2025 m. sausio 11 d.

 

Vilniuje aptarta pažanga vystant Jungtinės Karalystės vadovaujamas ekspedicines pajėgas

2
Paskelbta: 2016-10-17 18:16 Autorius: ekspertai.eu

Spalio 17 d. Vilniuje lankėsi Jungtinės Karalystės Nuolatinės parengties jungtinės vadavietės ir Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) vadas generolas majoras Stiuartas Ričardas Skicas (Stuart Richard Skeates). Su Nortvude  veikiančios vadavietės vadu susitiko krašto apsaugos viceministras Marijus Velička, Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas generolas majoras  Vitalijus Vaikšnoras ir NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje vadas pulkininkas Jakubas Siogordas Larsenas (Jakob Søgård Larsen).

Susitikimuose su Jungtinės Karalystės generolu S. R. Skicu daugiausiai dėmesio buvo skirta įvertinti pažangai, pasiektai kuriant Jungtinės Karalystės vadovaujamas ekspedicines pajėgas, kuriose dalyvauja ir Lietuva, bei aptarti artimiausius planus, įskaitant ir galimas pratybas tiek Lietuvoje, tiek Jungtinėje Karalystėje. Taip pat kalbėta apie saugumo situaciją regione, Lietuvos ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimas, NATO viršūnių susitikimo Varšuvoje rezultatai.  

„Labai džiaugiamės Jungtinės Karalystės iniciatyva ir ambicijomis vystant Jungtines ekspedicines pajėgas siekiant, kad jos taptų ypač pajėgiu ir efektyviu greitojo reagavimo įrankiu, galinčiu suvaidinti svarbų vaidmenį užtikrinant ir mūsų šalių  saugumą. Lietuva ir toliau aktyviai prisidės prie šių pajėgų vystymo“, – susitikime sakė krašto apsaugos viceministras M. Velička.

Lietuva kuriamoms pajėgoms yra deklaravusi pėstininkų kuopą (apie 150 karių) ir nacionalinį paramos elementą. Be to, nuo 2016 m. kovo pradžios JEF pajėgų  vadavietėje Nortvude tarnauja ir Lietuvos karininkas.

Viceministras M. Velička taip pat pasiūlė kitais metais Lietuvoje surengti Jungtinių ekspedicinių pajėgų tam tikrų elementų pratybas. 

Kas yra JEF?

Dėl Jungtinės Karalystės vadovaujamų ekspedicinių pajėgų (JEF), kurios galėtų būti  ypač greitai dislokuotos bet kurioje pasaulio vietoje, taip pat ir Rytų Europoje,  reaguojant į bet kokio tipo saugumo krizes, susitarimo memorandumą Londone 2015 m. lapkritį pasirašė septynių valstybių (Danijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų ir Norvegijos)  gynybos ministrai. 

Dalyvaudama pajėgose, prie kurių vystymo prisideda patikimi ir vienodai mąstantys partneriai, Lietuva  prisidės prie saugumo užtikrinimo ir turės dar vieną patikimą greitojo reagavimo karinę priemonę, leisiančią greitai atsakyti  į saugumui kylančias grėsmes.

Jungtinių ekspedicinių pajėgų  pagrindą sudaro Jungtinės Karalystės pajėgumai, o pagal specifinį poreikį  sausumos, jūrų ir oro pajėgų karinius  pajėgumus  skirs projekte dalyvaujančios šešios valstybės. Visos šios šalys turi bendradarbiavimo tarptautinėse operacijose patirties.  

Kuriamos Jungtinės ekspedicinės pajėgos bus aukštos parengties, jų tikslas  – vykdyti plataus spektro karines operacijas, įskaitant atgrasymo, kovinių veiksmų ir humanitarinės pagalbos teikimo. Pajėgos taip pat galės dalyvauti ir  NATO, ES, Jungtinių Tautų, koalicijos partnerių vadovaujamose tarptautinėse operacijoje.

Dėl Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms skirtų vienetų panaudojimo sprendimus priims juos delegavusios valstybės.

Šiuo metu JEF štabas jau pilnai funkcionuoja, rengia struktūrą ir planuoja pratybas. Planuojama, visą operacinį pajėgumą JEF pasieks 2018 metais ir galės vykdyti operacijas,  kai bus iki galo integruotos nacionalinės pajėgos ir bus subalansuoti turimi pajėgumai su sausumos, jūrų, oro elementais. Juos prireikus bus galima pritaikyti konkrečiai operacijai ar misijai. 

Aukštą nuolatinę parengtį ekspedicinėms pajėgoms priskirtų šalių kariai išlaikys dalyvaudami įvairiuose JEF pajėgų mokymuose, pratybose. 

Dalyvaudama kuriant JK vadovaujamas ekspedicines pajėgas Lietuva stiprina karinį  bendradarbiavimą su šiose pajėgose dalyvaujančiomis šalimis, ir ypač su Jungtinė Karalyste, su kuria bendradarbiavimas saugumo ir karinėje srityse pastaraisiais metais tapo labai intensyvus.

Jungtinė Karalystė visuomet Lietuvai buvo svarbus partneris, teikęs paramą kuriant Lietuvos kariuomenę, plėtojant stiprius transatlantinius ryšius. Lietuvos kariai taip pat yra įgiję bendros patirties dalyvaudami tarptautinėse pratybose, kuri dabar ypač vertinga dalyvaujant tarptautiniuose projektuose ir pratybose.  

Šaltinis: kam.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. Ss
(2016-10-17 21:26:37)
(86.203.69.57) Parašė:

Kaip galejo susitikti su Anglijos marginalais, kurie spjove i es roju ir pasirinko vergija ir nacionalizma? Ju priemimas manau nieko nesiskiria uz Batios ar Siaures korejos prezidento priemimo. Mano nuomone sunkiausia gyvenime buti tustybe ir tu sneki i ta puse i kuria vejas pucia ar vanduo teka. Mano. Uomone tai patys nelaimingiausi zmones



1. Darijus
(2016-10-17 18:37:52)
(212.233.63.220) Parašė:

Ei ten, ant Durnių laivo denio, jūs tarpusavyje kalbate angliškai?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras