Naktį į ketvirtadienį Egipto kariuomenė, nušalinusi Mohamedą Mursį, laikinuoju prezidentu paskyrė Konstitucinio Teismo pirmininką Adlį Mansurą. Dauguma Persijos įlankos šalių padėtį Egipte stebėjo su palengvėjimu, praneša „Reuters".
Jungtiniai Arabų Emyratai ir Kuveitas pasveikino laikinąjį Egipto prezidentą ir Egipto piliečius. Kuveito vadovas šeichas Sabas al Sabas gyrė Egipto ginkluotąsias pajėgas už „teigiamą ir istorinį vaidmenį", kuris padės išlaikyti stabilumą. Naujasis Kataro emyras ketvirtadienį taip pat sveikino A. Mansurą ir gyrė Egipto kariuomenę.
Tuo tarpu Izraelio vyriausybė vengė rodyti pasitenkinimą M. Mursio nuvertimu. Bet ministro pirmininko Benjamino Netanjahu partijos narys ir patikėtinis Cačis Hanegbis sakė, kad Izraelis tikisi, jog pasikeitus prezidentui bus atnaujinti santykiai su Kairo vyriausybe. Palestinos autonomijos prezidentas A. Mansuro prisaikdinimą laikinuoju Egipto prezidentu vertino teigiamai ir sakė, kad Egipto kariuomenė užtikrino saugumą.
Turkija ketvirtadienį pareiškė, kad M. Mursio nuvertimas yra nepriimtinas karinis perversmas. Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu sakė, kad išrinktas valdžios atstovas gali būti pašalintas tik demokratiškais rinkimais, o karinis perversmas yra neteisėtas būdas.
JAV dar neapsisprendė, kaip vertinti Egipto valdžios pasikeitimą. Vašingtonas kasmet Egiptui, daugiausia kariuomenei, skiria 1,5 milijardo JAV dolerių paramą. Jei JAV oficialiai pareikštų, kad M. Mursio nuvertimas yra karinis pučas, pagal įstatymus Vašingtonas turėtų nutraukti finansinę paramą Egiptui. Dėl to galėtų nusilpti Egipto kariuomenė, kuri yra viena stabiliausių Egipto institucijų ir ilgametė JAV valdžios sąjungininkė. Be to, JAV turėtų atsižvelgti į tai, kad milijonai egiptiečių rengė mitingus už M. Mursio nušalinimą, o kariuomenė paskelbė planą, pagal kurį bus grąžinta civilių valdžia ir kuriam pritaria Egipto musulmonų ir krikščionių religiniai lyderiai.
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovės Ketrinos Ešton atstovas ketvirtadienį sakė, kad, jo žiniomis, blokas neplanuoja po M. Mursio nušalinimo keisti savo paramos Egiptui programas. Atstovas Maiklas Manas neatsakė į klausimą, ar ES įvykius Egipte laiko kariniu puču.
Šaltinis Afrikos Sąjungoje (AS) anonimiškai informavo, kad Sąjunga po perversmo tikriausiai sustabdys Egipto narystę. Pasak informanto, penktadienį vyks AS Taikos ir saugumo komiteto susitikimas ir tikriausiai bus nuspręsta laikinai nušalinti Egiptą nuo visos AS veiklos. Tokių priemonių imamasi, kai šalyje narėje įvyksta „nekonstituciniai pasikeitimai", o Egipto kariuomenė sustabdė Konstitucijos galiojimą ir nušalino prezidentą.
Eltos inf.