2025 m. sausio 16 d.

 

Didžiosios Rusijos Didžioji tragedija ir ... galimybės

31
Paskelbta: 2017-07-13 08:43 Autorius: Prof. Stasys Paulauskas

Ne – tai ne V.Putinas. Ir ne keliai. Globalių žmonijos raidos perspektyvų požiūriu, šią pusantro šimto milijonų gyventojų ir ženklios planetos dalies teritorijos šalį ištiko pažangos anemija. Pasiutęs šuo kelia pavojų sau ir aplinkiniams ne todėl, kad jis blogesnis už kitus šunis, bet todėl, kad jis nesigaudo aplinkoje. Rusija pasimetė pažangos magistralėse – Didžiąją Rusiją ištiko Didžioji tragedija. Tačiau tai ne vien Rusijos, tai viso pasaulio problema. Rusija - tik silpniausia jos grandis.

Stagnacijos dialektika

Stagnacija – sąstingis, sustojęs augimas. Kalbant apie socialinę bendruomenę – valstybę, sąstingis reiškia sustojusią pažangą, vangų naujovių diegimą, tenkinimąsi esamomis technologijomis ir pasenusiu valdymu. Dialektikos požiūriu, sąstingis – tai kiekybinis augimas, dėsningai pereinantis į kokybinį augimą – aukštesnę kokybę. Kaitinant vandenį uždarame inde po kurio laiko vanduo užverda ir virsta garais. Pastariesiems reikia gerokai didesnio tūrio. Indo tūrio nepakanka, todėl jis sprogsta. Socialinės revoliucijos vyksta uždarose sistemose.

Sąstingis neateina staigiai, jis bręsta dešimtmečius. Štai, Tarybų Sąjungos sąstingis prasidėjo 1961 ir truko tris dešimtmečius. Sąstingis suskaldo visuomenę ir galų gale lemia kokybinį perėjimą, dažniausiai skaudžiu žmonėms būdu. Klasikinis pavyzdys – subyrėjusi šeštadalį pasaulį užėmusi socialistinė sandrauga. Vienos šalys eina indo sienelių storinimo keliu – renčia geležines uždangas, įveda diktatūrą, gudrias šnipinėjimo ir saugumo tarnybas. Tačiau pridarius inde skylių revoliucijų galima išvengti žymiai paprasčiau. Šiandien viena už kita garsiau švilpia daugelis stagnuojančių valstybių. Neišvengė šio likimo ir Lietuva.

Patikimas garų nuleidimas – kiauros valstybės sienos, legali emigracija, politinė demagogija, „laisva pliurpimui“ žiniasklaida ir kt. Gali reikšti nepasitenkinimą kojomis, nuleisdamas garą interneto komentaruose ar balsuodamas beprasmiškuose „naujų galvų“ rinkimuose. Demagogai nepagrįstai tai pavadina demokratija. Bet sąstingis ir nepasitenkinimas išlieka. Ir tai yra dabartinio pasaulio nelaimė. Stagnuoja JAV, Europos Sąjunga, Japonija, Rusija ir daugelis kitų šalių. Laikinai sparčiai augančios šalys, tokios kaip Kinija, džiaugsis tol, kol pasieks stagnuojančių valstybių kokybės lygį.

Kiekvienam – savo augimo problemos

Sąstingis sąstingiui nelygus. Jo pobūdis priklauso nuo pasiekto augimo lygio. Svarbu susigaudyti, koks tas pasiektas lygis, kad galėtum pasirinkti atitinkamą augimo modelį. Nors pasaulyje prikurta daugybė Inovacijų, darnaus vystymosi, laimingumo indeksų, universalaus augimo indekso dar nėra.

Neseniai pavyko nustatyti, kad Pasaulis vystosi pereidamas Techninio, Ekonominio, Žaliojo, Darnaus ir Išmaniojo augimo pakopas. Skirtingose augimo pakopose besikabarodamos valstybės nelabai susikalba tarpusavyje. Jeigu Rusijai svarbus ekonomikos augimas – noras kam nors parduoti savo kuro išteklius, tai lietuviai trokšta didesnių algų socialiniam saugumui užtikrinti. Jeigu Vokietija siekia žaliojo augimo, tai Australija rūpinasi darniuoju vystymusi. Suomiai ir Estai jau žengia išmaniojo augimo keliu. Lyginti skirtingose augimo pakopose besirandančias valstybes tarpusavyje nėra labai protinga. Reikia identifikuoti augimo pakopą ir spręsti jai būdingas valstybės problemas.

