Savo pasisakyme, pamokymuose Vytautas Sinica išreiškė daug minčių kaip politologas ir kaip Nacionalinio susivienijimo atstovas. Tame tarpe ir tai, kad Seimas „yra teisėtai išrinktas“ [1]: „Žiniasklaidoje daug skambėjo kalbos apie tai, kad gal būt maršo organizatoriai kvies atšaukti Seimą ir reikalaus išankstinių rinkimų. Gal būt skelbs referendumą su tokiu reikalavimu. Šis Seimas, kad ir koks ciniškai neatsižvelgiantis į tautos nuostatas bebūtų, vis dėl to yra teisėtai išrinktas ir nėra jokio teisinio pagrindo, kuris leistų referendumo ar kažkokiu kitu būdu atšaukti jo mandatą ir skelbti išankstinius rinkimus visuomenės. Bet kokie bandymai organizuoti referendumą tokiu klausimu būtų užblokuoti, nes Konstitucija paprasčiausiai nenumato tokios galimybės. Visuomenės susitelkimas tokiam ar panašiam tikslui kaip tik labiausiai demotyvuotų visuomenę, nes būtų pasmerktas išankstinei nesėkmei.“
Geriau nekalbėtų, nes LR Konstitucijos 55 str. sako: „Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.” Tai yra Seimas 55 str., prezidentas 78 str. ir savivaldybės 119 str. yra renkami lygiai ir tiesiogiai. O lygiai ir tiesiogiai reiškia, kad jokie sąrašai (daugiamandačiai) yra negalimi, nes tai yra nei lygiai, nei tiesiogiai. Vadinasi 1992-07-09 Vytauto Landsbergio ir signatarų sugalvotas rinkimų įstatymas, kuriame “Asmuo, įrašytas į kandidatų sąrašą daugiamandatėje rinkimų apygardoje, turi teisę tuo pat metu būti iškeltas kandidatu į Seimo narius ir vienoje vienmandatėje rinkimų apygardoje.” yra neteisėtas, kaip nekonstituciškas.
Jau aštuonis kartus taip vyksta rinkimai ir vis dar „nesuprantama“, kad nekonstituciški rinkimai. Todėl pono Vytauto Sinicos teiginys, kad „yra teisėtai išrinktas“ padaro jį Lietuvos priešu, nes nekonstituciški rinkimai yra pagrindas neteisėtai valdyti.
Sąvoką „lygiai“ teisingai išaiškino LR Konstitucinis Teismas: „2.3. Taigi pagal Venecijos komisijos patvirtintą gerąją rinkimų praktiką lygios rinkimų teisės principas, kuris yra vienas iš Europos rinkimų teisės paveldą sudarančių principų, reiškia, kad kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą, visi rinkėjų balsai turi vienodą galią, sudarant rinkimų apygardas leistinas rinkėjų ar gyventojų skaičiaus nuokrypis nuo pasirinktos normos neturi būti didesnis kaip 10 proc. ir bet kuriuo atveju – 15 proc., nebent yra ypatingų aplinkybių.”
Tai, kad [2] „... vienas iš jo organizatorių A. Rusteika yra sustabdęs savo narystę partijoje,…“ nepadaro jo kitaip galvojančio.
Nacionalinis susivienijimas deklaratyviai pasisako už konstitucines vertybes [2]:
„Mūsų vertinimu, Maršo organizatoriai nėra pakankamai pasirengę adekvačiai reaguoti į šiandien valdžios dirbtinai keliamus iššūkius konstitucinėms vertybėms, grėsmes pagrindinėms piliečių laisvėms ir Lietuvos valstybingumui, tarp jų ir valstybės pagrindui – Šeimai.”
„Mūsų įsitikinimu, Maršo deklaracija yra orientuotą į neapibrėžtą ateitį, kai tuo tarpu pamatinių konstitucinių vertybių naikinimas Seime jau vykdomas šiomis dienomis.“
„Dar kartą pabrėžiame, kad Nacionalinio susivienijimo tapatinimas su Maršo organizatoriais neturi jokio nei teisinio, nei faktinio pagrindo, tačiau Nacionalinis susivienijimas visada buvo ir bus su savo Tauta, su visais Lietuvos žmonėmis, kurie siekia apginti savo konstitucines teises ir laisves – apginti savarankišką nepriklausomą Lietuvos valstybę.“
Tuo tarpu savo atstovą paleidžia kalbėti ką tik nori, bet ką ir padaro jį Lietuvos priešu.
Lygiai ir tiesiogiai – tai fundamentalios konstitucinės vertybės.
Literatūra:
1. 2021-05-11 Papunkčiui su Vytautu Sinica | Didysis šeimos gynimo maršas (8:55 min – 9:40 min.)
2. 2021-05-11 Nacionalinis susivienijimas. Rekomendacijos „Didžiajam šeimos gynimo maršui“
PAPILDYTA
Savo nuomonę, į straipsnio autoriaus argumentus, visuomeniniuose tinkluose išsakė publikacijoje minimas V. Sinica: