Vyriausybė šiandien pritarė įstatymo pataisoms, numatančioms galimybę ne tik šalies piliečiams Lietuvoje steigti partijas ir būti jų nariais.
„Įstatymo projektu siūloma Europos Sąjungos piliečiams, kurie nėra Lietuvos Respublikos piliečiai, netaikyti draudimo tapti politinės partijos nariais arba steigti partijas, todėl jie turės lygias galimybes kartu su Lietuvos piliečiais visapusiškai pasinaudoti savo teise dalyvauti politinėje veikloje ir rinkimų metu būti išrinktiems į Europos Parlamentą arba vietos savivaldos tarybas“, – teigia pataisas rengusi Teisingumo ministerija.
Projekte numatoma, kad pakeitimai įsigaliotų nuo 2014 metų, nes būtina parengti įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus. Šie pakeitimai toliau bus svarstomi Seime.
„Bus analogiškai kaip ir kitose ES valstybėse, – po vyriausybės posėdžio sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis. – Žinote, kad mūsų rinkimuose labai svarbų vaidmenį vaidina politinės partijos, ir kai kitų ES valstybių piliečiai neturi galimybės dalyvauti politinių partijų veikloje, jie neturi lygiaverčių teisių dalyvauti rinkimuose.“
Jis pabrėžė, kad asmuo galės būti tik vienos partijos nariu, nesvarbu, ar tai Lietuvos, ar kitos valstybės politinė organizacija.
„Nemanau, kad tas reiškinys bus labai masiškas. Ne tiek daug ES piliečių dalyvauja ir ne tiek daug Lietuvos piliečių priklauso politinėms partijoms“, – teigė J. Bernatonis.
Europos Komisija (EK) balandžio pabaigoje išsiuntė Lietuvai pranešimą dėl galimo pažeidimo, kad steigti partijas ir būti jų nariais Lietuvoje gali tik šalies piliečiai. Briuselis klausia, ar toks reguliavimas nesikerta su Bendrijos teisėje įtvirtintomis nuostatomis, kurios ES piliečiams leidžia kandidatuoti Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų rinkimuose.
„Žinių radijo“, „ekspertai.eu“ inf.
Šis pataikaujantis Briuseliui Vyriausybės žingsnis yra sunkiai sveiku protu suvokiamas. Viena vertus, Europos Komisijos pranešimas Lietuvai nėra imperatyvinis ir Vyriausybei visai nebuvo būtina pataikūniškai skubėti į tokį reaguoti.
Antra vertus, jis kėsinasi į valstybės konstitucinę sąrangą ir tautos suvereno galias savarankiškai spręsti savo rinkimų teisės klausimus.
Įsivaizduokime situaciją. Tarkim Varšuvoje Europos sąjungos piliečiai įkuria partiją „Wilno nasze“ ir turi lygias teises dalyvauti su kitomis partijomis Lietuvos savivaldos rinkimuose. Yra nenuginčijamas faktas, kad partijos, kurios meta rinkimų kampanijai daugiausiai lėšų, turi didžiausius šansus juos laimėti, visai nepriklausomai nuo programų ir šūkių.
Taigi mūsų politiniame peizaže gali atsirasti visiškai naujų neprognozuojamų subjektų, kurie tą gana ramų peizažą gali paversti nebeatpažįstamu politiniu vietovaizdžiu. Šis Vyriausybės žingsnis reiškia ne ką kita, o tai, kad nebe Lietuvos piliečiai galės dalyvauti, tvarkant Lietuvos vidaus ir savivaldos reikalus bei atstovauti Lietuvai Europos Parlamente.
Tai tikrų tikriausias nesusipratimas.