Aplinkos ministras tvarkietis Valentinas Mazuronis Seime nepripažino, kad aplinkosaugininkų sąskrydis su neoficialia dalimi greta buvusio karinio aerodromo Panevėžio rajone buvo klaida.
Antradienį V. Mazuronis ir krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas iš Seimo tribūnos buvo pakviesti pasiaiškinti „dėl renginio karinio dalinio teritorijoje". J. Oleko teigimu, renginys vyko ne kariniame dalinyje, o greta jo.
Pasak aplinkos ministro, vykęs renginys buvo 23 aplinkosaugininkų seminaras-sąskrydis, kurio tikslas – „apsikeisti informacija ir pakalbėti apie per metus nuveiktus darbus.“ V. Mazuronis mano, kad tokie susibūrimai yra reikalingi, ir teigė nematęs prasmės nutraukti tradiciją.
Renginį sudarė darbinė ir kultūrinė programos, kurių metu, pasak aplinkos ministro, alkoholis vartojamas nebuvo. Po to sekė neformalus bendravimas, „koks vyksta visų partijų ir institucijų sąskrydžiuose".
Aplinkos ministras neneigė, kad „neformalaus bendravimo" metu buvo alkoholio, nors jį vartoti karinio dalinio teritorijose draudžiama. Tačiau nei jis, nei jo kolega krašto apsaugos ministras teigė neturį duomenų, kad sąskrydžio dalyviai būtų kėlę kokių nors problemų.
„Kiek kariškiams žinoma, renginys vyko labai tvarkingai. (...) Aš negaliu informuoti, kiek alkoholio buvo, man neteko dalyvauti tame renginyje, bet iš informacijos, kurią pateikė kariai, tai mes esame dėkingi aplinkosaugininkams, kad jie prieš renginį labai gražiai sutvarkė teritoriją ir po renginio paliko ją labai tvarkingą", – sakė J. Olekas.
Šiemetinis renginys, pasak aplinkos ministro, kaip ir lig šiol vykusieji, buvo finansuojamas iš dviejų šaltinių: Aplinkos apsaugos rėmimo fondo ir savanoriško dalyvio mokesčio.
V. Mazuronis pateikė duomenų, kurie rodo, kad tokie renginiai buvo finansuojami Aplinkos apsaugos rėmimo fondo lėšomis ir Andriaus Kubiliaus Vyriausybės metais.
„2009 metais, kai renginys vyko Klaipėdoje, Girulių stovyklavietėje, iš Aplinkos rėmimo fondo buvo skirta 25 tūkst. litų, 2010 metais - Alytuje - 28,4 tūkst. litų, Šiauliuose - 2011 metais - 30 tūkst. litų, 2012 metaus - Vilniuje - 30 tūkst. litų, šiemet - Panevėžyje - 34 tūkst. 572 litai. Pinigai buvo panaudoti vietos ir biotualetų įrengimui, garsinimui, scenai. Nei vienas alkoholio lašas nebuvo nupirktas iš tų pinigų. Dalyvio mokesčio buvo surinkta 12 tūkst. 900 litų. Kiekvienas dalyvaujantysis susidėjo po 30 litų", – sakė V. Mazuronis.
Opozicijos lyderis konservatorius A. Kubilius paklausė aplinkos ministro, ar šis nemanąs, kad toks renginys buvo klaida.
„Gerbiami ministrai, man šiek tiek gaila klausytis jūsų demagogijos, žinote, ar jūs negalite vyriškai labai paprastai pasakyti, kad jūs manote, kad tai buvo klaida ir kad jūs, būdami ministrai, padarysite viską, kad tokia klaida nesikartotų?" – klausė A. Kubilius.
V. Mazuronis atgailauti nepuolė. „Jūs dabar vyriškai pasakykite, kad nebedarysite konservatorių partijos sąskrydžių, ir aš pakartosiu paskui jus", – atšovė V. Mazuronis.
Viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad Panevėžio rajone, Dembavoje, karinio dalinio teritorijoje, buvo surengtas pramoginis Aplinkos ministerijos renginys, kuriame dalyvavo ir pats aplinkos ministras V. Mazuronis; jo metu, kaip rodoma filmuotame siužete, buvo vartojamas alkoholis. Apie tai paklaustas ministras atsakė: „Aš kviečiu visus dar kartą pažiūrėti, ką rodė žiniasklaida. Ji nerodė ir negalėjo rodyti, kaip vartojamas alkoholis, nes tuo metu, kai vyko filmavimas, tarp 17 ir 18 valandos, alkoholis vartojamas nebuvo“. Pasak V. Mazuronio, buvo filmuojama, kaip nešamas maistas, dengiami stalai, o filmuotoje medžiagoje viskas buvo kalbama už kadro. Ministras esą pats pakvietė laidos „Kakadu“ korespondentą. „Jokio lėbavimo, alkoholio upių ar delikatesų kalnų, apie kuriuos kalbėjo už kadro laidos vedantieji, nebuvo“, - Seime teisinosi aplinkos ministras.
Papildyta laidos „Kakadu“ redaktoriaus Ervino Romanovo komentaru
Po aplinkos ministro Valentino Mazuronio pareiškimo, esą, „Kakadu“ yra meninės dokumentikos laida ir apie aplinkosaugininkų sąskrydyje vartojamus alkoholinius gėrimus nieko negalėjusi žinoti (nes filmavimo metu esą jie nebuvo vartojami), ekspertai.eu susisiekė su šios laidos redaktoriumi Ervinu Romanovu:
„Mes atvykome į Pajuostės karinio oro uosto teritoriją apie 14 valandą ir pradėjome filmuoti, kaip tuo metu ant stalų yra nešami alkoholiniai gėrimai: degtinė, alus, vynas, įmantriausi valgiai: kepti aštuonkojai, farširuotos lydekos ir panašiai.
Alkoholis buvo pradėtas vartoti (mes tikrai esame nufilmavę, kaip vartoja alkoholį ir aplinkosaugininkai) jau nuo 14–15 valandos. Darbo diena penktadieniais valstybės tarnautojams baigiasi 15.45 val. Todėl mes manome, kad alkoholis buvo vartojamas darbo metu, ir tą mes turime užfiksavę, kaip ir minėjau, vaizdo medžiagoje. Mano akimis, alkoholio buvo tikrai pakankamai ir jo net ir pačiam didžiausiam alkoholikui, manau, nebūtų pritrūkę.
Taip pat ministras V. Mazuronis minėjo, kad į karinę teritoriją galima patekti iš bet kurios vietos, pro bet kur. Tai irgi yra absoliutus melas, nes jeigu nuvažiuotumėte prie tos karinės teritorijos ir bandytumėte patekti iš kitos pusės (kaip bandėme daryti ir mes, nes norėjome įvažiuoti nepastebėti ir negalvojome, kad per paradinius vartus mus kas nors įleis), tai ten visur prie bet kokio pašalinio keliuko yra sustatyti draudžiamieji ženklai, ant kurių didžiausiomis raidėmis parašyta, kad „pašaliniams įeiti draudžiama, karinė teritorija“. Tai koks pašalinis žmogus gali ten patekti?“
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.