2024 m. lapkričio 13 d.

 

Kodėl Rusija nebijo ekonominių sankcijų?

2
Paskelbta: 2014-03-19 14:56 Autorius: Naujienų redaktorius

Vašingtonas ir Briuselis aneksija vadina Krymo prijungimą prie Rusijos Federacijos ir grasina Maskvai „rimtais padariniais", rašo laikraštis „RBC Daily“.

„Jei šalis toliau žengs pavojingu keliu, Rusijos politinė ir ekonominė izoliacija didės“, - Varšuvoje pareiškė JAV viceprezidentas Džo Baidenas (Joe Biden). Jei Vakarai neblefuoja, Rusijai gresia sankcijos pagal „Irano scenarijų“ - sąskaitų įšaldymas užsienyje, prekybos ribojimai bei rusiškų bankų atkirtimas nuo globalios finansų sistemos.

Tačiau ligšiolinė patirtis rodo, kad, nors Vakarai vis dažniau skelbia sankcijas, jos tik retai būna efektyvios.

1997-aisiais amerikiečių politologas Robertas Peipas (Robert Pape) atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad tokios baudžiamosios priemonės dauguma atvejų yra neveiksmingos. Tikimybė, kad ekonominės sankcijos be karinių veiksmų privers valstybę pakeisti savo kursą, eksperto teigimu, tesiekia 5 proc. R. Peipas, atlikdamas tyrimą, analizavo 115 istorinių įvykių, vykusių 1900-1990 metais.

Tačiau ne kas pasikeitė ir XXI amžiuje. Ekonominės sankcijos nesuturėjo Irano nuo urano sodrinimo ar Šiaurės Korėjos nuo branduolinių ir raketų bandymų. Sirijos prezidentas Bašaras al Asadas (Bashar al Assad) sutiko atsisakyti savo cheminio ginklo baimindamasis karinio Vakarų įsikišimo, bet ne ekonominių sankcijų. Nors Rusijos ūkis dėl sankcijų ir patirtų sunkumų, tačiau nukentėtų ir Vakarai. Be to, 5 proc. sėkmės tikimybė nėra tai, dėl ko amerikiečiai ir europiečiai rizikuotų.

JAV strategai mano, kad dėl sankcijų smarkiai smuks gyvenimo kokybė Rusijoje ir todėl didės gyventojų nepasitenkinimas valdžia. „Vakarų politikai gąsdina mus ne tik sankcijomis, bet ir aštrėsiančiomis mūsų vidaus problemas, - sakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį savo kalboje Kremliuje. - Tačiau man įdomu, ką jie turi omenyje: kokios nors „penktosios kolonos“ veiksmus? Ar jie tikisi socialinės ir ekonominės situacijos Rusijoje pablogėjimo ir taip nori išprovokuoti žmonių pyktį? Mes laikome tokius pareiškimus neatsakingais ir akivaizdžiai agresyviais ir į tai atitinkamai reaguosime“.

Sankcijų šalininkai nepakankamai įvertina neretai kylantį priešingą efektą, įspėjo R. Peipas savo komentare kovo pradžioje. „Net tie, kurie mano, kad sankcijos Iranui buvo sėkmingos, turi suprasti, jog panašūs ketinimai Rusijoje, turint omenyje jos dydį ir galią, yra beprasmiai“, - pabrėžė jis.

„Mes nesame tikri, kad sankcijos Rusijai bus veiksmingos, - sakoma ir banko „Morgan Stanley“ pranešime. - Rusija yra didelė šalis su dideliais ištekliais. 2012-aisiais Rusijos ekonomikai teko 2,8 proc. pasaulio BVP, 4,7 proc. pasaulinės prekybos apyvartos ir 13 proc. visos tarptautinės prekybos nafta“. Banko ekspertai atkreipė dėmesį į tai, kad iki šiol ekonominės sankcijos buvo taikomos santykinai mažoms šalims - Iranui, Libijai ar Šiaurės Korėjai. Panašūs žingsniai prieš Rusiją esą ne tik turi mažiau šansų būti sėkmingi. Jie susiję su daug didesne rizika pasaulio ekonomikai.

„Plačios ekonominės sankcijos Rusijai yra neįmanomos, nes jos paveiks visų Europos šalių interesus, - sako Politinės informacijos centro direktorius Aleksejus Muchinas. - JAV nori išstumti Rusiją iš Europos energetikos rinkos ir siūlo savo paslaugas. Tačiau jos nori tai padaryti europiečių, siekiančių sumažinti savo nepriklausomybę nuo Rusijos, sąskaita, bet ne visiškai nutraukdamos dvišalius ekonominius santykius“.

Eltos inf.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. Skeptikas
(2014-03-20 15:06:19)
(185.26.182.37) Parašė:

Jei nebus visai jokių sankcijų, Putinas galvos jog vakarai silpni ir jis gali tęsti tai, ką pradėjo. Net ir ęsant sankcijoms, jis nusiteikęs tęsti tai ką pradėjo. Bet tai jam bus sunkiau daryti, be to, išlieka bent jau menka tikimybė kad sankcijos sulaikys nuo trečio pasaulinio karo.



1. sankcijos
(2014-03-19 18:29:11)
(78.58.178.56) Parašė:

žmonės bus nepatenkinti ir susivienys - labai mėgstama turėt bendrą priešą, ypač rusams, za rodinū, za putina!



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras