Paviešinti tariami Lietuvos diplomatų telefoninių pokalbių įrašai galėjo būti padaryti prisijungus per laidinius telefonus ir nenaudojant vadinamųjų blakių, sako buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Jurgis Jurgelis.
Pasak J. Jurgelio, įrašo kokybė nebloga.
„Tai byloja apie tai, kad čia ne mobilieji telefonai. Mano supratimu, mobilieji skleidžia kitą triukšmą. Viename pokalbyje netgi (sako – ELTA): „Nepadėk ragelio.“ Tai paprastai mobiliojo nevadina „rageliu“. Čia yra laidinis telefonas, kur ryšys yra internetinis. Pasiklausymas yra įrašytas ne šnekančio žmogaus kabinete – jis yra tarp vieno ir kito, tranzite, įrašyta tranzite“, – ketvirtadienį „Žinių radijo“ laidai „Aktualioji valanda“ sakė J. Jurgelis.
Jis patikslino kalbąs ne apie vadinamąsias blakes.
„Čia yra nukopijuotas įrašas specialia technika, kur ryšys nėra itin užslaptintas, čia nėra NATO lygmens ryšys, bet buitiškai irgi nepasiklausysi. Tai rodo, kad tai darė specialistai su specialia technika“, – sakė J. Jurgelis.
„Pagal lygmenį tai yra specialiųjų tarnybų darbas“, – patvirtino jis.
Pašnekovo manymu, tokiu žingsniu siekta pasėti nepasitikėjimą tarp diplomatinių sluoksnių, juo labiau kad šį pusmetį Lietuva pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai.
„Koks to tikslas? Gal tikslas ir būtų tas – pasėti tam tikrą nepasitikėjimą: štai jūs, jūsų sistema... Dabar suvažiuoja į Lietuvą Europos šalys, atsakingi pareigūnai ar ministrai bendrauja, jie gali turėti baimių, kad „žinote, čia, iš Lietuvos kalbant, gali nutekėti informacija“. Tą dalyką pasėja“, - dėstė buvęs VSD vadovas.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas rekomendavo aukštiems pareigūnams, diplomatams visada turėti omeny, kad jų gali būti pasiklausoma, ir priminė jau Lietuvoje buvusius tokius įvykius, apie pasiklausymą kalbama ir naujausioje VSD ataskaitoje, kur nurodoma, kad Lietuvai pirmininkaujant ES galima sulaukti informacinių, kibernetinių atakų.
„Ne pirmas atvejis yra, kai taip bando kompromituoti. Tiesiog reikia vieną kartą suprasti, kad dirbi tarnyboje, kuri domina kitas tarnybas, tai kalbėk tai, ką galima viešai pasakyti. (...) Nereikia pliurpti tarnybiniais telefonais visko, kas ant liežuvio“, – kalbėjo politikas.
A. Paulauskas neslėpė manantis, kad Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai gali įvykti istorinis įvykis ir pasirašyti asociacijos sutarties būti pakviesta Ukraina, galbūt Kaukazo šalys, tai jaudina „didįjį kaimyną“ – Rusiją.
„Manau, gal ir tose šalyse yra žmonių, politikų, kurie nepritaria tam žingsniui, posūkiui į Vakarus. Tai čia tų šaltinių arba suinteresuotų pusių yra nemažai. Šiandien tiesiai pasakyti, ar vieni, ar kiti tai padarė, sunku“, – kalbėjo NSGK pirmininkas.
Kita vertus, politikas nemanė, kad šis įvykis paveiks ar sugadins santykius su pokalbiuose minimomis valstybėmis.
„Valstybės pozicija labai aiški ir užsienio reikalų ministras dar kartą patvirtino, kad čia nėra visiškai nieko bendro su tais pokalbiais, kad mūsų pozicija Rytų partnerystės klausimu tvirta, principinga ir nieko čia nepakeisi. Tačiau tie, kurie ištraukė pokalbio detales, tikisi, kad galbūt suabejos geranoriškais santykiais“, – dėstė A. Paulauskas.
J. Jurgelis ir A. Paulauskas siūlė pagalvoti apie tarnybinio telefono ryšio slaptumo stiprinimą, valstybę investuoti į tai.
Svetainėje „youtube.com“ buvo paskelbtas įrašytas pokalbis tarp dviejų Lietuvos diplomatų. Manoma, kad vienas iš pašnekovų buvo URM Rytų Europos ir Vidurinės Azijos departamento direktoriaus pavaduotojas Zenonas Kumetaitis, o kitas kalbėjęs asmuo – Lietuvos diplomatas Vengrijoje Renatas Juška. Šis pokalbis įvyko šių metų balandžio 4 d. Įrašai „youtube.com“ svetainėje paskelbti liepos 8-ąją.
Pokalbio metu diplomatai išsakė asmenines nuomones apie Azerbaidžano ir Armėnijos santykius ir aiškiai pritarė Armėnijos pozicijai. Pateiktame įraše pokalbis buvo papildomai subtitruotas anglų kalba.
Užsienio reikalų ministerija susilaiko nuo komentarų dėl internete paviešintų tariamų Lietuvos diplomatų telefoninių pokalbių įrašų ir teigia, kad dėl įvykio atliekamas tyrimas.
Eltos inf.
Garso įrašai, paskelbti youtube.com: 1-as, 2-as, 3-ias, 4-as.