ESBO Generalinis sekretorius Lamberto‘as Zannieris: „Kada žmonės klausia manęs, ar Donbaso regione yra Rusijos karių, aš sakau, kad, remiantis mūsų stebėtojų duomenimis, karių nėra“. |
VRK „žodžio laisvė“ ir „Dešinysis sektorius“ Lietuvoje. H. Clinton sveikata ir sunkiai sergantys JAV čempionai. Apie tai ir ne tik ekspertai.eu savaitės įvykių apžvalgoje...
Lietuva
Pirmoje vietoje Lietuvos politinio „grybų karo“ tęsinys. Valdantieji ilgai dvejojo, bet galiausiai įveikė prezidentės veto, balsuodami dėl Darbo kodekso (DK). Manytina, kad taip jie nusprendė pademonstruoti valstybės vadovei ir opozicijai savo jėgą, pirmiausiai besivadovaudami siaurais politiniais, o ne visuomenės, kuri buvo skeptiška naujo DK atžvilgiu, interesais. Tiesa, premjeras, kuris prabilo apie prieš jį rengtą pučą (nieko sau gyvename), pažadėjo pataisyti blogas vietas, bet gal tai buvo verta palikti naujam Seimui. Šiame kontekste teisingai pažymėjo D. Grybauskaitė: „Sprendimą vertins rinkėjai“. Beje, apie rinkėjus – finišo tiesiosios reitingai rodo, kad 17,2% turinčių socdemų nepavyko nuversti nuo viršūnės (ir nors apklausa daryta prieš „auksinių šakučių“ skandalą, vargu ar jis nustums A. Butkevičiaus partiją į antrą vietą, kuri dabar su 12,4% priklauso „valstiečiams“). Kita vertus, dešiniojo (opozicinio-prezidentinio) ir kairiojo (valdančiojo) blokų šansai laimėti iš esmės vienodi. Pabaiga jau arti...
Antroje vietoje dar viena bomba iš Vyriausios rinkimų komisijos. Kiek anksčiau ji vos nenusprendė, kad publikacija „Sociologas: „S. Skvernelis – kaip aktorius L. de Funesas“, kurioje analitikai aptarė „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenis apie partijų reitingus, analizuodami, kas lėmė „valstiečių“ ir S. Skvernelio populiarumo augimą, yra politinė reklama. Dabar buvo atšauktas premjero interviu, nes VRK informavo, jog pagal Seimo rinkimų įstatymą politikai, dalyvaujantys rinkimuose, tiesioginėse laidose dalyvauti negali. Žurnalistinė bendruomenė ir vėl sureagavo aštriai. Pavyzdžiui, Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius pažymėjo, jog nereikėtų dėti lygybės ženklo tarp tiesioginėje laidoje dalyvaujančio vieno iš daugelio pretendentų į Seimą ir agitacijos. Anot jo, žurnalisto taip pat negalima bausti už tai, kad šis siekia informuoti visuomenę rinkimų metu, o tai, kas vyksta dabar, turi mažai ką bendro su sveiku protu. LRT laidos „Dėmesio centre“ vedėjas E. Jakilaitis pasisakė dar kiečiau: „Aš net neketinu taip daryti. Arba reikia uždaryti laidą. Jokių kitų variantų nėra – arba uždaryti laidą, arba nusispjauti į visas šias sapaliones, nes tai prieštarauja bet kam. Ar valdžia dabar turi laisvės laiką, kada negali būti kritikuojama, kviečiama į pokalbių ar aktualijų laidas, kad jiems būtų sukurtos sąlygos pasiteisinti ar pasiaiškinti? Nelabai suprantu“. Kadaise atrodė, jog raginimai reformuoti VRK yra politiškai motyvuoti, bet dabar tikrai metas kažką daryti su tokiais fokusais. Matyt, Z. Vaigauskui tai bus paskutiniai rinkimai. Tik neaišku, ar po jo situacija pagerės.
