Federalinė Vokietijos žvalgybos tarnyba (BND) klaidžioja tamsoje tirdama skrydžio MH17 aplinkybes: parlamentinės kontrolės komitetas negavo jokių tvirtų įrodymų, – buvo pateiktos tik „tikimybės“.
Federalinė vyriausybė matyt tyčia nutekino slaptą informaciją. Mat mokesčių mokėtojų dėmesys turi būti nukreiptas kita linkme, juk jų laukia didžiulės papildomos sąnaudos gelbėjant subankrutavusią Ukrainos ekonomiką.
Išaiškinant lėktuvo MH17, numušto virš Rytų Ukrainos, skrydžio katastrofos aplinkybes, kurios priežastys iki šiol lieka paslaptyje, žvalgybų agentūros žaidžia žaidimą, kurį jos ir privalo žaisti: jų veiklos produktas – dezinformacija. Jų šnipinėjimo užsakovas – valstybė. Jų verslas – kurti pasakas, legendas ir platinti jas po visą pasaulį, remiant savų valstybių politinius tikslus. BND vadovas neįpareigotas sakyti tiesos.
Todėl žvalgybos informacija iš esmės negalima pasitikėti. Bet šios masinės dezinformacijos atveju, kuri lydi šį šaltąjį karą prieš Rusiją, žvalgybos pranešimai su malonumu priimami už gryną pinigą – ir pirmiausia tą daro žiniasklaida, skubotai skelbianti informaciją, kurios negalima laikyti patikima.
Paimkime pavyzdžiu žurnalą „Der Spiegel“, gavusį užuominą į duomenis – ar iš BND, ar iš federalinio parlamento (Bundesparlament) narių rato, apie skrydžio MH17 katastrofos aplinkybes. Paskubėjo paskelbti nepatikrintą informaciją ir „derlius“, švelniai tariant, buvo labai jau menkas: BND neturi jokių įrodymų, kad sukilėliai Rytuose numušė lėktuvą.
Tačiau, jeigu tai buvo oficialus pristatymas ir BND vadovas Gerhard Schindler matomai savo pasisakymo metu pateikė Power Point skaidres, kurias dėliojant tam tikra tvarka ir atitinkamai interpretuojant bei esant norui, galima padaryti tam tikras išvadas.
Die Tagesschau (TV informacinės laidos pavadinimas – vert.pastaba) paprašė reporterio Rainald Becker pakomentuoti šią informaciją. Per TV tai nuskambėjo pakenčiamai, bet komentarą užrašius gavosi ne kas:
Klausimas: Kas tai per dokumentai, kurie buvo pateikti?
Rainald Becker: Taip, tas ir yra svarbiausia. Tai tik dokumentai, bet ne įrodymai. Federalinė žvalgybos tarnyba akcentuoja išvadas. BND vadovas Gerhard Schindler pateikė visą eilę tikimybių, pateikdamas dokumentus, kuriuos galima interpretuoti, kaip galimus.
Tai yra maždaug tiek, kiek BND gali sau leisti. Kad BUK raketas galėjo paleisti prorusiški separatistai. Tai esą parodo palydovinės nuotraukos. Čia nuotraukos, čia paieškos, ten pokalbiai, viskas be nuorodų į šaltinius ir visa tai pateikta parlamentinės kontrolės komitetui.
Tai jau buvo įvykę spalio 8 dieną. Taigi išvada labai artima tam, kad: Tai buvo prorusiški separatistai.
Klausimas: šiaip tokio lygio susitikimai laikomi paslaptyje. Kodėl būtinai dabar BND paviešina šią informaciją?
Rainald Becker: todėl ,kad kažkas po vienuolikos dienų – matomai kažkas iš parlamentinės kontrolės komiteto narių – kaip sakoma, nenulaikė liežuvio už dantų. Kažkas pakišo informaciją kažkokiam žinių žurnalui ir tai buvo atspausdinta. Dėl šios priežasties išlenda daug kas, kas šiame, šiaip slaptame, parlamentiniame kontrolės komitete buvo kalbama.
Beckerio pateikti įrodymai gali uždirbti jam specialų pagyrimą iš BND: Jie pasirodo, kaip pagal užsakymą, per keletą sekundžių, iš pareiškimo – „tai ne įrodymai“, pavirsta į – „galėjo būti prorusiški separatistai“.
Paaiškinimas, kad kažkas nenulaikė liežuvio už dantų tiesiog absurdiškas, ypač tokioje jautrioje temoje, kuri jau tapo A. Merkel vadovaujamos vyriausybės Achilo kulnu, nes Vokietijos visuomenė jau seniai reikalauja įrodymų, o ne įtarimų.
Tiesą sakant ir aukų artimiesiems pirmiausia svarbu išaiškinimas – kas gi vis tik numušė lėktuvą: vokiečių advokatas padavė skundą aukų artimųjų vardu Kijevo valdžiai, skundą pagrįsdamas tuo, jog pastaroji privalėjo uždaryti tokią nesaugią oro erdvę civiliniam oro transportui.
Oro dispečerių pokalbių protokolų federalinė vyriausybė paviešinti neleidžia. Amerikiečiai šią temą apskritai nutyli – matomai dėl to, kad negali įrodyti to, ką labiausiai norėtų įrodyti. Tik vieninteliai rusai atkakliai reikalauja išaiškinimo ir viešumo. AWACS žvalgybos orlaivių užrašai – kompromituoja Ukrainą.
BND mėginimai šiame kontekste – bevertės spekuliacijos, tačiau šnipams jos praslysta be žalos jiems patiems, mat pastarieji savo niekuo nepagrįstus įtarimus ir išvadas gali dangstyti paslapties ir anoniminių šaltinių apsaugos skraiste.
Labai tikėtina, kad A. Merkel po susitikimo Milane mėgins didinti spaudimą Rusijai: Milane Ukraina su Rusija apjungė savo jėgas stengdamosi primesti Europos Sąjungai Ukrainos skolos apmokėjimą Gazpromui už dujas. (Jiems tai pavyko ir ES mokesčių mokėtojai privalės šią skolą padengti – vertėjo pastaba).
Vokietijos kanclerė suinteresuota, kad visuomenės dėmesys šiomis dienomis būtų nukreiptas kita linkme: per ateinančias savaites Briuselyje bus sprendžiama, kiek milijardų ES mokesčių mokėtojai privalės perpumpuoti Jaceniuko vyriausybei Ukrainoje.
Sąskaitos už dujas apmokėjimas, dėl kurio džiaugsis V.Putinas, tik maža problemos dalis. Ministras iš Kijevo tikisi, kad ES išmokos viršys visus ankstesnius Ukrainos lūkesčius.
Todėl kanclerei naudinga tai, kad žurnalas “Der Spiegel” ėmėsi savarankiškos, gautos iš BND informacijos interpretacijos.
Pats žurnalas, straipsnyje su iššaukiančia antrašte – šūkiu „Kas sustabdys Putiną“ ėmėsi interpretuoti faktais nepagrįstą informaciją apie MH17 skrydžio katastrofą, tuo klibindamas savo reputaciją ir nukreipdamas visuomenės dėmesį. Praktika rodo, kad žurnalas labai mėgsta koreguoti klaidas, ir remdamasi nepagrįstais tyrimais juos „pritempti“ prie žurnalui reikiamo rezultato.
Nuo žurnalo neatsilieka ir televizijos laida „Tagesschau“, atvirai priklausanti valstybinei televizijai, išlikdama ištikimu vyriausybės ruporu, ką galima pamatyti laidų apie skrydžio MH17 katastrofos priežastis interpretacijose.
Tačiau TV laidoje apie šūvius Maidane žurnalistams grįžo profesionalumas, ką patvirtina video reportažas.
Šaltinis: deutsche-wirtschafts-nachrichten.de
Parengė: Remigijus Sinkevičius
www.sarmatas.lt