Jonavos geležinkelio stotis, pasak nepriklausomos Lietuvos žiniasklaidos, tapo teroristų taikiniu. Nuotr. lt.wikipedia.org |
Rusijos ir „islamo valstybės“ grėsmė Lietuvai. Paliaubos Sirijoje ir didėjanti įtampa Pietų Kinijos jūroje. Apie tai ir ne tik ekspertai.eu savaitės įvykių apžvalgoje...
Lietuva
Retai būna taip, kad Lietuvos naujienos įdomesnės už žinias iš užsienio. Bet šį kartą šalies premjeras A. Butkevičius, komentuodamas mokytojų streiką, padarė išskirtinį pareiškimą: „Yra tam tikra Rusijos įtaka“. Net didžiausi Kremliaus „fanai“ konservatoriai to nesugalvojo. O „tam tikros tarnybos“ išsiaiškino. Matyt, po to, kai perskaitė „Komsomolskaja pravda“. Geriausiai vyriausybės vadovo žodžius pakomentavo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas E. Masiulis: „Esu sunerimęs dėl premjero būklės. Toks jausmas, kad premjerui dabar reikia arba kunigo, arba psichologo, nes pastaruoju metu vis daugiau ir daugiau iš premjero lūpų išgirstame įvairių sąmokslo teorijų: tai jį ir visą Vyriausybę kas nors verčia, dabar šitas pasakymas reiškia norą sukompromituoti tuos pačius mokytojus. Iš tikrųjų premjeras turėtų atsakingiau sverti savo viešus pasisakymus, nes tai yra skandalinga informacija, jeigu ji yra tikra“. Iš tiesų, belieka tik spėlioti, kas privertė A. Butkevičių taip apsikvailinti, taip save pakišti. Jeigu tęs panašiu stiliumi, asmeninis ir partinis reitingas gali pradėti mažėti.
Antroje vietoje dar viena informacinė bomba. Krašto apsaugos ministerija gavo elektroninį laišką, kuriame grasinama susprogdinti Jonavos geležinkelio stotį, jeigu nebus sumokėta, ir kuris lyg ir buvo pasirašytas „Daesh“ (vadinamosios islamo valstybės, IS) vardu. Vietoj to, kad prasidėtų rimtas aiškinimasis, kas vyksta, portalo DELFI žurnalistė E. Samoškaitė parašė straipsnį, kuriame atskleidė didžiulę paslaptį – „neilgai trukus informacija atsidūrė rusiško portalo baltnews.lt naujienų sraute“, ir tuoj pat „propagandinių kovų EKSPERTAS Aurimas Navys“ paaiškino, jog faktas, kad toliau informacija eksploatuojama prorusiškame portale, liudija, kaip galima išnaudoti net ir menkiausią grėsmės užuominą.
Taip pat jis pabrėžė, kad informaciją baltnews.lt komentuoja VSD ataskaitoje atsidūręs (suprask, FSB, ne – GRU, o tikriausiai ir FSB, ir GRU agentas) ekspertas Vadimas Volovojus, kuris kažkodėl nusistebi, kad tyrimą vykdo policija, o ne Valstybės saugumo departamentas. Maža to, kad E. Samoškaitė atsibudo vasario 22 d. (laiškas į KAM atsiųstas vasario 15 d.), ji, DELFI redakcija ir gerbiamas propagandinių kovų EKSPERTAS net patingėjo patikrinti, kad visai ne baltnews.lt pirmas paskelbė sensacingą informaciją (šio tinklapio atitinkamos publikacijos laikas – vasario 20 d.). Ponai ir ponios, atspėkite, kas tie Kremliaus propagandos agentai, kurių rankomis Maskva nusprendė išgąsdinti Lietuvą? Nepatikėsite – 15min.lt. Būtent šis portalas vasario 19 d. parašė apie KAM gautą laišką su pastebėjimu „15min žiniomis, jis buvo pasirašytas „islamo valstybės“ vardu“. Ir dar alfa.lt, ir dar „Info TV“. Jeigu be ironijos, tai laiškas tikrai labiau panašus į pokštą, negu į rimtą grasinimą (sunku patikėti, kad „islamo valstybė“ žino, kur yra Jonava, ir reikalautų pinigų). Bet į tokius epizodus vis tiek reikia reaguoti žaibiškai, nes (a) teoriškai tai gali būti ne pokštas; (b) reikia parodyti, kad Lietuvos specialiosios tarnybos pasiruošusios greitai surasti grėsmės šaltinį. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Artūrą Paulauską tariami IS grasinimai NUSTEBINO.