Rusijos augimo ypatumai

Sena istorinė išmintis apie Rusijos augimo problemas bylojo - „Duraki i dorogi“ (Kvailiai ir keliai). Dabar gi šios Didžiąją besivadinančios šalies augimo problema – DEGINANTI ENERGETIKA. Turėdama daug anglių, naftos, dujų ir branduolinio kuro išteklių Rusija neįsivaizduoja savo ateities be šių išteklių eksporto ir naudojimo vidaus reikmėms. Dabar pasaulis baigia susigaudyti, kad deginimas – tai jau praeities technologija. Dėl deginimo kyla klimato kaita ir žalojama žmonių sveikata bei trumpinama jų visaverčio gyvenimo trukmė. Jeigu nebemiršti iš bado, neišvengiamai susimastysi apie sveikatą ir saugumą. Tada teks gesinti ugnį.

2015 metais 195 pasaulio šalys susitarė liautis deginti iškastinį kurą iki 2050 metų. Nors ir Rusija pasirašė šį susitarimą, tačiau dar nesuprato, kad privalės perorientuoti visą savo energetiką į nedeginančią. Pastarąją sudaro tik – vėjo, saulės, išmaniųjų namų ir elektromobilių energetika. Nors vėjo ir saulės Rusijoje pakanka, tačiau šioje šalyje nesiseka pasigaminti patikimų automobilių. O ką jau kalbėti apie vėjo elektrines, kurios privalo patikimai veikti 25-30 metų.

V.Putinas – ateivis iš praeities

Vis intensyviau žaliuojančiame pasaulyje Rusijos katilas gerokai įkaito ir bauginančiai šnypščia. Bandymai surasti kuro pirkėjus užsienyje peržengia įprastines rinkodaros priemones. Tuo tikslu vis plačiau panaudojamos politinio spaudimo, skaldymo, slaptųjų tarnybų ir kibernetinės įtakos priemonės. Akiplėšiškumo nepristigo pabandžius įtakoti rinkimų rezultatus tokiose galingose pasaulio valstybėse kaip JAV ir Vokietija. Deginimo propagandai skiriamos milžiniškos lėšos. Tačiau viskas bergždžiai – pažangos upės į kalną nepasuksi. Deginanti energetika yra pasmerkta. Ir jeigu Rusija ir pasaulis trokšta gerovės, rusai privalo išmokti statyti vėjo ir saulės elektrines, išmaniuosius namus ir gaminti elektromobilius. (Čia galite ir nusišypsoti)

Vladimiro Putino, Rusijos ir pasaulio problema yra ta, kad ši autokratinio tipo į fizikinius sprendimus orientuota asmenybė atėjo į šį pasaulį pavėlavusi pusę tūkstantmečio. Jis būtų labai tikęs kariauti su Čingis Chanu, o gal net ir su Aleksandru Makedoniečiu. Metodai tie patys – jėga užkariauti svetimas žemes ir primesti savo valia kitoms tautoms.

Deja, tokio tipo asmenybės atsiradimas šiuolaikiniame pasaulyje, kada atsisakyta mirties bausmės, nebetoleruojamos fizinės bausmės vaikams, ir net gyvūnų žudymas pripažintas nusikalstama veikla, sukėlė nesupratimo šoką. Ne tik eiliniai piliečiai, bet ir valstybių lyderiai nebuvo pasirengę tokiam susitikimui. Pažangus pasaulis jau atsisakė ginklavimosi varžybų ir įrašė šaltąjį karą į istorijos vadovėlius. Tačiau buvęs KGB karininkas ištraukė primirštą branduolinį ginklą ir ėmė juo grasinti pasauliui. Taikos epochos žmonės natūraliai pasimetė. Mėginimai patikrinti, ar beveikia užmiršti sandėliuose tankai ir tarpžemyninės raketos, lėmė vien nusivylimą. Tarsi užpulti Tado Blindos ponai ėmėsi krapštyti pinigų ginklavimuisi ir kariuomenėms telkti. Bet veltui, iškilo problema įtikinti jauną karį žudyti kitą tokį pat jaunuolį vien už tai, kad jis dėvi priešiškos šalies kario uniformą. Aiškėja, kad esame subrendę kitokiems sprendimams.