Trečioje vietoje „Dešiniojo sektoriaus“ nuotykiai Lietuvoje. Pradėdamas svečių spaudos konferenciją, „Tautininkų sąjungos“ pirmininkas ir Lietuvos nepriklausomybės Akto signataras A. Rudys papasakojo apie Seimo kanceliarijos darytas kliūtis. Iš pradžių parlamento ryšių su visuomene skyriaus vadovas paskambino ir be paaiškinimų pareiškė, kad Seimo kanclerė neleido rengti spaudos konferencijos Seimo spaudos konferencijų salėje. Todėl renginys buvo nukeltas į Seimo Europos informacijos biurą. Tuo pačiu buvo atsisakyta užtikrinti spaudos konferencijos dalyvių pasisakymų sinchroninį vertimą ir rengti spaudos konferencijos tiesioginę transliaciją. Šiame kontekste kyla klausimas: „Seimo kanceliarija pasielgė kaip pasielgė todėl, kad nenorėjo afišuoti radikalų su prieštaringa reputacija (įtariami civilių žudymu, kankinimais bei plėšimais) vizito į šalį, ar todėl, kad jų pareiškimai („Tie, kurie dabar yra valdžioje, jie dirba tik dėl savo bankų sąskaitų ir savo kišenėms, bet ne Ukrainos tautai. Todėl oficialiai fronte Rytų Ukrainoje mūsų nėra, mums neleidžia kariauti, bet mes visgi tai darome. Mus bando sunaikinti jau daugiau nei dvejus metus, mūsų narius ir sodino ir žudė ir visa tai vyko po taip vadinamos revoliucijos. Mes nevadiname to revoliucija, nes revoliucija mums yra šalies vidaus sistemos pakeitimas. Sistema pakeista nebuvo, pasikeitė tik pirmieji veidai – vieni išėjo kiti atėjo, o iš tiesų niekas nepasikeitė. Todėl mes Ukrainoje kariaujame dviem frontais – su Rusijos agresija ir su vidaus priešu“) visai netinka dabartiniam Lietuvos informaciniam diskursui apie Ukrainą?“ Bendrai paėmus, pažymėtina, kad mūsų žiniasklaida su malonumu pacitavo žinomą Rusijos dainininką A. Rozenbaumą, kuris pasiūlė savo šaliai atsiprašyti Baltijos valstybių už okupaciją, bet nediskutuoja apie tai, jog demokratinės šalies parlamente lankosi žmonės, kurie agresyviai žlugdė savo valstybės konstitucinę tvarką ir neaišku kuo užsiima Donbase, kur vadinami tiesiog fašistais (beje, tokia draugystė diskredituoja ir Lietuvos „Tautininkų sąjungą“).
Užsienis
Ukraina be komentarų.
ESBO Generalinis sekretorius Lamberto‘as Zannieris: „Kada žmonės klausia manęs, ar Donbaso regione yra Rusijos karių, aš sakau, kad, remiantis mūsų stebėtojų duomenimis, karių nėra“.
Ukrainos komikas Vladimiras Zelenskis prezidento P. Porošenkos vaidmenyje apie savo šalį, kuri kaip vokiškų filmų suaugusiems aktorė.
Ukrainos prezidentas P. Porošenka žegnojasi, kad TVF kreditas bus jau rytoj, o po to bevizis režimas su Europa, ir reformos pavyks.
Ukrainos prorusiškos opozicijos atstovas Olegas Cariovas: „Sakoma, kad Avakovas [Ukrainos vidaus reikalų ministras] formina Lietuvos pasą“.
Pirmoje vietoje H. Clinton problemos. Iš pradžių atrodė, kad kalbos apie jos sveikatą yra tik priešrinkiminės spekuliacijos, bet tai, kas įvyko per Rugsėjo 11 d. ceremoniją, jau verčia pažvelgti į jas rimčiau. Teigiama, kad demokratų pretendentė gali sirgti Parkinsonu, ką lygtais patvirtina ir Clinton mėlyni akiniai, kurie švelnina ligos simptomus (ištikimiausi sąmokslo teorijos mėgėjai tvirtina, kad viešumoje pasirodo jos antrininkė, o akimirkai ji net mirė). Šiame kontekste jau ir kandidatės kalba apie Trumpo rėmėjus (išvadino juos homofobais, seksistais ir islamofobais) neatrodo šokiruojančiai. Svarbiau tai, kad pasigirdo balsai, jog partija gali pakeisti Clinton kitu politiku – Sandersu ar Bidenu. Tačiau net jeigu to nebus, demokratai (o tiksliau tie, kas stovi už Clinton) jau atsidūrė ties bedugnės riba: kol kas konkurentų šansai lygūs, bet rugsėjo 11 d. sąmonės praradimas gali tapti Clinton pabaigos pradžia, nes toliau jos pozicijos tik silpnės, o Trumpo (jeigu nedarys klaidų) – tik stiprės (ypač debatų metu). O kadaise iš jo pretenzijų į Baltuosius rūmus visi juokėsi...
