„Operacija „Sophia“ yra svarbiausia Europos Sąjungos saugumo operacija. Laivų patikra yra sudėtinga ir rizikinga užduotis, tad sėkmingas jos įgyvendinimas ne tik rodo Lietuvos karių pasirengimo lygį ir profesionalumą, bet ir yra svarus ir apčiuopiamas Lietuvos indėlis į tarptautinio saugumo užtikrinimą“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis birželio 22 d. Klaipėdoje vykusioje iš tarptautinės operacijos Viduržiemio jūroje „Sophia“ sugrįžusių 12 Lietuvos kariuomenės pirmosios Laivų apžiūros grupės karių sutiktuvių ceremonijoje. Lietuvos kariuomenės pirmoji laivų apžiūros grupė Europos Sąjungos vadovaujamą operaciją Viduržiemio jūroje tris mėnesius vykdė iš Vokietijos karinio laivyno aprūpinimo laivo „Rhein“.
Sveikindamas iš misijos sugrįžusius karius ministras pabrėžė, kad misiją atlikę kariai yra įrodymas mūsų sąjungininkams, jog Lietuva yra patikimas ir vertingas partneris, galintis net su nedideliais ištekliais sukurti apčiuopiamą vertę ir taip prisidėti prie tarptautinio saugumo užtikrinimo.
„Gyvenime yra svarbu ne imti, bet ir duoti. Lietuva dar niekada nebuvo tokia saugi kaip šiandien, tačiau mūsų saugumas didele dalimi priklauso nuo to, kaip sėkmingai mums pavyksta užsikrinti sąjungininkų paramą. Lietuva per savo trumpą nepriklausomybės laikotarpį iš kitų gavo išties daug. Jūs esate tie, kurie savo darbo rezultatais dalį Lietuvos skolos grąžino“, – sakė ceremonijoje ministras, dėkodamas kariams ir sveikindamas juos sėkmingai parvykus namo.
Ministras visiems pirmosios laivų apžiūros grupės kariams įteikė krašto apsaugos sistemos medalius „Už tarptautines operacijas“. Karinių jūrų pajėgų Karo laivų flotilėje vykusioje ceremonijoje karius taip pat pasveikino Karinių jūrų pajėgų vadas jūrų kapitonas Arūnas Mockus. Sutiktuvių ceremonijoje taip pat dalyvavo kiti svečiai ir karių artimieji.
Šių metų kovo pradžioje išvykusios pirmosios Laivų apžiūros grupės kariai, vykdydami ES operacijos „Sophia“ užduotis, parodė ypač gerus rezultatus – apieškojusi su Libijos vėliava tarptautiniuose vandenyse plaukusį motorinį laivą „El Mukthar“, rado ir pirmą kartą šios operacijos istorijoje konfiskavo kontrabandinių ginklų ir amunicijos krovinį.
Taip pat per 14 valandų trukusią žmonių paieškos ir gelbėjimo operaciją – iš skęstančių Viduržemio jūroje laivų pirmosios Laivų apžiūros grupės kariai išgelbėjo 1100 asmenų. Dėkodamas Lietuvos kariams už tarnybą Vokietijos karinio laivyno operatyvinio aprūpinimo laivo „Rhein“ vadas komandoras leitenantas Markas Rainišas (Marco Reinisch), įteikė simbolinius sertifikatus apie kartu nuplauktų jūrmylių skaičių – 13614,5 (tai daugiau nei 23 tūkst. km).
Pirmoji Laivų apžiūros grupė buvo suformuota iš Karinių jūrų pajėgų, Karo policijos, Specialių operacijų pajėgų karių. Grupei vadovavo Lietuvos karinių jūrų pajėgų karininkas vyr. ltn. Vytenis Bučius.
Šiuo metu pirmąją grupę operacijos rajone Viduržiemio jūroje yra pakeitusi antroji Lietuvos kariuomenės laivų apžiūros grupė, vadovauja kpt. ltn. Algimanto Šlyžiaus. Ši grupė operaciją vykdys taip pat apie tris mėnesius.
Pagrindinė Lietuvos karių užduotis operacijoje – sukeliančių įtarimą dėl nelegalaus ginklų ir migrantų gabenimo laivų stabdymas, apžiūra ir sulaikymas.
Lietuva ES operacijoje „Sophia“ dalyvauja nuo 2015 metų. Be Lietuvos kariuomenės Laivų apžiūros grupės karių, šiuo metu du Lietuvos karininkai tarnybą vykdo Italijos karinio laivyno laive „San Giusto“ dislokuotoje Pajėgų vadavietėje, dar vienas karininkas tarnauja operacijos „Sophia” vadavietėje Romoje (Italija). 2017 m. birželio 16 d. į operaciją išlydėta antroji Laivų apžiūros grupė sudaryta iš 12 karių.
Europos Sąjungos Taryba 2015 m. gegužę nusprendė pradėti ES karinę operaciją „Sophia“ (angl. EUNAVFOR MED operation „Sophia“), kuria siekiama suardyti neteisėto žmonių gabenimo ir prekybos žmonėmis Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje verslo modelį, mokyti Libijos pakrančių apsaugos ir karinio jūrų laivyno pajėgas ir prisidėti įgyvendinant JT ginklų embargą atviroje jūroje prie Libijos krantų.
Šioje Europos Sąjungos operacijoje dalyvauja 25 Europos Sąjungos šalys, kurios skiria karinius laivus, orlaivius ir kitus karinius pajėgumus operacijos užduotims atlikti. Šiuo metu operacijoje dalyvauja penki laivai ir šeši orlaiviai.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]