ES privalo įveikti susiskaldymą ir veiksmingiau valdyti pabėgėlių srautus, pažymėta antradienį Europos Parlamente vykusioje diskusijoje apie Šengeno erdvės ateitį. Daugelis kalbėjusiųjų ragino užtikrinti tinkamą ES išorės sienų apsaugą, laikytis Ženevos konvencijoje įtvirtinto negrąžinimo principo, taip pat netoleruoti rasistinių išpuolių prieš migrantus ir pabėgėlius.
ES Tarybos vardu kalbėjęs Nyderlandų užsienio reikalų ministras Bertas Kundersas (Bert Koenders) ragino įgyvendinti sutartas priemones dėl pabėgėlių priėmimo punktų steigimo ir pabėgėlių perkėlimo.
ES migracijos komisaras Dimitris Avramopulas (Dimitris Avramopoulos) pripažino, kad „Komisija ruošiasi visoms alternatyvoms [...], tačiau tai nereiškia Šengeno pabaigos ar vienos ES valstybės išmetimo“. Komentuodamas įvykius Kelne komisaras nesutiko, kad visi pabėgėliai ir migrantai kelia grėsmę viešajai tvarkai.
Europos liaudies partijos pirmininko Manfredo Vėberio (Manfred Weber, Vokietija) įsitikinimu, ES reikia veiksmingo pasienio stebėjimo, o FRONTEX – galimybės naudotis Šengeno informacine sistema. „Tikimės iš prieglobsčio sulaukusių asmenų pagarbos priimančiųjų valstybių kultūrai ir įstatymams“, – pridūrė M. Vėberis.
„Europą užpuolė baimės virusas“, kuris neleidžia jai priimti teisingų sprendimų ir grasina ją sunaikinti, teigė Socialistų ir demokratų vardu kalbėjęs Džovanis Pitela (Giovanni Pittella, Italija). Jis įspėjo, kad pavasaris atneš dar didesnius migrantų srautus, ir siūlė nepamiršti aštrėjančios migrantų vaikų padėties.
„Neturime mėnesių ar metų ES taisyklėms pakeisti. Turime veikti per artimiausias kelias savaites, – pažymėjo Sjedas Kamalis (Syed Kamall, Europos konservatoriai ir reformistai, Jungtinė Karalystė). – Šengeno nereikia perrašyti – reikia tik užtikrinti jo įgyvendinimą“, – pridūrė jis.
Liberalų ir demokratų aljanso pirmininkas Gajus Ferhofstadas (Guy Verhofstadt, Belgija) paragino ES Tarybai pirmininkaujančius Nyderlandus laikytis ES Sutarties nuostatų dėl prieglobsčio ir tarptautinės apsaugos, taip pat geriau kontroliuoti išorės sienas ir sukurti greito reagavimo pajėgas.
„Spręsdamos pabėgėlių krizę ES valstybės turi labiau bendradarbiauti, o ne rinktis tik tai, kas patinka“, – kalbėjo Dimitrijus Papadimulis (Dimitrios Papadimulis, Europos vieningieji kairieji, Graikija). Jis pažymėjo, kad iki šiol iš Graikijos ir Italijos perkelta tik 400 pabėgėlių iš 160 tūkst.
Rebeka Harms (Rebecca Harms, Žalieji, Vokietija) paragino skirti daugiau paramos pabėgėliams Turkijoje.
„Migracijos krizės valdymas ES yra visiška nesėkmė (...) ir demonstruoja priešingybę solidarumui. Akcentuojame pasekmes, o ne priežastis“, – kalbėjo Lora Ferara (Laura Ferrara, Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa, Italija).
„Šengenas nepasiteisino, o ES yra fiasko. Uždarykime sienas ir apsaugokime olandus“, – kalbėjo Viki Mėjer (Vicky Maeijer, Tautų ir laisvių Europa, Nyderlandai).
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]