Londono laikraščio Guardian straipsnyje (spalio 31 d., vert. past.) „Dėl Putino patepimo, kuriuo Forbes įšventino jį kaip žmogų Nr. 1, vėpsta žandikaulis“ (Putin’s anointment by Forbes as the world’s No 1 hombre is jaw-dropping) pasakojama apie kvailą Forbes sprendimą paskirti Putinui pirmą vietą pačių įtakingiausių žmonių sąraše. Štai ką parašė Guardian.
Rusijos neūžauga lyderis sulig alaus bokalu (pint-sized) nevertas tokios išpučiančios jo savimeilę dovanos (FSB gerai sumokėjo, Kavakazcentr past.).
Putino polinkis fotografuotis apnuoginta krūtine, važinėtis mažais agresyviais mustangais ar rodyti savo jėgą suneramino laukinius žvėris Sibire, kurie stebėjo jo žaidimus su dideliais ginklais, teikiančiais jam vyriškos jėgos įvaizdį. Be to, nereikia pamiršti, kaip jis viename iš pirmų susitikimų gąsdino dideliu šunimi Vokietijos kanclerę Angelą Merkel.
Vienu iš Putino nuopelnų laikoma tai, kad jis sugebėjo įtikinti Sirijos režimą atsisakyti cheminio ginklo. Tačiau Forbes žurnalistai kažkodėl pamiršta, kad kruvinas pilietinis karas Sirijoje tęsiasi ir yra nuolat palaikomas tiekiant rusiškus ginklus.
Sprendžiant iš visko, įtakingiausių pasaulio žmonių reitingų sudarytojams itin didelį įspūdį padarė Putino sprendimas suteikti prieglobstį JAV specialiųjų tarnybų bendradarbiui Edwardui Snowdenui. Vertėtų prisiminti, kad Snowdenas, skirtingai nuo Putino, veikia iš aukštos moralės paskatų, tuo tarpu žmonės, vedini savo moralinių principų, Putino Rusijoje atsiduria kalėjime.
Forbes skirtas propaguoti ir padėti vystytis laisvam individualiam verslui, tad jo susižavėjimas Putinu dėl to, kad šis „įtvirtino asmeninę Rusijos kontrolę“, yra visiškas nesusipratimas. Jei valdžią vertintume kaip autoritarinio valdymo lygį, tai Nr.1 sąraše, be abejonės, turėtų būti Kim Čen Inas.
Iš tikrųjų Putino valdžia daugiausia iliuzinė. Putinas – netikras stabas (false idol), iškeltas ir palaikomas Kremliaus bendrų falangos, ir laikosi paviršiuje dėka senkančių naftos ir dujų pajamų kontrolės ir vis labiau stiprėjančių represijų pilietinės visuomenės ir masinių informavimo priemonių atžvilgiu.
Kaip neseniai Guardian interviu nurodė buvęs Britanijos pasiuntinys Maskvoje, ekonominė valdžia Rusijoje tampa vis nestabilesnė dėl struktūrinių problemų, nepakankamo finansavimo, kapitalo išvežimo, intelektualinio nutekėjimo ir neigiamų demografijos tendencijų. Putino valdžia visa tai tik sustiprino.
„Tezė, kad Rusija tapo labiau savimi pasitikinti, yra teisinga“, – pasakė seras Andrew Woodas, Britanijos pasiuntinys Maskvoje 1995–2000 metais. „Tik štai iš silpnumo ar dėl jėgos? Gali būti, iš silpnumo. Jie turi kylančias ekonomikos problemas, dideles tarptautines problemas ir įtampas,“ – rašo Guardian.
Vertė Alicija Žukauskaitė
Šaltinis kavkazcenter.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]