Oficialaus vizito į Ukrainą išvykęs šalies vadovas Gitanas Nausėda susitiko su Ukrainos vadovu Vladimiru Zelenskiu.
Šalių vadovai kartu pirmininkavo 13-ajai Prezidentų tarybai, kurioje daugiausia dėmesio skirta dvišalių santykių stiprinimui, elektros iš nesaugios Baltarusijos AE (BAE) patekimo į rinką užkardymui, regioninio saugumo klausimams. Taip pat kalbėta apie Ukrainos euroatlantinės ir europinės integracijos siekių įgyvendinimą, Ukrainos reformų darbotvarkės ir Rytų partnerystės politikos stiprinimą.
Prezidentų tarybos metu pasirašyta deklaracija dėl Ukrainos europinės perspektyvos. Lietuva pasveikino Ukrainos pažangą įgyvendinant reformas ir įsipareigojo remti Ukrainą šios šalies europinės integracijos kelyje.
„Ukraina, kaip ir bet kuri kita Europos valstybė, kuri laikosi demokratinių principų, gerbia fundamentalias laisves ir žmogaus teises, gali siekti narystės Europos Sąjungoje. Todėl Lietuva remia Ukrainos integracijos pastangas ir strategines reformas teisingumo, kovos su korupcija, teisės viršenybės ir viešojo administravimo srityse“, - pasakė G. Nausėda.
Jis akcentavo, kad Lietuva tvirtai palaiko Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą. Šalies vadovas išreiškė tvirtą paramą Ukrainos ryžtui siekti taikos, atremiant jau septynerius metus vykdomą Rusijos agresiją.
Šalies vadovas pasveikino Ukrainos vadovo iniciatyvą kurti Krymo platformą, buriančią bendramintes valstybes, nepripažįstančias Krymo aneksijos, bei aptarė galimybes į šią iniciatyvą įtraukti Europos Sąjungos valstybių lyderius.
„Minime jau septintąsias neteisėtos ir nelegalios Krymo aneksijos metines. Neturime teisės pamiršti Krymo okupacijos ir aneksijos, tęsime jos nepripažinimo politiką, priminsime tai tarptautinei bendruomenei“, – pridūrė G. Nausėda.
Lietuvos vadovas akcentavo būtinybę stiprinti NATO ir Ukrainos bendradarbiavimą, užtikrinant NATO standartų diegimą gynybos srityje. Lietuva aktyviai prisideda prie Ukrainos karinių pajėgumų ir infrastruktūros pritaikymo Aljanso standartams.
Šalies vadovas atkreipė dėmesį į geopolitinę BAE grėsmę. Pasak G. Nausėdos, sprendimas užkardyti nesaugios elektros energijos iš Astravo AE patekimą į rinką ypač svarbus, siekiant sumažinti geopolitines, hibridines ir energetinio saugumo grėsmes regione.
„Astravo AE yra Rusijos geopolitinės įtakos įrankis. Kaip Ukraina ryžtingai kovoja prieš šios šalies agresiją, taip pat ryžtingai turi atsispirti ir ekonominės įtakos svertams“, - atskleidė Lietuvos vadovas.
Šalių vadovai taip pat skyrė laiko aptarti Ukrainos reformų konferenciją, vyksiančią liepos 7–8 dienomis Vilniuje.
Ekspertai.eu primena, kad Lietuva remia Ukrainą ne tik finansais ir karinėmis priemonėmis, bet taip pat komandiruoja daug specialistų ir politikų, kurie padeda mūsų kaimynui geriau įveikti korupciją, sparčiau artėti prie vakarietiškos kultūros ir integruotis į Europos Sąjungą bei NATO.
O oficialus Lietuvos atstovas Ukrainos kare su Rusija Jonas Ohmanas valstybinio transliuotojo eteryje yra informavęs, kad ukrainiečiai šiame kare stengiasi žudyti pirmiausia būtent rusų tautybės žmones.
Šaltinis: prezidentas.lt