FNTT lyderis, generolas Antoni Mikulskis. Nuotr. facebook.com |
FNTT nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos ir buvusio LR Seimo nario Audriaus Nako 2020 balandžio 15 d. pareiškimą dėl neegzistuojančio COVID-19 pasekmių mažinimo fondo vardu vykdomos veiklos ne tik atskleidė dar vieną šios veiklos dalyvį – Lietuvos banką, bet ir parodė šios veiklos kontūrus.
Iš viešai skelbtos informacijos žinojome, kad šis neįregistruotas, t.y. neegzistuojantis COVID-19 fondas naudoja Lietuvos Respublikos finansų ministerijos sąskaitą, atidarytą Lietuvos banke. Finansų ministras Vilius Šapoka ekspertai.eu paaiškino, kad šį fondą valdo ir naudoja LR finansų ministerija.
Tačiau finansų ministerijai įstatymas draudžia dalinti labdarą ir paramą. Šią neteisėtą veiklą finansų ministerija dangsto neegzistuojančiu Fondu – šis skirsto lėšas. Teisėsauga (FNTT) tam pritaria.
Tačiau Fondas neįregistruotas. FNTT mums paaiškino, kad mes nesupratome - Fondas neįregistruotas kaip juridinis asmuo, todėl jam netaikomi reikalavimai juridiniam asmeniui. O kodėl netaikomi, kas tai palaimino?
Joks labdaros ir paramos fondas Lietuvoje, kaip ir bet kuri įmonė, neturi teisės vykdyti veiklos, kol nėra įregsitruotas. Tačiau FNTT „nustatė“, kad šis fondas kitoks – jį įsteigė bendru 2020 m. kovo 19 d. įsakymu LR finansų ministras ir LR sveikatos apsaugos ministras.
Laba diena, o kas suteikė teisę kad ir labai svarbiems dviem ministrams steigti fondą? Steikite fondą (nors įstatymas draudžia ministerijoms būti paramos ir labdaros dalintojais) ir jo steigimo aktą bei fondo įstatus pateikite LR Juridinių asmenų registrui įregistruoti.
Tik po steigiamo fondo įregistravimo fondas įgyja teisę veikti. Tokie Lietuvos įstatymai. LR Labdaros ir paramos fondų įstatymas jokių išimčių fondų steigimui ir registravimui nenumato, finansų ir sveikatos apsaugos ministrai fondų neregistruoja.
FNTT nuolankiai „sutiko“ su LR finansų ministerijos priedanga – 2020 m. kovo 16 d. LR Vyriausybės pasitarime patvirtintu „Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planu“, kurio 4-o tikslo 5-a priemonė įpareigojo finansų ministrą įsteigti COVID-19 pasekmių mažinimo fondą.
Tai – ne gelbėjimas, o dar viena finansų ministro atsakomybė – tarnybinių pareigų neatlikimas (BK 229 str.), ko FNTT „nepastebėjo“.
Tai, kad Vyriausybė įpareigojo finansų ministrą įsteigti tokį fondą, neatleidžia ministro V. Šapokos nuo atsakomybės dėl šio įpareigojimo neįvykdymo ir nesuteikia teisės pačiam ministrui „steigti“ šį fondą.
Tam yra įstatymai, kurie nustato, kaip fondas steigiamas ir registruojamas. Kol kas Lietuvoje įstatymus priiminėja ir keičia LR Seimas, bet ne Vyriausybė – tokia LR Konstitucija. Todėl Vyriausybės įpareigojimas finansų ministrui steigti fondą nesuteikė jam teisės veikti įstatymų nustatyta tvarka neįregistruoto fondo vardu.
Tačiau FNTT nustatė, kad neįregsitruoto, t.y. neegzistuojančio COVID-19 pasekmių mažinimo fondo veiklai naudojama ne šio mistinio fondo, ne LR finansų ministerijos sąskaita Lietuvos banke, o Lietuvos banko sąskaita.
Kokiu pagrindu? Lietuvos banko įstatymo 8 str. 2 d. 1 p. nustato, kad Lietuvos bankas teikia valstybės iždo paslaugas pagal sutartį su LR finansų ministerija. Tad prisipažinkite, kas vykdote šią neteisėtą veiklą?
Jei finansų ministerija, tai nėra valstybės iždo veikla, nes skelbiama, kad veiklą vykdo COVID-19 pasekmių mažinimo fondas. Finansų ir sveikatos apsaugos ministrai bendru 2020 m. kovo 19 d. įsakymu tik „sudarė“ šio mistinio fondo tarybą ir valdybą.
Kai reikia veikti, tai skelbiama, kad šią ir kitą sąskaitą Jungtinėje Karalystėje valdo ir naudoja LR finansų ministerija. Kai reikia atsakyti dėl šios „veiklos“, tai aiškinama, kad veiklą vykdo COVID-19 pasekmių mažinimo fondas.
Betgi jis gi neįregistruotas!!!
O dar bandoma prisidengti Lietuvos banko, kuris yra Europos Centrinio Banko (ECB) sistemos sudėtinė dalis, sąskaita. Nenustebsime, kad toliau aiškinantis šią „veiklą“, gali būti paskelbta, kad be ECB sutikimo šios informacijos negaus ir Lietuvos teisėsauga.
FNTT mentalitetą ir požiūrį į įstatymus bei valdžią, atskleidė tiesiog istorinė FNTT tyrėjo Tomo Naruševičiaus išpažintis nutarime atsisakyti pradėti ikiteiminį tyrimą dėl valdžios atvirai vykdomų nusikalstamų veikų neįregistruoto, t.y. neegzistuojančio fondo vardu: „Būtina pažymėti, kad Fondui valdyti Įsakymo 3 ir 4 punktu buvo sudaryti kolegialūs valdymo organai (Fondo valdyba ir taryba), į kurių sudėtį įtraukti ne tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės, bet ir įvairių bendruomenių atstovai bei Lietuvos Respublikos Prezidentė“.
Visa kita po šio istorinio FNTT prisipažinimo lojalumu valdžiai, bet ne įstatymui, yra beprasmiška aptarinėti. Lietuvos valdžia karantino metu moko Lietuvos piliečius, kaip reikia vykdyti veiklą neįregistruoto fondo vardu, t.y. neegzistuoančios įmonės vardu nereikia nei teikti deklaracijas VMI ar VSDFV, nei apskaičiuoti, nei mokėti mokesčius. FNTT juos saugo ir gina!
„Jurgeli, meistreli, mokyk savo vaikus!... O jūs vaikai, taip darykit, kaip Jurgelis daro!“ – tai žodžiai iš istorinės lietuvių liaudies žaidimo-dainelės, kurią tarybiniais laikais pagrąžindavo ir posmelis apie kolūkio pirmininką „vidury mūs ratelio“ su prašymu ir jį pamokyti bešokančius aplink jį rateliu.
O ką mes? Mes nešoksime rateliu. Mes skųsime prokuratūrai šį istorinį FNTT prisipažinimą ir lauksime istorinio prokuratūros sprendimo.
P. S.
Štai kaip atrodo ištrauka iš FNTT dokumento, kuriame atskleidžiama, kieno iš tiesų tai sąskaita:
Keli susiję:
Skubos darbą velnias gaudo (FNTT išaiškino dar vieną neegzistuojančio COVID-19 fondo veiklos dalyvį)
FNTT stojo nusikaltėlių pusėn – D. Grybauskaitės garbę gins kiek leis galimybės
Koronavirusas Lietuvos ilgapirščiams ir aferistams tapo puikiu akstinu machinacijoms ir savireklamai
Gerb. FNTT prie LR VRM direktoriau Antoni Mikulski, kreipiamės į Jus asmeniškai
Premjeras S. Skvernelis ir šalies vadovas G. Nausėda dėl neegzistuojančio fondo dar nepasisakė
Vyriausybė pripažįsta D. Grybauskaitės vadovaujamo fondo neegzistavimą – šią problemą spręs
Apgaulės būdu rinkti aukas amoralu ne tik krizės metu (viešas kreipimasis)
Ikiteisminio tyrimo dėl prezidentės D. Grybauskaitės vadovaujamo neegzistuojančio fondo FNTT dar nepradėjo
Jei valdžia šlapinasi ant įstatymų – pakiškime jai unitazą (kreipimasis į Lietuvos piliečius)
Dėl neegzistuojančio COVID-19 pasekmių mažinimo fondo veiklos
FNTT veiklos grimasos ir tikslai COVID-19 grėsmės suvaldymo metu
Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė toliau rodo pavyzdį visiems, kaip reikia kautis su koronavirusu
Siūloma prezidentei Daliai Grybauskaitei imtis atsakomybės vadovauti laikinajai Vyriausybei
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]