Konstitucinis Teismas (KT) teisingumo ministro Juozo Bernatonio prašymu išaiškino KT 1999-ųjų nutarimo nuostatas dėl asmens vardo ir pavardės rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase.
Anot KT, laikantis Konstitucijos reikalavimo, kad valstybinė kalba – lietuvių kalba, įstatymų leidėjas esą gali nustatyti ir kitokias asmenvardžių rašymo piliečio pase taisykles nei nustatytosios Aukščiausiosios Tarybos 1991 metų nutarime, kai jas keisti siūlo iš profesionalių kalbininkų – lietuvių kalbos specialistų (o tiek, kiek leidžia įstatymai – ir kitų lingvistikos šakų atstovų) valstybės institucija, įgaliota rūpintis valstybinės kalbos saugojimu, t. y. Valstybinė lietuvių kalbos komisija.
Įstatymų leidėjas į komisijos oficialią išvadą, aiškiai išdėstytą poziciją, aiškius siūlymus esą negali neatsižvelgti.
KT kartu pabrėžė, kad sprendžiant, ar gali būti nustatytos ir kitokios taisyklės, ar konstitucinio reikalavimo formuluotės „turi būti rašomi valstybine kalba“ ir „lietuviškais rašmenimis“ gali būti suprantamos taip, kad pase kai kuriais atvejais rašant nelietuviškus vardus ir pavardes galima vartoti ne tik lietuvių kalbos abėcėlės raides, bet ir kitus tik lotyniško pagrindo rašmenis „tiek, kiek jie dera su lietuvių kalbos tradicija, nepažeidžia lietuvių kalbos sistemos“, lietuvių kalbos savitumo, oficialią išvadą turi teikti Lietuvių kalbos komisija.
„lrkt.lt“, „ekspertai.eu“ inf.