Penktadienį popiežius Pranciškus priėmė kardinolo Audriaus Juozo Bačkio atsistatydinimą ir nauju Vilniaus Arkivyskupu Metropolitu paskyrė vyskupą Gintarą Grušą.
A. J. Bačkio atsistatydinimo prašymas įteiktas pagal kanonų teisės nuostatus, jam sulaukus 75 metų amžiaus.
Kol įvyks naujo arkivyskupo ingresas, kardinolas paskirtas Arkivyskupijos administratoriumi.
Arkivyskupas G. Grušas naujas pareigas pradės vykdyti su iškilmingomis ingreso Šv. Mišiomis, kurios įvyks Šv. Jurgio, Vilniaus arkivyskupijos globėjo, šventėje balandžio 23-iąją Vilniaus arkikatedroje.
Vyskupas G. Grušas gimė 1961 m. rugsėjo 23 d. Vašingtone, JAV. Augdamas lietuvių šeimoje, įsitraukė į tautinę ir katalikišką išeivių veiklą. Aktyviai dalyvavo Los Andželo Šv. Kazimiero lietuvių parapijos gyvenime, Ateitininkų federacijos veikloje, 1983-1987 m. buvo Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas ir Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos narys.
Prieš stodamas į seminariją baigė matematiką ir informatiką Kalifornijos universitete Los Andžele (UCLA), dirbo IBM korporacijoje. Dvasines studijas pradėjo Pranciškonų universitete Stubenvilyje, Ohajuje, vėliau dvejus metus mokėsi Romoje, Popiežiškojoje Šv. Bedos kolegijoje. 1992 m. Vilniuje buvo įšventintas diakonu ir paskirtas popiežiaus Jono Pauliaus II apaštališkosios kelionės į Lietuvą komiteto generaliniu sekretoriumi. Grįžęs į Romą, tęsė studijas gyvendamas Popiežiškojoje Šv. Kazimiero lietuvių kolegijoje, teologijos bakalauro laipsnį įgijo Popiežiškajame Šv. Tomo Akviniečio universitete.
1994 m. birželio 25 d. Vilniaus arkikatedroje arkivyskupo A. J. Bačkio įšventintas kunigu. Tais pačiais metais išrinktas Lietuvos Vyskupų Konferencijos generaliniu sekretoriumi. 1997 m. grįžęs į Romą tęsė studijas Popiežiškajame Šv. Tomo Akviniečio universitete. Jame 2001 m. įgijo bažnytinės teisės daktaro laipsnį. 2001-2003 m. buvo Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos rektoriumi, dėstė kanonų teisę. Nuo 2002 m. eina Lietuvos Vyskupų Konferencijos generalinio sekretoriaus pareigas.
Pastarąjį dešimtmetį buvo Vilniaus arkivyskupijos Kunigų tarybos narys ir konsultorius, vadovavo komisijai, rengiančiai lietuvišką Kanonų teisės kodekso redakciją. Nuo 2006 m. - Ateitininkų federacijos Dvasios vadas. Popiežiškosios Šv. Kazimiero lietuvių kolegijos tarybos narys, leidyklos „Katalikų pasaulio leidiniai" valdybos pirmininkas, išeivių organizacijos „Lietuvių katalikų religinė šalpa" valdybos vicepirmininkas. Šventojo Tėvo kapeliono, monsinjoro, titulas vyskupui G. Grušui buvo suteiktas 2003 m.
2010 m. liepos 2 d. Šventasis Tėvas Benediktas XVI monsinjorą G. Grušą paskyrė kariuomenės ordinaru. Vyskupas nominatas buvo konsekruotas 2010 m. rugsėjo 4 d. Vilniaus arkikatedroje. 2011 m. spalio 26 d. išrinktas Lietuvos Vyskupų Konferencijos Nuolatinės tarybos nariu ir LVK Švietimo komisijos pirmininku.
Arkivyskupas G. Grušas moka lietuvių, anglų, italų ir prancūzų kalbas.
Tomas Viluckas:
Naujasis Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas - pastebima figūra Lietuvos katalikybėje, pirmiausia apie jo galimybes būti vyskupu bažnytiniuose sluoksniuose buvo kalbama ne vienerius metus, o tapus kariuomenės ordinaru, buvo prognozuojama, kad būtent jis perims Vilniaus arkivyskupijos vairą.
G. Grušas yra ne tik geras bažnytinės teisės specialistas ir gabus administratorius, bet ir pagarsėjęs sielovadininkas. Juk be mažiau įžiūrimo darbo vadovaujant Lietuvos Vyskupų Konferencijos sekretoriatui, arkivyskupas G. Grušas yra puikiai pažįstamas įvairių maldos ir atsinaujinimo (tarp jų ir charizminio sąjūdžio) sambūrių žmonėms, jo patarimas, įžvalgos ir malda ne sykį pagelbėdavo gyvenimo negandų prislėgtiems žmonėms, jis mielai bendrauja su jaunimu. Taip pat nors G. Grušas jau daug metų gyvena ir darbuojasi Lietuvoje, jo ankstyvoji jaunystė prabėgo JAV. Augdamas lietuviškoje šeimoje, jis įsitraukė į tautinę ir katalikišką išeivijos veiklą, aktyviai dalyvavo Los Andželo Šv. Kazimiero lietuvių parapijos gyvenime, Ateitininkų federacijos veikloje, 1983-1987 metais buvo Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas ir Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos narys. Šie biografijos faktai byloja, kad naujasis Vilniaus arkivyskupas yra gerai susipažinęs su emigracijos reiškiniu, kuris lieka itin aktualus ir nūdienos Lietuvai. Be to, verta pasidžiaugti, kad išeivija subrandino tokią asmenybę, kuri buvo įvertinta arkivyskupo metropolito pareigybe.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]