Europos Komisija sukritikavo būsimas dujotekio „Šiaurės srautas 2“ statybas. Vasario 16 d. Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas energetikos reikalams Marošas Šefčovičius (Maroš Šefčovič) paneigė Vokietijos vyriausybės pareiškimus, jog šis projektas – tai tik komercinė iniciatyva. „Jūs turbūt ne kartą girdėjote, kad „Šiaurės srautas 2“ vadinamas komerciniu projektu, tačiau aš noriu pabrėžti, kad nesu girdėjęs apie tokį komercinį projektą, kuris taip dažnai būtų analizuojamas aukščiausiame politiniame lygyje“, – teigė ES komisaras.
Naujasis Briuselyje plačiai visuomenei pristatytas priemonių paketas skirtas tam, kad būtų sumažinta ES priklausomybė nuo Rusijos tiekiamų dujų. Remiantis vienu iš punktų, Europos Komisija pasirengusi kontroliuoti ES šalių komercines sutartis su trečiosiomis šalimis, o tai greičiausiai turės pasekmių Rusijos ir Vokietijos projektui „Šiaurės srautas 2“. Naujienų agentūra DPA informavo, kad šiuo metu Europos Komisija, nepaisydama fakto, kad jos veiksmų teisėtumas yra ginčytinas, tikrina, ar šis projektas atitinka ES teisės aktus.
ES komisaras Energetikos reikalams Migelis Arijasas Kanjetė (Miguel Arias Cañete) pabrėžė, kad kalbama ne tik apie juridines plonybes, tačiau ir apie „aukštosios politikos vingrybes“. Europos Komisija siekia teisės tikrinti svarbias dujų tiekimo komercines sutartis, kad galėtų prognozuoti energetinės priklausomybės lygį, teigė politikas. Tačiau jis taip pabrėžė, kad omeny turimos tik tos sutartys, kurios vaidina svarbų vaidmenį šalies ar regiono saugumui, pavyzdžiui, jei dujų tiekėjas tiekia ne mažiau kaip 40% bendros dujų apimties. Koncerno „Gazprom“ dalis Vokietijos rinkoje nesiekia 40%, teigė M. A. Kanjetė, tačiau situacija gali pasikeisti, kai bus užbaigtas „Šiaurės srautas 2“. Tada apie 80% dujų Vokietija gaus iš vieno tiekėjo.
„Šiaurės srautas 2“ bus tiesiamas Baltijos jūros dugnu ir tieks dujas vidinei Europos rinkai. Kai kurios Europos šalys, pavyzdžiui, Lenkija, mano, kad tai tik padidins Europos priklausomybę nuo Rusijos, be to, Ukraina gali prarasti dujų tranzito šalies statusą.
Šaltinis: dw.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]