Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai Audronius Ažubalis, Kęstutis Masiulis ir Emanuelis Zingeris pareiškė atskirąją nuomonę dėl trečiadienį komitete priimto sprendimo „rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei užmegzti diplomatinius santykius su Kubos Respublika". Parlamentarų nuomone, tai reiškia, kad Lietuva pirmininkavimą Europos Sąjungai pradėjo santykių su komunistine diktatūra užmezgimu.
„Šiandien Užsienio reikalų ministerijai pavyko Seimo užsienio reikalų komitete įpiršti, o valdančiajai daugumai pritarti diplomatiniams santykiams su valstybe, kurią „Freedom House" ir kitos pasaulinės žmogaus teisių organizacijos pripažįsta viena nelaisviausių ir represyviausių komunistinių diktatūrų pasaulyje. Graudus vaizdas, kai iš vakaro ministras Linas Linkevičius skelbia būtinybę puoselėti ES vertybes, bet nuo pat pirmos pirmininkavimo dienos pats rodo iškreiptą jų suvokimą", - sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, šešėlinis užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Seimo nariai teigia esantys nusivylę, kad toks svarbus sprendimas priimtas skubotai, nepasikonsultavus su platesniu politikų ratu, nepaprašius situacijos analizės iš Lietuvos ambasados Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Atskirąją nuomonę komitete šiuo klausimu pareiškę Seimo nariai įspėjo, kad šiandienos komiteto sprendimu pradėtas naujas Lietuvos užsienio politikos vektorius ne tik kertasi su Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetais, bet ir stipriai pakenks tarpvalstybiniams santykiams su pagrindinėmis Lietuvos saugumo sąjungininkėmis Jungtinėmis Amerikos Valstijomis.
Parlamentarų nuomone, šiuo sprendimu valdantieji išmainė gyvybinius Lietuvos saugumo prioritetus į pataikavimą nedemokratinių režimų užgaidoms.
Jei Lietuvos valstybinė pozicija nepasikeis, politikų teigimu, bus labai įdomu, kaip ją aukščiausi valstybės pareigūnai teisins pasaulinio garso žmogaus teisių gynėjams (Birmos demokratų lyderei Aung San Su Či ir kt.), kuriuos tikėtasi prisikviesti į rudenį Vilniuje rengiamą Užsienio reikalų komiteto pirmininkų ir Demokratijų bendrijos parlamentinio forumo susitikimą demokratijos plėtros klausimais.
„Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai, TS-LKD atstovai nemato jokio reikalo keisti vertybinį kursą komunistinio režimo atžvilgiu. Šiuo metu Kuboje yra įkalinta 90 politinių kalinių, per 54 metus Kubos režimas susidorojo su daugiau kaip 9 tūkst. politinių oponentų. Sovietų Sąjunga, bandžiusi eksportuoti komunizmą ir pavergusi lietuvių tautą pusamžiui, buvo pagrindinė karinio perversmo Kuboje ir instaliuoto režimo sąjungininkė. Kubos režimas palaiko aktyvius santykius su Iranu, Šiaurės Korėjos režimais", - pareiškė komiteto narys Emanuelis Zingeris.
„Manome, kad už šio sprendimo politines pasekmes ir žalą Lietuvos įvaizdžiui atsakingi ne tik Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovai, bet ir komiteto nariai, balsavę už tokį nutarimą", - sakoma Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių, dirbančių Seimo Užsienio reikalų komitete, atskirojoje nuomonėje.
Eltos inf.