Rusijos katilo skylių kaišymas

Po Gruzijos žemių užgrobimo, civilizuotas pasaulis nesugebėjo susigaudyti, kas čia nutiko. Apsieita naujai sukurtų socialinių darinių nepripažinimu. Krymo ir Rytų Ukrainos žemių aneksija, bei prasidėjęs pilietinis karas paskatino mandagius vakariečius apsunkinti Rusijos stagnaciją. Tiesmukas įsitraukimas į grumtynes su gatvėje užpuolusiu chuliganu gražiai atrodo filmuose ir paauglių merginų akivaizdoje.

Įvestomis sankcijomis ir ribojimais buvo siekiama užkamšyti Rusijos šnypščiančio katilo skyles, kad jis greičiau sprogtų. Nepadėjo. Europos Sąjunga pristigo istorinės atminties ir strateginės išminties. Ko norėti, juk Europos tarybai tuo metu pirmininkavo beišlipanti iš deginimo kultūros Lietuva? Tačiau aukštesnė civilizacija neturi stoti į kovą su žemesne civilizacijos jos primestomis kovos priemonėmis. Pirmiausiai, aukštesnė civilizacija suteikia daugiau išmanumo, o antra kaltesnis visada yra tas, kuris manosi esąs išmintingesnis. Todėl Vakarų pasaulis privalo surasti kitus būdus kaip padėti besipučiančiam Rusijos katilui.

Kvailys kuria priešus, o išmintingas daro priešus draugais

„Mąstykime globaliai, veikime lokaliai“. Ši Romos klubo išmintis kaip niekada gali padėti dabartiniu metu sustabdyti grįžimą į šaltojo karo laikus. Grįžkime šešis dešimtmečius atgal ir prisiminkime, kuriuo tikslu buvo kuriama Europos Sąjunga. Ši tauri bendrija buvo sukurta siekiant išvengti naujų karinių konfliktų nesantaikos krečiamoje Europoje. Eurointegracija – tai taikos zonos plėtimas, siekiant vis didesnę teritoriją apsaugoti nuo karinių konfliktų. Šis procesas sėkmingai vyko pastaruosius du dešimtmečius į Rytus, kurio eigoje bendrijos narių skaičius išaugo iki 28. Buvo nuosekliai dirbama su sekančiomis ES šalimis kandidatėmis Gruzija ir Turkija. Dar prieš penketą metų buvo galima girdėti, kad Baltarusija ir Rusija galėtų gauti namų užduotis pasirengimui prisijungti prie ES. Kuo platesnė ES, tuo platesnė taikos zona. Žiūrėk, taip galima netrukus ir visą planetą aprėpti taikia beginkle darnaus vystymosi kultūra.

Štai čia žmonių civilizacija ir pristigo išminties. Nesėkminga eurointegracija lėmė karinius konfliktus ir pasaulio sugrįžimą į šaltojo karo laikus. Tegul istorikai išsiaiškins, kas čia ir ką netinkamo padarė. Dabar svarbiausia rasti tolesnius teisingus sprendimus. Svarbu tai, kad Europos Sąjungos ateitis taip pat neįsivaizduojama be tolesnės taikios integracijos. Dalyvaudamas Europos demokratizacijos judėkime DiEM25, ES globalios taikos strategijos projekte pasiūliau iš naujo įvertinti taikios eurointegracijos prioritetus ir įrankius. To reikia ES šalims ir pasauliui. Jungtinėms tautoms nusprendus uždrausti branduolinį ginklą, reikia toliau siekti plėsti taikos zoną, kad visai atsisakyti ginkluotų konfliktų ir ginklų apskritai.

Kas norėtų matyti Baltarusiją ir Rusiją Europos Sąjungoje?

Kol kas šis klausimas skamba drastiškai. Žinoma, kas puls neigti ir priešintis net tokiam mintiniam eksperimentui. Tačiau pasigilinę, rasime daugiau pliusų, negu minusų. Taika ir bendradarbiavimas naudingi abiem pusėm. Europai ir pasauliui svarbiausia – šaltojo karo pabaiga. Antra – ketvirtadalis pasaulio be karo. Trečia – Europa sutaupo 2% BVP, kuriuos galime nukreipti darniam vystymuisi. Rusijai ir Baltarusijai svarbiausia – perėjimas prie žaliojo augimo, gavus priėjimą prie žaliųjų technologijų. Beprasmiškos išlaidos ginklavimuisi galėtų būti nukreiptos darnaus vystymosi kultūrai įsisavinti, švietimui.

Neabejoju, kad surengtos Baltarusijos ir Rusijos gyventojų apklausos parodytų jų troškimą keliauti po Europą be vizų ir naudotis civilizuoto pasaulio galimybėmis. Vėjo ir saulės energetikos, išmaniųjų namų ir elektromobilių įrangos gamintojai atvers sau didžiulę Rytų rinką anksčiau, nei ją užsiims Kinijos, Japonijos bei Pietų Korėjos pažangiųjų technologijų įrangos tiekėjai.

