Antradienį Seime susitiko valdančiosios Socialdemokratų ir opozicijos lyderių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijų vadovai. Apie ką konkrečiai kalbėtasi, lieka paslaptimi, tačiau teigiama, kad pagrindinė tema buvo parama eurui.
Nuošalyje liko valdančiosios koalicijos partneriai – Darbo partija. Kodėl į slaptą susitikimą nebuvo pakviesti šios partijos vadovai, galbūt rengiama nauja koalicija? Ekspertai.eu šįkart pakalbino mažiau televizijos ekranuose šmėžuojančius, tačiau taip pat turinčius ką pasakyti Tautos išrinktuosius, priklausančius Darbo partijai, ir pateikė tokius klausimus:
a) Antradienį susitiko Jūsų koalicijos partnerių Socialdemokratų ir opozicijos lyderių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovai. Ką šis susitikimas Jums sako?
b) Kodėl nebuvo kviečiami Darbo partijos vadovai?
c) Ar nebijote, kad tos dvi partijos gali susijungti ir atimti visus Jūsų valdomus postus, o Jus palikti likimo valiai?
d) Ar pasitikite socialdemokratų partija?
e) Kaip manote, apie ką susitikę kalbėjosi partijų vadovai?
Petras Narkevičius
a) Atvirai pasakius, aš apie tą susitikimą net nežinau, nes buvau labai užsiėmęs, susitikęs su rinkėjais ir kitų reikalų turėjau. Nelabai žinau, ką atsakyti. Šiaip politinis bendravimas yra normalus dalykas, neįžiūriu kokio nors blogumo, jeigu partijos vadovybė galvoja, kad toks susitikimas reikalingas, aš manau, kad dialogas turi būti.
b) To reikėtų paklausti organizatorių.
c) Gana dažnai girdžiu tokius pasakymus „bijot“ ar „nebijot“. Žinote, ar tai bus valdančioje, ar nevaldančiojoje daugumoje, jeigu esu išrinktas Seimo nariu vienmandatėje apygardoje, aš vis tiek atstovausiu žmonėms ir stengsiuosi dėl jų daryti viską, kas įmanoma įstatymų numatyta tvarka. O tos politinės diskusijos jomis ir lieka. Aš apie „kėdę“ negalvoju, todėl man toks klausimas yra keistas.
d) Aš pasitikiu tik pats savim, savo žmona ir šeimos nariais. Politika yra toks dalykas, bendros programos suderinimas ir judėjimas į priekį, taip pat daug lemia mandatų skaičius ir taip toliau. Kalbėti apie pasitikėjimą nelabai išeina. Nei pasitikiu, nei nepasitikiu, tiesiog esame valdančiojoje daugumoje ir esame sutarę dėl konkrečios programos, manau, ją vykdome ir vykdysim.
e) Aš tikrai nesvarstysiu, nes nematau prasmės. Kai turėsime konkretesnę informaciją, tada galėsime svarstyti. Aš esu partijos tarybos narys, jeigu mes tai aptarsime taryboje, tada galėsiu ir viešai pasvarstyti, o dabar aš tiesiog negaliu nieko pasakyti tuo klausimu. Aš net nežinau, ar jie buvo susitikę, ar ne.
Audronė Pitrėnienė
a) Oi, žinot, pasikalbėti mes galime, bet aš neturiu jokios informacijos, nes aš nedalyvauju tokiuose susitikimuose. Aš visiškai jums negalėsiu pateikti informacijos.
– Dalyvavo Socialdemokratų ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos...
Ai, aš gal neišgirdau, nes esu automobilyje, pakeliui į Skuodą. O kokiais klausimais jie šiandien kalbėjo? Yra mūsų vadai, kurie tuo užsiima, jie tą laivą mūsų politinį veda, kadangi aš nieko net negirdėjau, nežinau, apie ką jie kalbėjo, kokias temas gvildeno. Aš buvau savo komitete, Vilniaus statutas, konferencija, atidirbau ir dabar važiuoju vėl į apygardoje vyksiančius renginius. Aš tiesiog siūlyčiau jums pabendraut su kitais mūsų frakcijos, partijos vadovais. Jie jums tikrai paaiškins, nes aš ničnieko nežinau, pirmą kartą išgirdau.
b) Aš kaip žmogus galiu pasakyti savo nuomonę, aš, manau, kad, matyt, turėjo kažkokius klausimus apsitarti dvi partijos, kur nebuvo reikalingi kiti partneriai.
