Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko teigimu, euro įvedimui jau senokai rengiasi tiek verslas, tiek šalies valdžia, todėl šiam procesui įsibėgėjus kalbėti apie tai, ar reikia įsivesti eurą, neva reikštų mėginti prajuokinti visą pasaulį.
„Nereikia juokinti nei Lietuvos, nei viso pasaulio tokiais svarstymais. Euro įvedimas nėra vienos dienos darbas, jis neįvyksta spragtelėjus pirštu. Tai ilgo pasirengimo reikalaujantis procesas. Jam rengiasi verslas, valdžios institucijos, centrinis bankas, pertvarkomos sistemos. Šiems procesams įsibėgėjus pradėti svarstyti, ar reikia įsivesti eurą, juokinga ir beprasmiška.
Pagaliau įsiliejimas į euro zoną yra neišvengiamas procesas. Stojimo į Europos Sąjungą sutartyje yra aiškiai pasakyta, kad nuo įstojimo į Bendriją momento Lietuva prisijungia prie Ekonominės pinigų sąjungos su išlyga dėl euro. Ši išlyga išnyksta, kai valstybė atitinka konvergencijos kriterijus. 2014 metais bus atliekamas periodinis, kas dvejus metus vykdomas vertinimas, ar Lietuva atitinka tuos kriterijus, ir jeigu atitinka – procesas yra automatinis. O referendumas jau įvyko prieš daugiau kaip 10 metų. Visa kita yra politiniai išvedžiojimai ir nieko daugiau“, – sakė V. Vasiliauskas.
Jo teigimu, euro klausimą sieti su minimalia alga yra nekorektiška. Tai esą skirtingi dalykai. Anot V. Vasiliausko, įprasta manyti, kad minimalios algos ir vidutinio darbo užmokesčio santykis turėtų būti vienas su dviem, todėl kol kas esą negalima apie tai nė kalbėti. Jis teigia, kad minimalios algos padidinimas per trumpą laiką iš karto daro įtaką darbo rinkai, konkurencingumui, o kartu – ir visam ekonominiam gyvenimui. „Turi būti labai aiškūs skaičiavimai, ir kol kas nematau jokių prielaidų minimaliai algai didinti, nes ji jau buvo padidinta. Įvertinkime ekonominius parametrus, o tuomet kalbėkime apie tai“, – pabrėžė Lietuvos banko vadovas.
V. Vasiliausko teigimu, euras – ne panacėja ar galutinis tikslas, tai yra raktas į norimą ateitį, sąlyga tam tikrai gerovei susikurti.
„Lietuvoje turime visus instrumentus finansinei drausmei išlaikyti, kad ekonomika, paprastai kalbant, neišrūktų per kaminą. Pasimokėme ir per krizę, tad yra priimtas fiskalinės drausmės įstatymas, paremtas ES mechanizmais, kur aiškiai pasakyta, kad šalies ekonominis vystymasis, fiskalinė, biudžeto politika turi būti tvari. Tad ar bus euras, ar jo nebus, išlaidauti tikrai negalėsime“, – sakė V. Vasiliauskas.
Į klausimą, ar iki euro įvedimo likus vos metams galima keisti mokesčius, įvesti naujus, Lietuvos banko valdybos pirmininkas sakė, kad tai suverenios šalies reikalas. „Viską galima daryti, tačiau reikia labai gerai pamatuoti, apskaičiuoti prognozes, kokios bus pasekmės. Akivaizdu, kad kalbant apie kriterijų atitikimą daugiausia dėmesio turi būti kreipiama į biudžeto deficitą ir tvarumą ateityje. Jeigu būtų didinami mokesčiai, pavyzdžiui, vartojimo, be abejo, tai turėtų įtakos prekių ir paslaugų kainoms, ir reikėtų skaičiuoti, kaip tai atsilieptų infliacijai. Negalima daryti staigių pakeitimų, pirmiausia neišsiaiškinus, ko tais pakeitimais siekiame. Tačiau kartais mūsų valstybėje tokio skaičiavimo trūksta“, – be kita ko, sakė V. Vasiliauskas.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.