Estijos fermeriai atsisveikina su šalies pieno sektoriumi |
Antroje vietoje naujienų iš viso pasaulio rinkinukas. Pirma, Uzbekistane, kaip ir galima buvo tikėtis, įpėdiniu tapo premjeras Š. Mirzijajevas. Atrodo, Rusijos pergalė (tiesa, po Janukovičiaus atėjimo irgi buvo galvojama, kad bus prorusiškas, o kuo baigėsi, visi žino). Tuo pat metu Nazarbajevas Kazachstane, galimai nusprendęs, jog pagaliau reikia pradėti valdžios perdavimo operaciją, o ne laukti mirties, pakeitė vyriausybės vadovą – perkėlė jį į vietinį KGB (pagrindinis „sosto“ ramstis), o ministre pirmininke (po laikinai paskirto) gali tapti dukra Dariga. Antra, Rusija pranešė, kad po 2018 m. nafta daugiau nebus vežama per Baltijos šalių (pirmiausiai, per Latvijos) uostus, o Estijos fermeriai atsisveikina su šalies pieno sektoriumi. Trečia, lenkai laikinai atsisakė bevizio režimo su Kaliningradu pasienio regionuose dėl saugumo NATO suvažiavimo ir Romos Popiežiaus vizito metu, bet kaip sakoma, nėra nieko pastovesnio už laikiną (beje, Ukrainos atveju buvo sugrąžintas), o kenčia lenkiškas verslas. Štai tokia politinė-ekonominė diplomatija. Ketvirta, Rusijoje greitai vyks parlamento rinkimai. Ukraina akcentuoja, kad jie bus nelegitimūs, kadangi dalyvaus ir ukrainietiškas Krymas. Įdomu, kaip reaguos Vakarai (kažkodėl atrodo, kad pripažins). Tuo metu Minsko procesas toliau agonizuoja. Penkta, Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Jeanas Asselbornas pasiūlė: „Bet kas, kuris kaip Vengrija nuo karo bėgantiems pabėgėliams stato tvoras, ar pažeidžia spaudos laisvę bei teisminę nepriklausomybę, turėtų būti laikinai, o jei būtina – ir visam laikui, pašalintas iš ES“. Jo manymu, tai vienintelis būdas „apsaugoti ES vienybę ir vertybes“. O jos – ES vienybė ir vertybės – dar yra?
Trečioje vietoje „Imperijos kontrataka“. Programišių grupuotė „Tsar Team“, dar žinoma pavadinimu „Fancy Bears“, įsilaužė į pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) duomenų bazę ir išplatino įvairių JAV sportininkų (pavyzdžiui, tokių pasaulio sporto žvaigždžių kaip tenisininkė Serena Williams ir gimnastė, Rio nugalėtoja, Simone Biles) duomenis, rodančius, jog jie vartojo neleistinus preparatus. Tiesa – su WADA leidimu terapeutiniais tikslais. Tarkime, S. Biles turi aktyvumo ir dėmesio sutrikimo (ADHD) sindromą. Čia kaip biatlono čempionai iš Norvegijos, sergantys astma. Kitaip tariant, tiksliai ir aiškiai skamba hakerių verdiktas: „Rio olimpiniai medalininkai reguliariai vartojo draudžiamus preparatus, o tai pateisino sertifikatais, kad tai daroma gydymo tikslais. Kitais žodžiais tariant – jie gavo licenciją vartoti dopingą. Tai įrodymas, kad WADA ir JAV antidopingo agentūra yra korumpuotos“. Manytina, kad už „Fancy Bears“ gali stovėti Rusija. Jeigu taip, štai jums pirmas Putino atsakas. Įdomiausia, kad WADA vietoj to, kad pasiteisintų, paskubėjo pranešti, jog išpuolis tikrai nepadės Maskvai susigrąžinti pasitikėjimo. Na taip, geriau atimti medalius iš Rusijos šokėjų invalidų (net jų varžovai po tokios gėdos atsisakė priimti nelaimėtus apdovanojimus). Bendrai paėmus, „meškiukai“ nepasakė nieko naujo. Tiesiog apmaudu, iki ko nusirito pasaulinis sportas ir politika.