Spalio 21 d. Vyriausybė pritarė keturių ministerijų (Krašto apsaugos, Užsienio reikalų, Susisiekimo bei Ekonomikos ir inovacijų) siūlymui teikti paraišką ES institucijoms Lietuvoje steigti Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centrą. Šis centras turėtų tapti pagrindiniu Europos Sąjungos instrumentu Europos kibernetinio saugumo iniciatyvoms skatinti bei kibernetinio saugumo tyrimams ir technologijoms plėtoti. Šiuo metu ES Taryboje bei Europos Parlamente dar vyksta derybos dėl centro steigimo reglamento, tikimasi, kad naujoji ES institucija veikti turėtų pradėti kitais metais.
Krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio teigimu, Lietuvos kandidatūros kėlimas yra logiškas žingsnis įvertinus pastarųjų metų Lietuvos pažangą kibernetinio saugumo srityje ir įdirbį plėtojant tarptautinius kibernetinio saugumo projektus.
„Manome, kad Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centro steigimas Lietuvoje prisidėtų ne tik prie tarptautinio Lietuvos įvaizdžio stiprinimo, bet ir prie regiono modernių technologijų aplinkos kūrimo, regione veikiančių telekomunikacijų ir kibernetinio saugumo institucijų bendradarbiavimo plėtros, kompetencijų ir atsparumo kibernetinėms grėsmėms didinimo“, – sako ministras R. Karoblis.
Įvertinus Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centrui keliamus saugumo reikalavimus, tarp jų ir ryšių infrastruktūros, siūloma šį centrą steigti Vilniaus televizijos bokšte. Vyriausybė taip pat pritarė, jog sėkmės atveju Lietuva įsipareigotų centrui bent penkerių metų laikotarpiui neatlygintinai suteikti šias patalpas.
Iki 2020 m. spalio pabaigos Lietuva turi išsiųsti oficialią paraišką ES institucijoms. Pats balsavimas dėl centro vietos numatytas gruodžio mėnesį.
Paraiškas centro steigimui taip pat ketina teikti Belgija, Ispanija, Lenkija, Liuksemburgas ir Rumunija. Lietuva savo kandidatūrai pirmiausia siekia Šiaurės ir Baltijos valstybių paramos.
Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centro veikla bus finansuojama iš 2021–2027 m. ES daugiametėje finansų programoje numatytų finansavimo priemonių „Europos Horizontas“ (Horizon Europe) ir „Skaitmeninės Europos programa“ (Digital Europe Programme). Planuojama, kad centre turėtų dirbti nuo 30 iki 50 žmonių.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]