Prarastų aktualumą Ukrainos ir Rusijos, bei Rusijos ir Gruzijos žemių konfliktai, kadangi ES jie būtų taikiai sureguliuoti esamais regionų plėtros principais. Bene daugiausiai laimėtų Lietuva. Būtų sustabdytos Astravo atominės elektrinės statybos. Karaliaučius taptų laisva ekonomine zona. Lietuvos iniciatyva čia pelnytų neregėtą šlovę.

Sunku įsivaizduoti, kam būtų nepriimtina tokia šauni galimybė ir šansas viso pasaulio žmonėms? Gal kokiam viena kitam nesusipratėliui. Tikiu, kad pažanga ir sveikas protas anksčiau ar vėliau nugalės.

Plačiau apie ES Globalios taikos strategiją galima paskaityti moksliniame straipsnyje anglų kalba.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
31. Nu pypiec!
(2017-07-16 22:21:26)
(109.47.1.68) Parašė:

Ar begalima gi patridalioti skysciau!?



30. R-A
(2017-07-16 22:10:01)
(162.226.66.184) Parašė:

valdys visa siaures kepure!Zdrastvuiti! Noreciau Grenlandijoje guleti ant sniego!



29. Blinda
(2017-07-14 14:07:10)
(88.119.136.18) Parašė:

Seniai įrodyta, kad pasaulis nesivysto pagal vienos (nors ir labai turtingos) skruzdėlės norus. Todėl sociologai negaišta laiko aptarinėdami atskirų žmonių elgesį. Iš to nebūtų naudos. Visuomenės praeitį, dabartį ir ateitį parodo SANTYKIŲ kitimas. Šį kitimą galima išmatuoti, modeliuoti, prognozuoti, planuoti ir t.t. Tik reikia mąstyti pasaulį ne kaip daiktinę įvairovę, o kaip kaitos tvarką.



28. Propiesoriui
(2017-07-13 22:24:07)
(2.217.182.194) Parašė:

Nesuprantu o tai rokfeleriai savo versliuka standard oi Rusijai pardavė ar kaip?



27. Blinda
(2017-07-13 19:30:34)
(88.119.136.18) Parašė:

Kai nepakanka raštingumo suprasti, kas parašyta, tenka kompensuoti savo nevykėliškumą puldinėjant autoriaus šešėlį :-)



26. ome
(2017-07-13 19:08:06)
(85.150.104.160) Parašė:

Kam būtų nepriimtina? sunku įsivaizduoti? autorius geopolitinis beraštis, Atlantistų poliui jis būtų nepriimtinas, Skaitykit CFR berniukų tokių kaip amžinatolsį Zbygnievas Brzezinskis perlus foreignafairs ir apskritai geopolitikos tėvo H.Mackinderio mintis apie Hearlandą ir jo kontrolę, paskutiniai keli šimtai metų tik ir vyksta, kad neleidžiama suvienyti Europos ir Rusijos, nes kas tada bus? ogi labanakt atlantistų poliui, dar galima ta tema ir Parvulesco pasiskaitinėt kas gilinsis.



25. žopapapildymas
(2017-07-13 18:40:19)
(82.135.226.79) Parašė:

Pasirodo propiesorius grybės bendražygis.Po nepriklausomybės atstatymo abu dirbo partškoloje.



24. žopa
(2017-07-13 18:25:21)
(82.135.226.79) Parašė:

Išprotėjąs profesorius.Ir iš,kur imasi šitie idiotai,kas juos gamina ir suteikia profesorių vardus.Ir visiems jiems viską maišo Rusija,o ne JAV.JAV be perstojo kariauja jau 200 metų,bet profesoriui nei motais,o kai Ukraina ir Gruzija išprovokavo karinius veiksmus ir gavo tai,ką dabar turi tai labai nepatinka idiotams.Mes Lietuva ir ES sėdime tokioje šūdo krūvoje,kad per tą smarve,net kvėpuoti sunku.ES griūva ir šiuos idiotus,profesorius,ima siaubas,kai jie negalės tautas ir valstybes gąsdinti,kad rusai puola ir jiems reikės užsidirbti duoną sąžiningu darbu,o ne pliurpimu.Gieda gaideliai ir brėkšta rytas,o profesoriai šito labai nenori.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras