2024 m. lapkričio 20 d.

 

Finansų ministerija – Vyriausybė Vyriausybėje

11
Paskelbta: 2017-01-09 21:56 Autorius: Zigmas Vaišvila

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas pasiūlė Vidaus reikalų ministerijos kontroliuojamą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) sujungti su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI), atskaitinga Finansų ministerijai. Spręs Seimas. Tikėsimės. Buvęs Seimas, koks jis bebuvo, atsispyrė šiai Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės idėjai. Naująjį Seimą Respublikos Prezidentė giria besąlygiškai, Tad panašu, kad šis Seimas neatsispirs šiai minčiai. Kol kas naujai išrinktieji Seimo nariai, palaikomi taip TS-LK ir Liberalų sąjungos narių, vieningai ir greitai pritaria visiems projektams, kurie strigo buvusiame Seime. Norėtųsi išgirsti Seimo liberalų frakcijos nario buvusio FNTT vadovo V. Gailiaus nuomonę, kurią atleidžiamas iš šių pareigų viešai jis reiškė.

Ką reiškia ši reorganizacija? Vieną iš dviejų – dar vienos ikiteisminio tyrimo institucijos sunaikinimą arba VMI pavertimą ikiteisminio tyrimo įstaiga. Pirmu atveju, nėra jokios prasmės šiai organizacijai – tiesiog likviduokite FNTT. Antru atveju taptume unikalia policine valstybe, kurios mokesčių surinkimo institucija VMI taptų ikiteisminio tyrimo institucija. Kitų alternatyvų nėra.

Ir to negali nesuprasti vidaus reikalų ministras, prieš tai dirbęs baudžiamųjų bylų ir ikiteisminio tyrimo teisėju, nes Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos įstatymo 7 straipsnis, nustatantis šios tarnybos funkcijas, visų pirma, reikalauja, kad FNTT atskleistų ir tirtų finansinius nusikaltimus, vykdytų kriminalinę žvalgybą, atliktų ikiteisminius tyrimus.

Priminsiu, kad 2010 m. Prezidentės D. Grybauskaitės teikimu ir iš VSD atimta bei niekam nepriskirta ikiteisminio tyrimo funkcija. Dėl ko nusikaltimus valstybei, žmoniškumui ir karo nusikaltimus Lietuvoje tiria tik tyrimams vadovaujantys prokurorai, nes nebėra jokios ikiteisminio tyrimo įstaigos šiems nusikaltimams tirti.

Priminsiu, kad valstybei vadovauti pradėjus buvusiai finansų ministrei D. Grybauskaitei valstybės energetikos įmonės iš Energetikos (Ūkio) ministerijos pavaldumo buvo perduotos finansų ministerijai. Dabar skubama naujajame Seimui kuo skubiau įgyvendinti FNTT perdavimą finansų ministerijai. Kas gi vyksta?

Vyksta tai, kad ignoruojant teisę ir sveiką logiką siekiama kad Finansų ministerija valdytų ir skirstytų ne tik valstybės energetiką, finansus, bet ir ikiteisminio tyrimo instituciją FNTT, kuri turi tirti nusikalstamas vekas šioje – finansų – srityje. Kol kas finansų ministerijos veiklos srityse nusikaltimų tyrimo nebuvo. Ir neturi būti, nes nusikaltimų tyrimui visame pasaulyje yra vidaus reikalų ministerijos ir jos kuruojamos institucijos. Na gali ikiteisminius tyrimus vykdyti dar ir Vyriausybės ar Prezidento kuruojamos valstybės institucijos. Bet ne finansų ministerija. Ir tai yra ne tik loginė, bet ir principinė klaida. Po tokios reorganizacijos finansų ministerija taptų energetiką valdanti, finansus skirstanti ir visa tai kontroliuojanti institucija, kuri kontroliuotų ir savo veiklos galimų nusikaltimų tyrimą. Nesunku suprasti, kad taip negali būti.

Tai, kad valstybės vadovui šauna į galvą mintis, nereiškia, kad ji visada teisinga. Priminsiu valstybės vadovo Valdo Adamkaus, garsinamo esant kvalifikuotu gamtosaugininku paskubomis mestą ir dar skubiau įgyvendintą idėją sujungti Statybos ministeriją ir Aplinkos apsaugos departamentą į bendrą Aplinkos ministeriją. Aplinkosaugos idėja naujame ministerijos pavadinime palikta, tačiau esmė pražudyta. Mat ta pati ministerija yra atsakinga už statybas ir kitą ūkinę veiklą ir tuo pat metu atsakinga už jų aplinkosauginę šios veiklos kontrolę. Iš principo to negali būti viename pavaldume. Lietuvoje yra. Gal todėl Gamtos apsaugos departamente, kurį 1990-1992 m. Aukščiausioji Taryba buvo atskyrusi nuo Vyriausybės ir padariusi atskaitingą parlamentui, bet ne už ūkinę veiklą atsakingai Vyriausybei, darbuotojai geru žodžiu mini šį laikotarpį, kada jiems vadovavo ne valdininkai, o įstatymas. Toks Aplinkos apsaugos departamento darbas baigėsi 1993 m. po pirmojo pokarinio Seimo išrinkimo. Matyt, a.a. A. M. Brazauskui buvo neįprasta, kad gamtos apsaugos, o ir kultūros, paveldo klausimus kontroliuojančios įstaigos būtų nepavaldžios vykdomajai valdžiai.

