Budapešto pavyzdžiu kitų ES šalių sostinės atsisako kai kurių pasiekimų demokratijos, laisvių ir žmogaus teisių srityje. Kai Vengrija atsitvėrė nuo migrantų siena, kaimyninės, o dabar ir Skandinavijos valstybės sugriežtino pasienio kontrolę.
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas (Viktor Orbán) iššaukė Briuselio pyktį, kai jo vadovaujama nacionalistinė konservatyvi vyriausybė pakeitė šalies konstituciją ir įvedė žiniasklaidos bei teismų kontrolę.
Prancūzų leidinio „Libération“ žurnalistas Žanas Kvatremeras (Jean Quatremer) teigia, kad vengrų pėdomis šiuo metu seka Lenkija.
„Aš tai laikau ideologine V. Orbano pergale, – rašo žurnalistas. – Jo politiką ir priemones dabar naudoja visi, net ir kairieji Prancūzijoje. Aš jau nekalbu apie Slovakijos kairiuosius, kurie veikia dar kiečiau nei V. Orbanas. Daug šalių bando apriboti laisves ir įstatymo viršenybę. Tai primena praėjusio amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį.“
Lenkijos nacionalkonservatorių „Teisės ir teisingumo“ partijos suformuota vyriausybė pradėjo šalies Konstitucinio teismo reformą, kuri, Europos Komisijos manymu, gali paveikti šio teismo nepriklausomumą. Taip pat buvo priimti įstatymai, kurie tiesiogiai darys įtaką žiniasklaidos kontrolę.
Briuselis šiuose veiksmuose įžvelgė fundamentalių ES vertybių griovimą, tad pagrasinta panaudoti prieš Varšuvą teisinį mechanizmą, kuris atimtų iš prasižengusios šalies balso teisę Europos Taryboje. Šiek tiek anksčiau Budapeštui taip pat buvo taikomos panašios spaudimo priemonės, ir Vengrija kiek nusileido, tačiau tai buvo tik „kosmetinės“ nuolaidos.
„Lenkija – labiausiai šiuo metu matomas pavyzdys, – tęsia prancūzų žurnalistas. – Daugelyje ES vietų mes stebime taikomas iš tiesų drakoniškas antiliberalias priemones. Iš esmės V. Orbanui pavyko pasiekti savo tikslų“.
Šaltinis: euronews.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]