Vašingtonas teigia, kad JAV nacionalinės saugumo agentūros (NSA) vadovas nekalbėjo su prezidentu Baracku Obama apie tariamą Vokietijos kanclerės Angelos Merkel telefono skambučių klausymąsi, praneša BBC.
NSA atstovė sakė, kad agentūros vadovas Keithas Alexanderis niekuomet neaptarė tariamų operacijų, susijusių su A. Merkel.
Vokietijos žiniasklaida skelbia, kad JAV nuo 2002 metų klausėsi A. Merkel telefono ir kad B. Obama apie tai buvo informuotas 2010 metais. Jis neva operacijos nenutraukė, bet norėjo žinoti viską apie A. Merkel, nes ja nepasitiki. NSA šiuos pranešimus paneigė. Atstovė sakė, kad agentūros vadovas su prezidentu apie tariamą operaciją nekalbėjo nei 2010-aisiais, nei kuriais nors kitais metais. Iš NSA pranešimo neaišku, ar B. Obama apie operaciją galėjo būti informuotas kitais būdais.
Vokietijos laikraštis „Der Spiegel“, remdamasis nutekintais dokumentais, teigia, kad JAV telefono skambučių pasiklausymo centras buvo įrengtas JAV ambasadoje Berlyne. Jei tai tiesa, tai prieštarauja Vokietijos įstatymams. Be to, laikraštyje rašoma, kad tokius pasiklausymo centrus JAV turėjo dar 80 pasaulio vietų.
„Der Spiegel“ duomenimis, JAV pradėjo tikrinti A. Merkel mobiliuosius telefonus nuo 2002 metų – dar prieš tai, kai ji tapo kanclere. A. Merkel buvo išrinkta šalies kanclere 2005 metais. Tačiau ir 2013 metais jos numeris buvo vis dar įtrauktas į sąrašą, tvirtina Vokietijos žurnalas.
Remdamiesi slaptaisiais dokumentais, „Spiegel“ žurnalistai pranešė, kad A. Merkel telefono numeris vis dar buvo įtrauktas į stebėjimo sąrašą, likus kelioms savaitėms iki JAV prezidento B. Obamos vizito į Vokietiją šių metų birželį. A. Merkel telefono sekimo pobūdis nėra žinomas. Gali būti, kad buvo klausomasi jos pokalbių arba buvo stebimi ir vertinami jos kontaktai.
A. Merkel praeitą trečiadienį dėl kaltinimų šnipinėjimu telefonu kalbėjosi su B. Obama. Jis atsiprašė ir teigė apie operaciją nežinojęs.
***
„Wall Street Journal“: pats B. Obama nurodė nutraukti A. Merkel ir kitų šalių lyderių šnipinėjimą
JAV prezidentas Barackas Obama nurodė nutraukti Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir kitų šalių lyderių sekimą, kai prieš kelias savaites sužinojo apie pasiklausymo akcijas. „Wall Street Journal“, remdamasis neįvardytais amerikiečių vyriausybės atstovais, rašo, kad prezidentas tik po vidinio tyrimo, kurį nurodė atlikti metų viduryje, sužinojo, kad Nacionalinė saugumo agentūra (NSA) šnipinėja A. Merkel ir dar 35 valstybių vadovus, praneša agentūra AFP.
Laikraščio duomenimis, tada Baltieji rūmai nurodė nutraukti minėtų politikų sekimą. Tačiau keliais atvejais šis nurodymas nebuvo įgyvendintas. Nutraukti šnipinėjimą esą sunku, nes, pavyzdžiui, A. Merkel galbūt bendrauja su kitų šalių vadovais, kurių pokalbių NSA pasiklauso.
Vyriausybės atstovas „Wall Street Journal“ sakė, kad vykdoma tiek daug pasiklausymo akcijų, jog neįmanoma apie kiekvieną jų informuoti B. Obamą. Prezidentas esą tik nusprendžia žvalgybos „prioritetus“, tačiau taikinius pasirenka NSA.
Vokietijos laikraštis „Bild am Sonntag“, remdamasis aukštu NSA darbuotoju, pranešė, kad B. Obama 2010-aisiais asmeniškai buvo informuotas NSA vadovo Keitho Alexanderio apie A. Merkel sekimą, tačiau jo nenutraukė. Vėliau šis pranešimas buvo paneigtas. Esą K. Alexanderis nei 2010 metais, nei kitu laiku nekalbėjo su prezidentu apie A. Merkel šnipinėjimą.
„Spiegel“ duomenimis, B. Obama trečiadienį per pokalbį telefonu patikino A. Merkel nieko nežinojęs apie pasiklausymo akcijas. Jis esą iš karto būtų jas sustabdęs, jei būtų apie tai išgirdęs. JAV prezidentas atsiprašė kanclerės ir pareiškė didelį apgailestavimą, rašo žurnalas, remdamasis šaltiniais vyriausybėje. Pati A. Merkel kol kas viešai nekomentavo, ką B. Obama atsakė į priekaištus.
Eltos inf.
Susiję:
Dokumentai: JAV slapta sekė A. Merkel telefoną nuo 2002 metų