Kauno miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Birutės Daugėlienės 2011 12 28 žurnalistai paklausė, o kur mergaitė gyvens? (video galima pamatyti ČIA)"Čia jau klauskit ne manęs, o tų institucijų, kurios šitą klausimą sprendžia", - netikėtai atsakė B. Daugėlienė.
Todėl tapo visiškai neaišku - kokia iš viso Vaiko teisių tarnybos funkcija? Ar užtikrinti, kad vaikas gyventu normaliomis, europietiškus standartus atitinkančiomis sąlygomis? Ar atiminėti vaikus pagal teismo sprendimus iš vienų ir perdavinėti kitiems? Ar Vaiko teisių apsaugos tarnybos funkcija yra tik vykdyti teismų sprendimus ir daugiau nieko? Kokias institucijas turėjo omenyje B. Daugėlienė, kurios turi rūpintis mergaitės gyvenimo sąlygomis po perdavimo motinai?
Ir dar - ar jau sureagavo ir kaip sureagavo Vaiko teisių apsaugos specialistai į Drąsiaus Kedžio tėvo perpasakotus mergaitės žodžius apie tai, kodėl ji nenori gyventi pas mamą? Ar ši viešojoje erdvėje paskelbta video informacija jau patikrinta ir imtasi priemonių? (video galima pamatyti ČIA)
Su visais šiais klausimais gruodžio 28 d. EKSPERTAI.EU kreipėsi į B. Daugelienę ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovę Editą Žiobienę. Skelbiame visą šios dienos E. Žiobienės atsakymą (B. Daugėlienė iki šios dienos nieko neatsakė).
"Atsakydami į Jūsų klausimą informuojame, kad vaiko teisių apsaugos skyriai atlieka 44 funkcijas, nurodytas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 2 d. nutarime Nr. 1593 "Dėl Bendrųjų vaiko teisių apsaugos skyrių nuostatų patvirtinimo". Atsižvelgdami į funkcijų kiekį, pateikiame nuorodą į minėtą teisės aktą http://www3.lrs.lt/pls/inter/dokpaieska.showdoc_1?p_id=384130&p_query=&p_tr2=2.
Informaciją apie šių funkcijų vykdymo apimtis galite gauti Valstybinėje vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje, kuri koordinuoja savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų darbą ir teikia joms metodinę paramą vaiko teisių apsaugos praktinio įgyvendinimo klausimais.
Taip pat norėtume atkreipti dėmesį, jog vaiko gyvenamosios vietos nustatymo klausimai yra priskirti teismų kompetencijai, sprendimų vykdymą užtikrina antstoliai. Jūsų paklausime nurodytu atveju, sprendimą dėl vaiko gyvenamosios vietos priėmė teismas, vaiko gebėjimą reikšti nuomonę ir galimą suaugusiųjų įtaką šios nuomonės formavimui įvertino aukščiausios kvalifikacijos nepriklausomi teismo psichologai ekspertai, atlikdami teismo psichologinę psichologinę ekspertizę. Kaip yra žinoma, viena iš bylos šalių šį teismo sprendimą apskundė apeliacine tvarka. Apeliacinės instancijos teismas vertins sprendimo dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo pagrįstumą ir teisėtumą.
Pažymime, kad įstatymai ir kiti teisės aktai neleidžia nei vaiko teisių apsaugos kontrolieriui (Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstatymo 16 straipsnio 3 dalis, 21 straipsnio 1 dalis 4 punktas), nei kitoms institucijoms, susijusioms su vaiko teisių apsauga, nagrinėti klausimų, priskirtų teismų kompetencijai, tirti teisėjų veiklą ar skundus, jei juose nurodyti klausimai buvo išnagrinėti ar yra nagrinėjami teisme.
Dėl vaiko teisių apsaugos skyrių tarnautojų pateiktos informacijos patikslinimo ar išaiškinimo siūlytume kreiptis į ją pateikusius tarnautojus.
Pagarbiai,
Edita Žiobienė"
P.S. Iš Drąsiaus Kedžio dukters psichologinės apklausos. 2009 Kovo 23 – gegužės 25 dienomis ekspertizę atliko Valstybinė teismo psichiatrijos tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Ekspertizės akte teigiama, jog mergaitė „gali teisingai suvokti konkrečias faktines reikšmingas bylai aplinkybes ir duoti parodymus, jai nenustatytas polinkis fantazuoti“.
Psichologė: „Kai tu sakei, kad tau kišdavo, kaip tu tada jauteisi?“
Mergaitė: „Nu, aš kosėdavau.“
Psichologė: „Aha. O kosėdavai dėl ko?“
Mergaitė: „Nes kišdavo.“
Psichologė: „O kai tau kišdavo, tu buvai nusirengusi ar apsirengusi?“
Mergaitė: „Apsirengusi ir nusirengusi.“
Psichologė: „O tau skaudėdavo?“
Mergaitė: „Skaudėdavo.“
Psichologė: „O gali parodyti, kur skaudėdavo?“
Mergaitė: „Čia.“ (rodo į burną).
Psichologė: „O kada tu matei paskutinį kartą mamą?“
Mergaitė: „Nemačiau mamos.“
Psichologė: „Nematei mamos. O buvai pas ją?“
Mergaitė: „Meluoja ji.“
Psichologė: „O ką jinai meluoja?“
Mergaitė: „Jinai meluoja, kad tipo tas Andrius nelaižydavo manęs, o iš tikrųjų laižydavo.“
Psichologė: „Laižydavo? O ar gali pasakyti, kur jis laižydavo?“
Mergaitė: „Ten, kur mama gyvena.“
Psichologė: „O kuriame kambaryje laižydavo?“
Mergaitė: „Kur du.“
Psichologė: „Kur du?“
Mergaitė: „Bet dar ir tualete.“
Psichologė: „Tualete?“
Mergaitė: „Ir vonioje.“
Psichologė: „O ar tu atsimeni, kaip atrodė sysalas? Galėtum nupiešti? O tu man gali pasakyti, kiek kartų jis kišdavo?“
Mergaitė: „Daug. Kiek būdavau.“
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu