2024 m. birželio 21 d.

 

VDU stiprina ryšius Ukrainoje

10
Paskelbta: 2016-07-06 13:20 Autorius: Martynas Gedvila
Nuotr. Zinaidos Baltrėnienės – Remigijaus Ščerbausko.
Nuotr. Zinaidos Baltrėnienės – Remigijaus Ščerbausko.

Stiprindamas ryšius su Ukrainos aukštosiomis mokyklomis, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) rengia jungtines studijų programas, kurios palengvintų kaimynės integraciją į Europos Sąjungą (ES), sudaro vis daugiau galimybių ukrainiečių studentams ir dėstytojams atvykti į Lietuvą, atvėrė jau antrą informacijos centrą Ukrainoje ir, bendradarbiaujant lietuvių ir ukrainiečių psichologams, planuoja vykdyti karo aukų reabilitacijos veiklą.

Su dešimčia Ukrainos universitetų bendradarbiaujantis VDU atvėrė informacijos centrą Dniepre (buvusiame Dniepropetrovske) Nacionalinio kalnakasybos universiteto patalpose – čia vietos studentai ir mokslininkai bus informuojami apie galimybes studijuoti Lietuvoje, vykdyti bendrus projektus bei studentų ar dėstytojų mainus. Centras buvo atidarytas neseniai vykusioje Lietuvai skirtoje šventėje, kurioje lankėsi ne tik Vytauto Didžiojo universiteto, tačiau ir Lietuvos Respublikos (LR) Seimo atstovai, tarp jų ir Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

„Ukraina yra mūsų kaimynė, kuriai dabar reikia pagalbos, todėl mes ir stipriname šiuos ryšius: ukrainiečiai prašo padėti dėl studijų, dėstytojų kvalifikacijos, užsienio kalbų. Tačiau, žinoma, bendradarbiavimas atneš abipusės naudos: galėsime vieni iš kitų mokytis, apsikeisti patirtimis, organizuoti jungtines studijų programas teisės, biologijos, ekonomikos ir kitose srityse“, – paaiškina VDU Tarptautinių ryšių tarnybos direktorė Zinaida Baltrėnienė.

Ryšius su Ukrainos universitetais VDU palaiko jau ne pirmus metus – pirmoji VDU atstovybė Ukrainoje buvo įkurta dar prieš konfliktą su Rusija 2013 metais, tačiau dėl susidariusios situacijos turėjo sustabdyti veiklą. Praėjusiais metais, atsižvelgdamas į prasidėjusius neramumus, VDU įsteigė stipendijas, skirtas ukrainiečių studentams, kad šie galėtų atvykti ir studijuoti Lietuvoje.

Universitetas bendradarbiauja ir su Donecko nacionaliniu universitetu, kuris šiuo metu dėl separatistinio konflikto veikia tremtyje, persikėlęs į Vinicos miestą. Tuo tarpu Dniepre esančiame Reabilitacijos centre ketinama prisidėti vykdant psichologinės pagalbos veiklas, kur ukrainiečiams taip pat talkintų VDU atstovai iš Lietuvos – padėtų psichologams, psichiatrams ir medikams susivienyti, dirbti grupėse.

„Žmonės Ukrainoje kovoja su naujomis problemomis: kare jiems tenka susidurti su mirtimi, iš to kyla rimtos psichologinės traumos. Kariams reikia ne tik fizinės, bet ir psichologinės pagalbos, reikia dirbti ir su šeimomis, vaikais, kurie neteko savo tėvų. Ukrainiečiai pripažįsta, kad šioje srityje jie yra nepasiruošę, todėl mes šiame centre perduotume jiems savo patirtį, čia atvyktų VDU atstovai, kurie talkintų jiems sugrąžinant į visuomenę žmones, kurie sugrįžta po karo, palengvintų jų socialinę integraciją“, – pasakoja Z. Baltrėnienė.

Dniepro srityje taip pat nėra galimybės įgyti socialinio darbo specialybę, todėl atsiradus šiems naujiems iššūkiams, VDU pasidalins patirtimi, sukaupta socialinių mokslų plotmėje, padės taikyti mokslinius metodus praktikoje ir parengti kvalifikuotus socialinius darbuotojus, kurie dabar ypač reikalingi šalyje.

Jungtines programas VDU planuoja rengti su Nacionaliniu kalnakasybos universitetu, Kijevo teisės universitetu, Charkovo nacionaliniu ekonomikos universitetu, Lesios Ukrainkos Rytų Europos nacionaliniu universitetu, Donecko nacionaliniu universitetu, „Odesos teisės akademija“ ir kitomis aukštosiomis mokyklomis.

„Ukraina ruošiasi integracijai į Europos Sąjungą, tad šaliai itin svarbu ruošti specialistus, kurie gebėtų susiorientuoti europinėje teisėje, ekonomikoje, politikoje – būtent todėl dauguma jungtinių programų yra skirtos šioms sritims. Kompetencijomis dalinsis didelę patirtį sukaupę VDU mokslininkai, kurių dėka ukrainiečiai galės efektyviau dirbti su ES dokumentais, projektais, įsidarbinti Europos institucijose. Kai kurios jungtinės programos jau ruošiamos“, – teigia Z. Baltrėnienė.

