Per pastaruosius keturis mėnesius bent 16 pabėgėlių iš Sirijos, tarp kurių buvo trys vaikai, buvo nušauti turkų pasieniečių. Sirijos policijos duomenimis, realus skaičius yra didesnis.
Šios mirtys sukėlė abejonių dėl ES ir Turkijos migrantų sutarties, pasirašytos vos prieš dvi savaites. Joje Turkija minima kaip „saugi trečioji šalis“.
Tačiau, remiantis įvairiais duomenimis, turkų pareigūnai pabėgėlius, ypač iš kurdų gyvenamų vietovių, nevengia tiesiog nušauti, nors tai pažeidžia ir sutartį, ir, pasak Jungtinių Tautų atstovų, humanizmą.
Už savo paslaugas, kad pasiimta migrantus, Turkija iš ES gaus 5,75 mlrd. eurų pagalbą, o jos piliečiai nuo šio birželio galės be vizų pirmąsyk keliauti po visą Šengeno zoną.
Už kiekvieną į Turkiją deportuotą migrantą ES pasiims pabėgėlį iš Sirijos, kurį suteiks Turkija. Tiesa, šis skaičius ribotas – 72 tūkst.
Nepaisant to, kad sutartis įsigalios balandžio 4 d., daugelis mano, kad nei Graikija, nei Turkija jai dar nėra pasiruošusios. Nėra aišku, kaip migrantai bus deportuojami, kaip tai bus vykdoma, kur jie bus apgyvendinti. Daugelis migrantų greičiausiai gyvens vakarinės Turkijos Dikilio mieste. Šis vos 20 tūkst. gyventojų pajūrio miestas yra tiesiai priešais Graikijos Lesbo salą.
Šaltinis: independent.co.uk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]