Trečioje vietoje dvi ekonominės naujienos. Pirma, nuostolius patiriantys pieno gamintojai (šiais metais gali siekti 400 mln. eurų) žeria priekaištus valdžiai, ragina atsistatydinti žemės ūkio ministrę ir, negavę paramos (tik 70 mln. eurų, kad kai kurie ūkininkai bent jau nenaikintų savo ūkių), grasina kovo pabaigoje į Vilnių atvežti karvių. Ministrė sako, rengtis krizei reikėjo pelningais metais. Gerai, kad bent žada ieškoti pinigų paramai tiek šalies viduje, tiek Briuselyje. Jeigu jos vietoje būtų prezidentė D. Grybauskaitė, turbūt, dar kartą pakartotų: „Manyčiau, kad gamintojai pirmiausiai turėtų stiprėti patys, susijunginėti ir turėti stipresnes derybines galimybes. Apie bet kokią intervenciją reguliuojant kainas galiu tiesiai pasakyti, kad kainų reguliavimas ne rinkos sąlygomis vestų tik į kainų didėjimą visiems vartotojams. Pieno gamintojai nelaimės nieko ir daugiau už pieną negaus. O visi kiti vartotojai, mes mokėsime už pieno produktus daugiau. Todėl ir Europos Sąjungoje nenaudojamas šis būdas, jis yra draudžiamas direktyvomis ir tai yra teisinga. Tik konkurencija ir derybinė galia gali lemti kainas, ypač gamintojų“. Antra naujiena, Lietuva nori, kad Europos Komisija padėtų jai išpirkti SGD terminalą. Saugumas yra – su ekonominiu efektyvumu problemėlė. Gal tai, kad Latvija nusprendė liberalizuoti savo dujų rinką, padės, bet „Latvijas gāze“ dar nelabai su tuo sutinka.
Užsienis
Pirmoje vietoje paliaubos Sirijoje. Rusijos žiniasklaidoje apie tai kalbama labai daug – Putino pergalė, šansas į taiką. Vakaruose ažiotažo mažiau, daugiau skepticizmo. Minimas „planas B“ (JAV karių pasiuntimas į Siriją), jeigu susitarimas su Maskva žlugs. Tuo tarpu Turkijos (kurią remia Lietuva) lyderis Erdoanas pareiškė: „IS, YPG (kurdai) ir valdžios pajėgos Sirijoje nekovoja tarpusavyje. Jų tikras taikinys – opozicija, kuri yra tikra Sirijos tautos atstovė. Jabhat al-Nusra kovoja su IS, bet ją irgi vertina kaip blogį. Tai kodėl jūs vadinate ją blogiu? Jabhat al-Nusra tapo bloga ir teroristine, nes turi skirtingą poziciją.“
Ši situacija dėl paliaubų labai primena istoriją apie cheminio ginklo iš Sirijos išvežimą – JAV ataka tuoj įvyks, bet Putinas pasiūlo variantą, ir Obama priima pasiūlymą. Kitaip tariant, ir vėl „vanagų“, kuriems reikalingas chaosas (Erdoanas), o ne taika regione, ir dėl tradicionalistų (susitarimo su Rusija šalininkų) Vašingtone vyksta kova. Kas laimės, neaišku, bet būtent nuo to priklauso paliaubų ir visų Artimųjų Rytų likimas. O Asadas vis dar prezidentas.
Antroje vietoje eilinis įtampos vingis Pietų Kinijos jūroje. Kinai ten stato dirbtines salas, ir štai Pentagonas pareiškė, kad jose jau dislokuotos jų raketos žemė-oras. Tradicinė Pekino taktika – lėtai bet užtikrintai siekti savo tikslo. Sustoti galima, jeigu oponentas (pirmiausiai JAV) reaguos agresyviai. Amerika protestuoja, taip pat skraido ir plaukioja ginčytiname regione. Bet tokia reakcija netenkina jos sąjungininkų ir vertinama kaip JAV silpnumas, iniciatyvos atidavimas. Ar Kinija numušinės amerikietiškus karinius lėktuvus, jeigu jie demonstratyviai provokuos jos priešlėktuvinę sistemą? Pradžiai reikia, kad Jungtinės Valstijos pradėtų elgtis ryžtingiau, o ten pažiūrėsime. Kol kas susidaro įspūdis, kad Rytų Azijoje greitai bus naujas šeimininkas.
Trečioje vietoje pagaliau išsisprendęs FIFA prezidento klausimas. Juo tapo Europos futbolo federacijų asociacijos generalinis sekretorius Džanis Infantinas (Gianni Infantino), kuris nugalėjo Bahreino šeichą Salmaną Bin Ibrahimą Al-Khalifą, ir kurį rėmė Lietuva. Žiūrint iš politinio taško, svarbu, ką pretendentai kalbėjo apie korupciją organizacijoje ir galimą sprendimų dėl artimiausių pasaulio futbolo čempionatų peržiūrėjimą. „Mano santykiai su Rusijos futbolo sąjunga ir jos prezidentu Vitalijumi Mutko tikrai geri. Tai, žinoma, labai svarbi mums šalis – kaip tokia ir kaip kito pasaulio čempionato organizatorė“, - yra sakęs G. Infantinas. Vargu ar reikia daugiau komentarų. Beje, šeichas Salmanas irgi žadėjo padaryti viską, kad 2018 m. čempionatas įvyktų Rusijoje. Istorijos pabaiga.