Šiuo metu vyksta jau antrasis visuotinio gyventojų surašymo etapas. Žinia, pats visas šis procesas įvertintas nevienareikšmiškai: žiniasklaida iškėlė abejonių dėl jo skaidrumo, skirtų lėšų panaudojimo tikslingumo ar net pačios metodikos. Kadangi pačiam Statistikos departamentui šias abejones išsklaidyti sekėsi pakankamai sunkiai, EKSPERTAI.EU kreipėsi į pačią Finansų ministrę Ingridą Šimonytę prašydami atsakyti į klausimą: kokiais Statistikos departamento pateiktais dokumentais remiantis buvo skirta 29 milijonų 575 tūkstančių litų suma visuotiniam gyventojų surašymui? I. Šimonytė mielai atsakė į šį klausimą ir pateikė visus dokumentus susipažinimui. Todėl papildomų klausimų daugiau niekam neturėtų kilti.Finansų ministrės laiškas:"Vyriausybės 2010 01 20 nutarimas Nr. 80 „Dėl Lietuvos Respublikos 2011 m. visuotinio gyventojų ir būstų 2011 m. surašymo“(Žin., 2010. Nr.11-535) įpareigojo Statistikos departamentą atlikti 2011 metų visuotinį gyventojų ir būstų surašymą. Taip pat numatė, kad surašymas atliekamas 2011 metų kovo–gegužės mėnesiais apklausiant gyventojus, naudojant administracinius duomenis ir suteikiant galimybę gyventojams dalyvauti elektroniniame surašyme.
Biudžeto planavimo procesą reglamentuoja eilė teisės aktų (Biudžeto sandaros įstatymai ir žemesni teisės aktai), iš kurių vienas pagrindinių - konkrečių metų biudžeto projekto rengimo kalendorius.
2011-ųjų metų biudžeto rengimo kalendorius buvo patvirtintas Vyriausybės 2010 03 24 nutarimu Nr. 300.
Remiantis šiuo nutarimu, Statistikos departamentas 2010 m. balandį pateikė nutarimu nurodytą informaciją, kurią privalo pateikti asignavimų valdytojai, o taipogi rašte nurodė, kad dėl visuotinio gyventojų surašymo Statistikos departamento asignavimai turėtų būti 29,6 mln. litų didesni, nei suplanuoti 2010-aisiais. (Žr. priedą "2010 balandis.pdf".) Surašymo sąmata pateikta nebuvo.
Finansų ministerija, vykdydama minėtąjį Vyriausybės nutarimą, 2010 m. liepą išsiuntė visiems asignavimų valdytojams, įskaitant ir Statistikos departamentą, maksimalius asignavimų limitus 2011 metams. Maksimalūs asignavimų limitai Statistikos departamentui buvo nustatyti 22,8 mln. litų, atsižvelgiant į pasibaigusį visuotinį žemės ūkio surašymą bei tai, kad visuotinio gyventojų surašymo išlaidų sąmata nebuvo pateikta.
Statistikos departamentas, atsižvelgdamas į gautus asignavimų limitus, kaip reikalauja aukščiau minėtas Vyriausybės nutarimas, 2010 m. rugpjūtį pateikė Finansų ministerijai Strateginio plano projektą ir reikalaujamus priedus. Kadangi asignavimų poreikio suma dėl visuotinio gyventojų surašymo buvo nurodyta didesnė nei Finansų ministerijos nustatyti maksimalūs limitai (viso - 66,5 mln. litų), kartu buvo pateikta visuotinio gyventojų surašymo išlaidų sąmata 38,3 mln. litų sumai. Žr. priedus "2011-2013 SP projektas" ir "2011-2013 SP projekto priedai".
Įprasta praktika, kad asignavimų valdytojai paprastai pateikia didesnius asignavimų poreikius nei numato Finansų ministerijos nustatyti limitai. Tokiais atvejais visų asignavimų valdytojų papildomų poreikių pagrįstumas vertinamas papildomose diskusijose (derybose), kurių metu Finansų ministerija siekia minimizuoti papildomų asignavimų poreikius. Tokių derybų metu įvertinus Statistikos departamento darytas prielaidas dėl gyventojų skaičiaus, reikalingų surašinėtojų ir elektroninio surašymo naudojimo, visuotinio gyventojų surašymo sąmata buvo sumažinta iki 29,6 mln. litų, mažinant tiek reikalingą darbo užmokestį, tiek "kitų išlaidų" straipsnį.
Noriu atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad visuotinio gyventojų surašymo išlaidos buvo apskaičiuotos remiantis prielaida, jog elektroniniame surašyme dalyvaus apie 5 procentus gyventojų (bandomajame surašyme 2010 m. kovą dalyvavo apie 0,5 proc. atrinktųjų surašyti). Atsižvelgiant į tai, kad surašyme e.būdu faktiškai dalyvavo apie 30 procentų gyventojų, faktinis lėšų poreikis surašymui tiesiogiai apklausiant gyventojus bus neabejotinai mažesnis nei planuota biudžetą sudarant (visų pirma, surašinėtojams, kuriems mokama už anketą). Tačiau turbūt sutiksite ir su tuo, kad remiantis bandomojo surašymo rezultatais daryti prielaidą dėl tokio aktyvaus naudojimosi surašymu e-būdu, kuris vyksta pirmą kartą, būtų buvę itin drąsu.
Lėšos, kurios suplanuotos programoms vykdyti, tačiau nėra naudojamos dėl pasikeitusių aplinkybių (sumažėjusio lėšų poreikio), yra grąžinamos į biudžetą.
Neabejoju, kad dėl aktyvaus naudojimosi e.surašymu faktinė surašymo išlaidų sąmata bus mažesnė nei suplanuotoji, tokiu būdu nepanaudotos lėšos sumažins bendrąsias viešojo sektoriaus išlaidas ir biudžeto deficitą.
Ingrida Šimonytė"
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu