Jungtinės Valstijos, Baltųjų rūmų duomenimis, nevykdo ekonominio šnipinėjimo. „Mes savo žvalgybos nenaudojame tokiems tikslams. Mes ją naudojame saugumo tikslams“, – Vašingtone pareiškė prezidento Baracko Obamos atstovas Jay Carney, kurį cituoja agentūra AFP.
J. Carney nenorėjo komentuoti kaltinimų dėl JAV nacionalinės saugumo agentūros (NSA) vykdyto užsienio šalių vadovų sekimo. Jis atsisakė patvirtinti laikraščio „Wall Street Journal“ informaciją, kad B. Obama vasarą sužinojo apie 35 aukšto rango užsienio politikų šnipinėjimą ir tada nurodė nutraukti šią praktiką. Anot atstovo, šiuo metu vyksta patikrinimas dėl žvalgybos darbo, kuris turėtų būti baigtas iki metų pabaigos.
***
JAV prezidento Barako Obamos administracija svarsto galimybę nebešnipinėti sąjungininkių valstybių vadovų, praneša AP.
Naujausia JAV šnipinėjimo skandalo dalis yra informacija, kad JAV Nacionalinė saugumo agentūra (NSA) šnipinėja Vokietijos kanclerę Angelą Merkel (Angela Merkel). Išaiškėjus sekimo skandalui, kilo įtampa valstybių santykiuose.
Senato žvalgybos komiteto pirmininkė Diana Fainstain (Dianne Feinstein) pirmadienį sakė, kad reikia „išsamiai peržiūrėti visas žvalgybos programas“. Ji teigė, jog Baltieji rūmai ją informavo, kad „informacijos apie mūsų sąjungininkus rinkimas bus nutrauktas“. Prezidento administracijos pareigūnas sakė, kad D. Fainstain pranešimas nėra tikslus, bet pridūrė, kad kai kurie neskelbiami pakeitimai jau buvo padaryti ir svarstoma dar daugiau pakeitimų, įkaitant minėtą siūlymą neberinkti informacijos apie draugiškų valstybių vadovus.
D. Fainstain sakė, kad žvalgybos agentūros ją informavo kitais klausimais, pavyzdžiui, apie teismo potvarkius ir telefono išklotinių rinkimą, bet niekuomet neatskleidė, kaip seka užsienio lyderius. Komiteto lyderė teigė, kad prieštarauja draugiškų valstybių lyderių šnipinėjimui. Anot jos, draugiškų valstybių lyderių skambučių ir elektroninio pašto informacija turėtų būti renkama tik nepaprastaisiais atvejais ir gavus JAV prezidento pritarimą.
Eltos inf.