c) Aš tokį etapą vieną kartą jau esu patyrusi praeitoje kadencijoje. Pasakysiu taip, sąžiningai dirbančiam žmogui tai visiškai nėra svarbu. Aišku, dabartinis mano darbas man yra įdomus, būtų juokinga, jei sakyčiau – nenoriu, bet dirbu. Aš visą savo gyvenimą esu atidavus švietimui ir darbas minėtame komitete man yra labai mielas ir svarbus, galiu pasakyti apie jį tik pačius geriausius dalykus. Matau reikšmę ir prasmę. Manau, kad šis darbas neblogai sekėsi pagal rezultatus. Per metus mes apsvarstėme daugiausiai klausimų po Europos reikalų komiteto. Visada labai rimtai ir susitelkę visi komiteto nariai žiūrime į darbą, nepriklausomai nuo frakcijos ar partijos. Man nebūtų didelio džiaugsmo išeiti, palikti, bet tai yra politika. Greičiausiai taip ir bus, o ką padarysi, bet tai nereiškia, kad aš nedirbsiu švietimo ir kultūros labui. Aš vis tiek tą patį darysiu, tik kitoje pozicijoje.
d) Mes dabar esame koalicijoje. Kaip ir bet kuriam kitame junginyje, visada visko yra: tam tikrų nuomonių, požiūrių skirtumų, bet metus kartu išdirbome, buvo ir gerų rezultatų. Aš neapibendrinu viso Seimo darbo, kalbu labiau apie savo sritį, kurią kuruoju, esu komiteto pirmininkė (Švietimo, mokslo ir kultūros). Tai ten (komitete) mes dirbome labai draugiškai su visais koalicijos partneriais. O Seime buvo visokių dalykų, bet labai išskirtinai didelių nuomonių nesutapimų – ne. Vis dėlto koalicijoje esame 80 ar kiek ten žmonių, tai natūralu, kad nuomonės skiriasi. Mano požiūriu, lyg ir viskas gerai: pasiginčiji, suderini pozicijas, eini balsuoti. Visur, kur reikėjo, mes ateidavom su daugiau ar mažiau suderintom pozicijom, ne visada, bet... Tai nežinau, ar gali būti kokia nors priežastis susitikinėti socdemams su konservatoriais. Kol kas dar koalicija veikia. Gal yra kažkas įvykę, ko aš nežinau, nes buvau atvažiavusi į Vilnių, bet dirbau savo tiesioginį, komiteto pirmininkės, darbą ir tiesiog neturiu kitos informacijos.
e) Nenoriu burti iš tirščių, aš ne kokia pranašė ar ten burtininkė. Tikrai nežinau, bet, manau, nereikės ilgai laukti, viskas atsiras spaudoje, sužinosime, galbūt jau šį vakarą bus daug kas girdėti ir prasidės svarstymai. Nenoriu būt pranaše, nes tokia nesu.
Saulius Bucevičius
a) Mano nuomone, jokių pavojų čia nėra, visada reikia kalbėtis, ar tai būtų koalicijos partneris, ar bet kas kitas – Algirdas Butkevičius, Loreta Graužinienė – kalbėtis visiems reikia.
b) Negaliu pasakyti, nežinau kodėl, reikia premjero A. Butkevičiaus ar to, kuris iniciavo šitą pokalbį, klausti.
c) Jeigu atėmę (postus) pasieks dar geresnį rezultatą, tai aš pats pirmas, kaip Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, pasitrauksiu. Jeigu jie pasirašys savo krauju, kalbu tik apie kaimo reikalus, kad bus įgyvendintas žemės nepardavinėjimas, geros išmokos ūkininkams, tai aš tą pačią dieną galiu pasitraukti iš posto ir paraginti kitus darbiečius atiduoti vairą tokiai koalicijai. Nieko baisaus prarasti valdžią. Kiti politikai bijo prarasti ir pripažinti, kad yra kažkas, kas gali geriau padaryti darbą. Objektyviai nereikia bijoti, kad kažkas gali susikalbėti, susitarti. Jeigu per prievartą laikytumės vieni kitų, tai bendrų vardiklių nesurastume. Tai nėra gerai ir nereikia niekados nieko bijoti.
d) Per tuos metus visko yra buvę, bet dabar jais nepasitikėti nėra pagrindo.
e) Kai mes nežinome, apie ką jie kalbėjosi, tai visiems ir kyla abejonių, bet kad reikia kalbėtis, tai be jokios abejonės. Aš manau, kad čia nieko baisaus.
Tačiau jeigu buvo kalbėta apie paramą eurui šiandienos aktualijose, jei reikėtų balsuoti, tai laimėtų euras. Klausimas, ar reikia konservatorius įtikinėti dėl euro? Aš manau, kad nereikia. Tai galima daryti prielaidą, kad kalbėtasi buvo ne apie tai.
P. S. Konservatoriai patvirtino, kad yra pasiruošę padėti socialdemokratams. Kitaip tariant, kaip visada yra pasiruošę padaryti viską, kad tik sugrįžtų į valdžią: