato Coxo – ataskaita. Atsižvelgdamos į ją, ES šalys priims sprendimą, ar lapkričio 28–29 dienomis per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje pasirašyti Ukrainos ir ES asociacijos sutartį.
Antradienį Ukrainos parlamento darbo grupė įstatymo projektui dėl kalinių gydymo užsienyje rengti neįstengė paruošti nė vieno bendro dokumento šiuo klausimu. Komisijos pirmininkas, Regionų partijos deputatas Genadijus Vasiljevas baigė darbo grupės posėdį ir paskelbė pertrauką iki trečiadienio ryto.
Ukraina įvykdė beveik visas ES sąlygas, bet kol kas neišsprendė J. Tymošenko klausimo.
***
Ukrainos parlamentui nepavyko susitarti dėl įstatymo, kuris leistų J. Tymošenko vykti gydytis į užsienį
Ukrainos parlamentui antradienį nepavyko susitarti dėl įstatymo, kuris leistų kalinamai buvusiai premjerei Julijai Tymošenko vykti gydytis į užsienį. Neeilinis posėdis, kuriame buvo nagrinėjamas šis klausimas, baigėsi be balsavimo.
Įstatymo projektas dar nebaigtas, todėl deputatai negali dėl jo balsuoti, naujienų agentūra AP citavo parlamento pirmininką Vladimirą Rybaką. „Gėda!“ - skandavo opozicijos parlamentarai, kai buvo paskelbtas šis sprendimas.
Parlamentas prie klausimo svarstymo ketina grįžti lapkričio 19-ąją.
Atitinkamas įstatymas leistų kaliniui išvykti gydytis į užsienį, jei jis susirgtų. Jis galėtų būti pritaikytas ir sunkiai sergančiai J. Tymošenko.
Europos Sąjunga (ES) prieš tai padidino spaudimą Ukrainai. Jei Kijevas nepaleis opozicijos politikės J. Tymošenko, žlugs Asociacijos sutarties pasirašymas, kelis kartus pabrėžė Bendrijos užsienio reikalų ministrai.
Iki šiol planuota, kad ši sutartis tarp Ukrainos ir ES, kuri būtų pagrindas galimoms vėlesnėms stojimo deryboms, turėtų būti pasirašyta per ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimą, kuris lapkričio 28-29 dienomis vyks Vilniuje. Tačiau dabar ši data abejotina labiau nei bet kada.
Ukrainos opozicija yra už glaudesnius Ukrainos santykius su ES. Ji kaltina prezidentą Viktorą Janukovyčių siekiant suartinti buvusią Sovietų Sąjungos respubliką su Maskva ir sužlugdyti Asociacijos sutartį.
J. Tymošenko 2011 metų rugpjūtį dėl piktnaudžiavimo valdžia buvo nuteista septynerių metų laisvės atėmimo bausme. ES ministrai mano, kad nuosprendis buvusiai premjerei yra politiškai motyvuotas. Jie reikalauja atsisakyti „selektyvaus teisingumo“.
Kalinamai opozicijos lyderei yra diagnozuota tarpslankstelinio disko išvarža. Vokietijos medikai jau kelis kartus Ukrainoje apžiūrėjo stiprius nugaros skausmus kenčiančią J. Tymošenko. Šiuo metu Oranžinės revoliucijos lyderė guli Charkovo miesto ligoninėje, kur specialiai jai įrengta izoliacinė palata. 52 metų politikei lankytojus leidžiama priimti tik išskirtiniais atvejais.
Eltos inf.