2024 m. gruodžio 5 d.

 

A. Štelmanas parodoje "Nekrofilija" sieks gydyti sąmonę, mentalitetą, kultūrą

4
Paskelbta: 2012-10-03 10:00 Autorius: Galerija "Meno niša"
A. Štelmanas. 2012, aliejus, drobė
A. Štelmanas. 2012, aliejus, drobė

Spalio 3 dieną, trečiadienį, 18 val. galerijoje „Meno niša“ atidaroma Alono Štelmano paroda „Nekrofilija“. A. Štelmanas – savotiškas lietuvių tapybos enfant terrible. Dėl šio apibūdinimo stengtis jam nereikia. Tereikia tiesiog elgtis, kaip nori, ir tapyti tai, ką nori. Ir nemaža dalis žiūrovų liks nustebinta, o likusieji – šokiruoti. 

A. Štelmanas gimė 1978 metais Kaune. 2004-iais baigė tapybos magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Tai jau keturiolikta personalinė A. Štelmano paroda. Bendradarbiaujant su Irenos Mikuličiūtės dailės galerija Kaune, galerijoje „Meno niša“ pristatomi naujausi menininko kūriniai, sukurti 2012 metais.

Parodos pavadinimas „Nekrofilija“ šokiruoja. Tačiau, anot autoriaus, jo kūryboje atspindėta dabartinė Lietuvos socialinė ir ekonominė būsena, o paveiksluose naudojamomis tamsiomis spalvomis siekiama ne slėgti ir šiurpinti, bet gydyti sąmonę, mentalitetą, kultūrą. Net tuomet, kai tapybos darbuose vaizduojamos, pavyzdžiui, laidotuvės. Juk kiekvienas esame ką nors palaidojęs, kiekvienas turime minčių ir jausmų, kuriuos palaidoti norėtųsi. Todėl į klausimą, kas ir kodėl yra laidojamas, kiekvienas turi atsakyti asmeniškai.

Ryškios spalvos, primityvistinės, stilizuotos figūros, dažų gurvuoliai kuria dramatišką, gąsdinantį įspūdį. Tai tapyba, kuri nepripažįsta normų, konvencijų, kompromisų. Tapytoja Aušra Andziulytė apie A. Štelmano kūrybą yra sakiusi: „Tai akivaizdžiai gabus koloristas: iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tėra viena kita dėmė, bet, atidžiau įsižiūrėjus, nesunku pamatyti, kaip viskas suderinta – spalva skamba. Kiek mačiau Alono parodų, pastebėjau, kad jis dirba prie tam tikrų serijų. Manau, tai logiška ir nuoseklu. Darbų tematikoje aiškus tautinis dramatizmas, darbuose taip pat vyrauja tam tikri dar nelabai įminti skaičių simboliai, taip pat nameliai, kastuvai, skėčiai ir kibirai – akivaizdžiai turintys savas prasmes, giluminį klodą, ne tik plastinę išraišką.“

Dabar paveikslus apgyveno figūros širdžių galvomis. Kas jos? Ir kaip tapyboje pasireiškia nekrofilija? Žvakių ir kastuvų, keliančių asociacijas su mirtimi, drobėse nestinga, tačiau sąsajas ir reikšmes žiūrovams teks susirasti ir iškoduoti patiems.

Parodą pristato Irenos Mikuličiūtės dailės galerija I. Kanto g. 5, Kaune.

Kuratorė Irena Mikuličiūtė

Galerija MENO NIŠA
J. Basanavičiaus g. 1/13, Vilnius

Galerija dirba: II – V 12-18 val., VI 12 – 16 val.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. R.T.
(2012-10-07 02:01:05)
(78.62.78.172) Parašė:

Kad savo paveikslais gydyti sąmonę, mentalitetą ir kultūrą, reikia prilygti pačiam Dievui. Kas per autoriaus susireikšminimas? Man darosi baisu, kai kiaušinis bando mokyti vištą. Gaunasi totalinė profanacija. Meno paskirtis yra kita.



3. ruta
(2012-10-03 14:54:16)
(78.62.25.16) Parašė:

Gal nedera su menu , kai su kuoka per galva ? Gal nustokime sokiruoti menu , ar neturint tikro talento bandoma kazkaip atkreipti i save demesi ?



2. Kai
(2012-10-03 14:47:05)
(84.15.186.41) Parašė:

žmogaus siela klaidžioja patamsiuose, kai jis nepažįsta savo Kūrėjo, jam ima vaidentis, kad jis turi kažkokių "talentų" (pvz. tapymo) ir jis pradeda "realizuoti save". O ką čia realizuoti, kai be Dievo kūrinys yra tik paprastas gyvulys, o ne žmogus. Todėl tie visi tepliotojai, pretenduojantys į menininkus, tiesiog vargšai žmogiukai, kuriems pirmiausia reikia ieškoti Dievop, kad pamatytų savo dvasios skurdą, tada atsiversti ir gal Dievas duos jam tokių talentų, apie kokius jis ir nesapnavo. Pažvelkit į krikščionių dailininkų paveikslus ir pamatysit juose kūrinijos grožį, o ne iškrypusios netikinčio "dailininko" sąmonės atspindžius. O tie, kurie eina į tokias parodas taip pat tokie patys Dievo nepaliesti žmonės, kurie bando kažką įžiūrėti tuose "kūriniuose", nors ir jiems, kaip mažiems vaikams, kurie žinomoje pasakoje pasakė, kad "karalius nuogas", reikėtų atsipeikėti ir kuo greičiau bėgti iš tokių parodų, suvokus, kad nereikia savo akių teršti.



1. Petras
(2012-10-03 13:20:01)
(88.119.226.137) Parašė:

Geriau jau vaikų piešinius pasižiūrėti. O čia yra anti menas.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras