Krymo rinkėjams sekmadienį referendume pasisakius už atsiskyrimą nuo Ukrainos, JAV prezidentas Barackas Obama teigė išplėtęs sankcijas Rusijai. Taip siekiama parodyti, kad „jų veiksmai turi padarinius“, praneša „The Washington Post“.
„Pastaraisiais mėnesiais, kai Ukrainos gyventojų balsas buvo išgirstas, mes vadovaujamės esminiu principu – Ukrainos ateitį turi nuspręsti Ukrainos žmonės, – Baltuosiuose rūmuose sakė B. Obama. – Tai reiškia, kad turi būti gerbiamas Ukrainos suverenitetas ir teritorinis vientisumas bei paisoma tarptautinės teisės.“
„Rusijos sprendimas pasiųsti karius į Krymą sulaukė pasaulinio pasmerkimo, – pridūrė B. Obama. – Kaip jau vakar sakiau prezidentui Vladimirui Putinui, referendumas Kryme yra aiškus ukrainiečių Konstitucijos ir tarptautinės teisės pažeidimas, ir tarptautinė bendruomenė balsavimo nepripažins.“
Po sekmadienį įvykusio referendumo JAV vadovas teigė, kad sankcionavo „priemones, kurios prisidės prie Rusijos bei tų, kurie atsakingi už tai, kas vyksta Ukrainoje, mokamos kainos“, įskaitant septynių Rusijos ir keturių Ukrainos pareigūnų sąskaitų įšaldymą ir draudimą atvykti į JAV.
Prezidentas pabrėžė, kad sankcijos skirtos „tam tikriems individualiems asmenims, kurie pakenkė Ukrainos suverenitetui, teritoriniam vientisumui ir vyriausybei. Mes norime aiškiai parodyti, kad jų veiksmai turi padarinius“.
„Jeigu Rusija ir toliau tęs intervenciją Ukrainoje, mes esame pasiruošę įvesti daugiau sankcijų, – įspėjo B. Obama. – Tolesnės provokacijos ir toliau izoliuos Rusiją ir sumenkins jos vaidmenį pasaulyje.“
Tačiau JAV prezidentas taip pat akcentavo, kad diplomatinis krizės sprendimas vis dar galimas, jeigu Rusija atitrauktų savo karius į karines bazes Kryme, leistų atvykti užsienio stebėtojams ir sutiktų derėtis su Kijevu.
B. Obama pranešė, kad kitą savaitę vyksta į Europą, o viceprezidentas Joe Bidenas jau naktį į antradienį išvyksta susitikti su NATO sąjungininkių – Lenkijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos – lyderiais.
Eltos inf.