Praėjusiais metais VDU kartu su Ukrainos ir Lenkijos atstovais įsteigė tarptautinį universitetų konsorciumą, kurio tikslas – užmegzti akademinę partnerystę, dalintis idėjomis, tyrimais, patirtimis. Pasak mokslininkų, tokie mainai ypač reikšmingi ne tik Ukrainoje vykstančio karo kontekste, bet ir dėl globalizacijos, skatinančios Europos valstybes bendradarbiauti visose srityse.

Daugiašalę bendradarbiavimo sutartį su VDU pasirašė keturi Ukrainos universitetai: L. Ukrainkos Rytų Europos nacionalinis universitetas, Ukrainos Vasylio Stefanyko Priekarpatės nacionalinis universitetas, valstybinis universitetas „Ostrogo akademija“, Chmelnyckio valstybinis universitetas. Dar dvi aukštosios mokyklos konsorciume atstovauja Lenkijai: Chelmo universitetas ir Liublino katalikiškasis universitetas.

2015 m. VDU suorganizavo kampaniją „VDU Ukrainai“ („VMU for Ukraine“), kuri suteikė galimybę Ukrainos piliečiams skirti pilnas ir dalines stipendijas studijoms VDU. Universitete nuolat studijuoja studentai iš Ukrainos, jau dvejus metus veikia studentų įkurtas akademinis Ukrainos klubas, skleidžiantis žinią Lietuvoje apie šią šalį, jos kultūrą, istoriją, tradicijas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
10. to stasys
(2016-07-08 10:14:55)
(78.63.201.122) Parašė:

is kavines rasai,bijai kazko kralike tu lietuvos9. m0nstraz
(2016-07-07 08:29:46)
(81.7.77.47) Parašė:

„Ukraina yra mūsų kaimynė...". Kažkas nelabai geografijoje gaudosi. Jei jau Ukraina mūsų kaimynė, tai ir Š. Korėja kaimynė, nes nuo jos taip pat tik viena valstybė skiria.8. stasys to (86.28.143.2)
(2016-07-06 19:59:27)
(77.219.255.202) Parašė:

nelygu ko ieškai ir kur .:)7. >1 stasys
(2016-07-06 17:07:23)
(86.28.143.2) Parašė:

Kaip cia dabar,amerikieciu televizija ne rado Donbase rusiskos kariomenes?! youtube.com/watch?v=L6wLs6smAqk#t=130 Keiciasi fonas Amerikoje? Beretes ne spejat I koja zigioti!6. simonas
(2016-07-06 17:06:40)
(90.142.242.199) Parašė:

Kodel to nedarot su issivysciusiomis salimis ,kaip Svedija , Britanija , Voketija , Olandija ,Lenkija , o begat atgal , ar jus nusistatot sau statusa kritima atgal . Visi kas nori pasiekti ir vystytis eina su tais kurie uz juos yra su geresne moksline technika ir technologijomis ir kitomis technologijomis stove kelis laiptelius auksciau. Lietuva , kaip matome ministru ir zemesniu lygyje renkasi ejima atgal , kodel tautieciai taip daro, matyt todel , kad yra antri ES uodegos gedoje5. Darius
(2016-07-06 15:45:57)
(78.250.149.226) Parašė:

"Olandu bačka jau sugadinta ..gerai kad Europa laiku susiprato kas ir kaip. ".... Suo loja ,- karavanas toliau juda. Stasio galva sugadinta, tikriausiai beretinis vinis aprudijo ir pasejo liga. Saukstas konservatniku koses suluosina zmogu ilgam........4. yel“l“ow submarine
(2016-07-06 15:16:35)
(78.63.212.238) Parašė:

peržvelgiau kavalką kitų šviežiai iškepto autoriaus publikacijų ..., - ir supratau: čia tas žurnalistinis tipažas, kurio aš labiausiai nekenčiu ..., tai žurnalistų(tipo) rūšis, išvesta sukergus video ir audio registratorių su homo grafomanicus biurocratensis- jie gali rašyti daug, be emocijų, apie nieką, nuobodžiai, beviltiškai, - bet idealiai tenkindami konjunktūrinę paklausą - paprastai sakant - nepriekaištingas sistemos sraigtelis, su hardvariškai instaliuota priklausomybe nuo atitinkamo politinio sverto - tik vienas klausimas - ką tokių “autorių“ kreivų rankų ir išvirkščių smegenų produktai veikia ekspertų.eu erdvėje ? :)3. trumpai
(2016-07-06 14:48:36)
(78.61.53.31) Parašė:

Tai bendradarbiaujam su tais kuriais mums liepia arba jei nedraudzia tai su tais su kuriais naudinga bet kaip tai atsirugs ateityje neaišku na bendradarbiauti visur iškyrus karo pramone yra gerai nors dabar jau nieko švento nėra visur pinigas aukšciau visko o kuo tai baigsis neaišku ar visa tai neatsisuk prieš pacius iskirtinius.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras