Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis antradienį po susitikimo su Europos Komisijos (EK) nariu, atsakingu už sveikatos ir vartojimo politiką, Tonio Borgu teigė, kad vienas pagrindinių tiek susitikimo, tiek Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) darbotvarkės klausimų yra jaunimo rūkymo mažinimas Europoje.
Ministro teigimu, ES rūko net 18 mln. jaunų žmonių, iš jų 70 proc. pradėjo rūkyti dar iki 18 metų, o 94 proc. - prieš sulaukdami 25 metų.
„Skaičiai yra sukrečiantys. XX a. dėl rūkymo sukeltų ligų Europoje mirė per 100 mln. gyventojų - tiek, kiek gyvybių nusinešė abu pasauliniai karai", - Nacionalinėje dailės galerijoje surengtoje spaudos konferencijoje teigė V. P. Andriukaitis.
Pasak jo, rūkymo paplitimui didelę įtaką daro tabako pramonės atstovų pastangos neprarasti pirkėjų.
„Tabako pramonės pastangos ieškoti naujų rinkodaros būdų sukelia iššūkius. Ieškoma naujų patrauklių priemonių: žaislų imitacijų, bandoma kvapais maskuoti tabako kvapą, taip pat stengiamasi paveikti jauną vartotoją per modernias komunikacijos priemones", - sakė ministras.
Anot V. P. Andriukaičio, ES valstybės narės turi vykdyti aktyvias programas, nukreiptas prieš tabako vartojimą.
„ES turi vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus tabako prevencijos srityje. ES pasirašė pasaulinę tabako pagrindų konvenciją ir ji atsakinga būti lydere. Jaunimo rūkymo mažinimo programos turi būti labai plačios, įtraukti ir vaikus, ir paauglius, apimti švietimą, elgesio modelių formavimą. Valstybės narės turi skatinti sveiką aplinką, vykdyti aplinkos be rūkymo iniciatyvas", - teigė V. P. Andriukaitis.
T. Borgas savo ruožtu nurodė, kad ypač daug įtakos rūkymo mažinimo srityje turės Europos Parlamentui (EP) pasiūlyta nauja Tabako direktyva. Jis pareiškė susirūpinimą, kad rūkančių žmonių Europoje nuolat daugėja.
„Anksčiau rūkalių tiek daug nebuvo, tačiau dabar jų skaičius vis dar auga", - sakė jis.
ES komisaras atkreipė dėmesį, kad rūkyti ar ne yra asmeninis žmogaus pasirinkimas, tačiau reikia dėti visas pastangas, kad rūkymas, ypač jaunimui, taptų nepatrauklus.
„Rūkymas yra kiekvieno žmogaus pasirinkimas, tačiau tai nereiškia, kad mes nesistengsime to kontroliuoti", - sakė T. Borgas.
Dėl naujosios Tabako direktyvos EP pradeda diskusijas, ir pirmasis balsavimas numatomas jau trečiadienį. V. P. Andriukaičio teigimu, direktyvai galėtų būti pritarta arba šių metų pabaigoje, arba kitų metų pradžioje.
T. Borgas kalbėjo, kad Lietuvos pirmininkavimui tenka sunki užduotis - suderinti skirtingas valstybių narių pozicijas šiuo klausimu.
T. Borgo ir V. P. Andriukaičio spaudos konferencija užbaigė dvi dienas trukusį neformalų ES šalių sveikatos ministrų susitikimą. Susitikimo metu, be jaunimo rūkymo, dar buvo iškeltos tvarios sveikatos apsaugos sistemos ir psichinės sveikatos gerinimo problemos.
ELTA primena, kad pagal naująją direktyvą ant cigarečių pakelių vietoj logotipų, spalvų ir reklaminių elementų atsirastų didesni paveiksliukai su perspėjimais dėl rūkymo žalos sveikatai, kurie užimtų 75 proc. pakelio paviršiaus. Taip pat nebeliktų įvairių skonių (mėtų ar vanilės) ir formų (plonesnių ar ilgesnių) tabako gaminių
Birželio 21 d. surengtame paskutiniame Airijos pirmininkavimo ES Tarybai Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos (EPSCO) posėdyje už Tabako direktyvos klausimą atsakingi europarlamentarai pareiškė nepritarimą planuojamiems kraštutiniams tabako gaminių suvaržymams. Prieš sprendimą nuo 2015 metų uždrausti plonas ir mėtines cigaretes ES šalyse, panaikinti skiriamuosius ženklus ant cigarečių pakelių, o iš tabako pardavimo vietų pašalinti reklamą pasisakė visi penki už Tabako direktyvą atsakingi Europos Parlamento komitetai - Teisės reikalų, Tarptautinės prekybos, Žemės ūkio ir kaimo plėtros, Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos, Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos.
Baiminamasi, kad tokios priemonės sužlugdytų Europos tabako gamintojus.
Dabar veikianti Tabako direktyva buvo priimta 2001 m.
Eltos inf.