Generalinėje prokuratūroje atliktas ikiteisminis tyrimas dėl buvusių Valstybės Saugumo departamento vadovų veiksmų ir galimo jų piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.Lietuvos Respublikos Seimas 2010-01-19 nutarimu pritarė Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto parlamentinio tyrimo dėl galimo Jungtinių Amerikos Valstijų centrinės žvalgybos valdybos sulaikytų asmenų pervežimo ir kalinimo Lietuvos Respublikos teritorijoje išvadai, kurioje Generalinei prokuratūrai buvo siūlyta ištirti M. Laurinkaus, A. Pociaus ir D. Dabašinsko veiksmus.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo apklausti su tyrimo dalyku susiję ir bylai išspręsti reikšmingų duomenų turintys asmenys, gauti ikiteisminiam tyrimui reikšmingi dokumentai, informacija, apžiūrėtos patalpos, Seimo išvadoje įvardintos „Projektas Nr. 1“ ir „Projektas Nr. 2“.
Ištyrus ikiteisminio tyrimo medžiagoje esančius faktinius duomenis apie Valstybės saugumo departamento (VSD) ir JAV CŽV bendradarbiavimą žvalgybos veikloje konstatuota, kad šių duomenų visiškai pakanka išvadai, jog VSD ir JAV CŽV bendradarbiavimą koordinavusių, jame dalyvavusių VSD vadovų Mečio Laurinkaus, Arvydo Pociaus ir Dainiaus Dabašinsko darbinėje veikloje yra drausminio nusižengimo požymių, nes minėti pareigūnai neinformavo apie savo veiksmus aukščiausių valstybės vadovų.
Nutarime konstatuojama, jog buvę VSD vadovai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius ir Dainius Dabašinskas šiuo metu nebedirba minėtoje institucijoje, be to, nuo nusižengimo padarymo dienos praėję vieneri metai, todėl galiojantys teisės aktai dėl suėjusios senaties neleidžia skirti drausminės nuobaudos.
Tyrimo metu surinkti duomenys ir suėję senaties terminai taip pat nesudaro pagrindo šių asmenų baudžiamajam persekiojimui, todėl, prokuroro nutarimu, ikiteisminis tyrimas dėl Baudžiamajame kodekse numatytų nusikalstamų veikų yra nutraukiamas.
Taigi nors buvusių VSD vadovų veiksmuose yra drausminių nusižengimų požymių, tačiau bausti šių asmenų niekaip negalima, kadangi būtų pažeisti įstatymai, o įstatymų griežtai reikia laikytis ir nieko čia nepadarysi.
Todėl tiesos apie galimą Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimą Lietuvoje niekada nesužinosime.
Klausimas Premjerui (ir Premjero atsakymas)
Tuo tarpu žiniasklaida skelbia, jog Premjeras Andrius Kubilius teigia, kad prokurorų sprendimas nutraukti tyrimą buvusių Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų atžvilgiu dėl jų veiksmų bendradarbiaujant su Centrine žvalgybos valdyba (CŽV) buvo tikėtinas, nes tyrimas negalėjo pasistūmėti negaunant papildomos informacijos iš Jungtinių Valstijų.
"Jie įvertino buvusių saugumo vadovų veiksmus kaip nelabai tinkamus, nes nebuvo derinama su valstybės vadovais. O iš kitos pusės, be abejo, kad tyrimas turbūt ir nelabai galėjo pasistūmėti kur nors toliau, negaunant kokios nors papildomos informacijos, sakysim, iš tų pačių Jungtinių Amerikos Valstijų", - Lietuvos televizijos naujienų tarnybai sakė A.Kubilius.
"Šiuo atžvilgiu, pagal turimą informaciją, kiek jos yra surinkta, man atrodo, prokurorai padarė tokias išvadas, kokias jie galėjo padaryti", - kalbėjo Premjeras, teigia žiniasklaida.
Šia proga iškilo natūralus klausimas, kurį EKSPERTAI.EU ir adresuoja Premjerui - ar, prieš viešai paskelbiant tokią savo nuomonę apie šį Generalinės prokuratūros sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl CŽV kalėjimo, Premjeras jau buvo susipažinęs su visa Generalinėje prokuratūroje vykdyto ikiteisminio tyrimo medžiaga, kas jam leido atsakingai pareikšti, kad "pagal turimą informaciją, kiek jos yra surinkta, prokurorai padarė tokias išvadas, kokias jie galėjo padaryti"?
Premjero spaudos tarnybos ATSAKYMAS. Pagal įstatymą nei Premjeras, nei bet kas kitas negali būti susipažinęs su ikiteismine tyrimo medžiaga be atskiro leidimo – taigi Premjeras to nedarė. Komentuodamas tyrimo nutraukimą, Premjeras viso labo įvertino susidariusią padėtį politine prasme remdamasis tik vieša, visiems prieinama informacija, darydamas prielaidas bei naudodamas tokius žodžius kaip „tikėtinas“.
EKSPERTAI.EU komentaras
Visi, kurie nors kiek domisi teisėsauginiais reikalais puikiai ir taip žino, kad pagal įstatymą nei Premjeras, nei bet kas kitas negali būti susipažinęs su ikiteismine tyrimo medžiaga be atskiro leidimo.
Tačiau ar verta iš viso komentuoti tokį Premjero pareiškimą, kad "pagal turimą informaciją, kiek jos yra surinkta, prokurorai padarė tokias išvadas, kokias jie galėjo padaryti"? Tikriausiai neverta.
Tiesiog apgailėtina, kad Premjeras, nežinodamas nė trupinėlio ikiteisminio tyrimo medžiagos, viešai padaro pletkų lygio pareiškimus visuomenei.
Bet toks Premjero pareiškimas labai aiškiai eilinį kartą parodė vieną dalyką: kas keli metai vietomis besikeičiančių valdančiųjų klano nenorą tvarkyti kriminalizuotą šalies saugumą (VSD).
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu