Valstybinės institucijos susirūpino tuo, kad kitais metais įsivedant eurą gyventojai nepatirtų kylančių kainų šoko.
Per Ūkio ministerijoje vykusį pasitarimą diskutuota, kaip efektyviai užtikrinti, kad, įvedant eurą, prekybos ir paslaugų vietose kainos būtų perskaičiuojamos ir skelbiamos tinkamai, aptartos galimos priemonės, pasidalyta informacija, kitų šalių patirtimi, sutarta dėl tolesnio institucijų bendradarbiavimo.
Susitikime dalyvavo Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Lietuvos banko, Ūkio ir Finansų ministerijų specialistai.
Pasak ūkio viceministrės Rasos Noreikienės, ruošiantis įvesti eurą labai svarbus geranoriškas visų suinteresuotų pusių – ir verslo, ir institucijų, ir vartotojų – sutarimas ir bendradarbiavimas.
„Susitikimo metu gauta informacija mums bus ypač naudinga per šią savaitę vyksiantį vizitą Latvijos ekonomikos ministerijoje, kurio tikslas – perimti Latvijos patirtį įvedant eurą“, – naudą aiškino viceministrė.
Aptarta, kaip galėtų bendradarbiauti tarnybų specialistai, tikrindami, ar prekių ir paslaugų kainos prekybos ir paslaugų teikimo vietose perskaičiuotos tinkamai ir vartotojui pateiktos suprantamai.
Ypač daug dėmesio ketinama skirti šalies regionams. Ruošiamasi ieškoti būdų ir galimybių paskatinti vartotojus ir juos vienijančias nevyriausybines organizacijas bendradarbiauti sklandžiai įvedant eurą Lietuvoje.
Kalbėta ir apie galimas priemones, padėsiančias užtikrinti, kad prekių ir paslaugų kainos keičiant litus į eurus būtų perskaičiuojamos ir nurodomos tinkamai, laikantis teisės aktuose nustatytų reikalavimų.
Taip pat buvo pateikta informacija apie kitose šalyse įvedus eurą dažniausiai užfiksuotus pažeidimus. Svarstytos galimos prevencinės priemonės, kurias reikėtų numatyti iš anksto, ruošiantis įvesti eurą šalyje, kad galima būtų kuo labiau sumažinti pažeidimų riziką.
Ūkio ministerija verslui parengs rekomendacijas, kaip prekybos ir paslaugų teikimo vietose turi būti nurodomos kainos dvigubo kainų nurodymo laikotarpiu.
Susitikimo metu pateikta informacija bus pristatyta per Verslo aplinkos darbo grupės posėdį, kuris įvyks sausio pabaigoje.
Verslo aplinkos darbo grupę sudaro Vyriausybės, Ūkio, Finansų ir Žemės ūkio ministerijų, Audito ir apskaitos bei Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybų, Lietuvos verslo ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacijų, Lietuvos banko, Žemės ūkio rūmų, Lietuvos bankų asociacijos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos atstovai.
Šiuo metu Ūkio ministerija yra parengusi ir pateikusi suinteresuotoms institucijoms ir verslo asociacijoms derinti Verslo subjektų gerosios verslo praktikos (valios) memorandumo projektą. Memorandumo tikslas – sukurti verslo subjektų ir vartotojų abipusiu supratimu ir pasitikėjimu grindžiamą euro aplinką, išvengti piktnaudžiavimo ir nepagrįsto prekių ir paslaugų kainų didinimo keičiant litus į eurus, palengvinti vartotojų perėjimą nuo nacionalinės valiutos – lito – prie euro.
„ukmin.lt“, Eltos, „ekspertai.eu“ inf.