Tradicijos, neturinčios nieko bendro su valdžių atskyrimo principu, ne tik išsaugotos, bet ir gausinamos. Tai neturi nieko bendro nei su demokratija, nei su logika. Tai spartūs žingsniai į vienvaldiškumą ir nebaudžiamumą mūsų valstybėje.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. .
(2017-01-10 13:03:53)
(90.138.239.142) Parašė:

8 žinai ta posaki? "ka pasėsi ta galiausiai ir pjausi ".. jei tikslas Lietuva ir toliau versti policine struktūra tada viskas Ok, bet paprastai valstybės aparatas randa bendra kalba su visuomene nustatant tokius abipusio komunikavimo budus kurie leistu juos atpiginti iki minimumo, paliekant tik minimalios kontrolės mechanizmus . Visuomenės sraigteliai tepami abipusio pasitikėjimo tepalu su minimalia kontrole tai yra tikros demokratijos apibrėžimas kuo mažiau pasipriešinimo (kontrolė) tuo tas mechanizmas lengviau sukasi,tuo mažiau nepasitenkinimo tokiu kaip autorius galvelėse .Ir tik tada visuomenė imasi įdėju plėtros . Dabar tai tik atmiešto ožio pieno teliuškenimas .



10. senis
(2017-01-10 12:49:06)
(84.15.177.194) Parašė:

Lietuva valdo isskirtinai buvusi LTSR Komunistu Partija, susiskaldziusi i konservastu, lyberastu ir socdemu frakcijas. Nepriklausomybe nuo Lietuvos gyventoju ji atgavo kaiLansbergis, Kremliaus nurodymu, prastume antikonstitucini seimo rinkimu istatyma.



9. aAlgirdas
(2017-01-10 12:28:16)
(78.56.79.247) Parašė:

Mano galva, visa ESMĖ tame, kad mūsuse dar NĖRA elementaraus bendro VALSTYBĖS valdymo supratimo. Tai nėra vienerių ir net ne keturių metų problema - tai rimta problema sietina ir su bendra GEOPOLITIKA. Mūsuose gi jau tapo tradicija - vietoje to, kad kurtume STABILIĄ valdymo SISTEMĄ, mes užkišinėjame skyles arba įstatynėjame "gimines" ir partiečius į kuriamas vietas. Skelbiama nuomone galiu pasakyti tik vieną -- Lietuvoje PILNAI pakanka dviejų organizacijų VSD ir STT, kurių veiklą BŪTINA labai konkrečiai freglamentuoti. Kas gi dėl vykdančiosios valdžios, kontroliuojančios ir įstatymų kūrimo valdžios - MŪSUOSE pilna betvarkė, nes VISOS minimos valdžios gali atlikti tas pačias funkcijas (ministras-seimūnas, seimas ir prikuratūra ir t.t.



8. 6> am
(2017-01-10 11:41:23)
(86.100.254.215) Parašė:

Ajajai. Taip ir nesupratai esmes....matyt bemokslis esi. Explikuoju : esme ta, kad ir vykdomoji ir kontroliuojamoji funkcijos sujungiamos, o tai veda i korupcija, nebaudziamuma ir t t.



7. Albas
(2017-01-10 11:34:51)
(46.249.171.27) Parašė:

"šestiorke", ar bent pats supratai, ką prirašei, ar pachmielas kankina?



6. .
(2017-01-10 09:23:07)
(90.134.89.223) Parašė:

Bent paviršutiniškai objektyviam atsakymui surasti reikia užduoti ir tuos kitus nemalonius sau klausimus Z. Vaišvila ??pav. kam Lietuvai toks didelis kontroliuojančiu- tiriančiu institucijų aparatas , kaip sumažinti tarp institucini nesusikalbėjimą ..kai kairė nežino ka daro dešinė nors galva vietoje , kam tokiai mažai valstybei toks išpustas viešas sektorius su didelėmis jo išlaikymo kaštais o gyventoju mažėja, ar demokratija garantuoja tamstai teise teisme ant ‚raskladuškės‘ miegoti ..o gal tai tik teisingumo sistemos sabotažas ? hakerio principu (užspaminti), kas pirmiau gimė demokratija kaip tokia ar Z.Vaišvila kaip Lietuvos valstybės pilietis besinaudojantis ja kaip savo kojine .Kas čia klysta stasys (užspamintas) ar jo laisvo žodžio teisė reikšti savo nuomone ten kur jam patinka ..daug klausimu o atsakymu tai nulis .:))



5. Nuomonė piliečio
(2017-01-10 09:19:10)
(78.157.74.23) Parašė:

Dabartiniai ministrai, uoliai vykdys raudonosios KGB Magnolijos užduotis. Finansų ministras atėjo iš bankininko Vasiliausko glėbio pagal "ponios" teikimą. Teisėsauga jos uzurpuota ir teisingumo Lietuvoje dar nebus matyti kelis metus.



4. trumpai
(2017-01-10 07:56:54)
(78.61.53.31) Parašė:

Na nereikia buti naiviais kad gauja iskaidrytu ofšoru pinigu paskirstymo shemas,juk ne bereikalo sodinami savi vaikuciai kad nesimatytu kur ir kokios babkės rimtu vyru vartos.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras