Dvidešimt Lietuvos karininkų, studijuojančių Baltijos gynybos koledžo (BALTDEFCOL) Jungtiniame vadovavimo ir štabo karininkų kurse, gegužės 6-25 d. dalyvavo pirmą kartą surengtose BALTDEFCOL ir Lenkijos karo mokslų universiteto bendrose jungtinių štabų pratybose „Joint Resolve 2019“ (liet. Junginis ryžtas) Varšuvoje (Lenkija). Pratybose buvo treniruojami studentų gebėjimai spręsti kompleksines NATO 5-ojo straipsnio operacines problemas ir vykdyti operacijas, sukuriant ir įgyvendinant jungtinį operacinį planą pagal standartines NATO procedūras.
Tai pirmos tokios operacinio lygmens pratybos, kurias organizavo Lietuvos, Latvijos ir Estijos bendrai įsteigta karininkų rengimo bei civilių mokymo bei Lenkijos aukštojo karinio mokymo institucijos, siekdamos geriau treniruoti savo studentus. Šios pratybos bus rengiamos kasmet kaip BALTDEFCOL Jungtinio vadovavimo ir štabo karininkų kurso, trunkančio 11 mėnesių ir kuriame siekiama parengti karininkus vadovaujančioms pozicijoms darbui jungtiniuose štabuose, dalis.
Planavimui skirtoje pratybų „Joint Resolve 2019“ dalyje karininkų priimti sprendimai bei jų vadovavimo ir valdymo gebėjimai buvo patikrinti vykdymui skirtoje pratybų dalyje, naudojant Bendrų karo veiksmų lygmens simuliacijos treniruoklį (angl. Joint Theater Level Simulation – JTLS), kurį paskolino Lenkijos karo mokslų universiteto Karinių pratybų ir simuliacijų centras. Pagal iš anksto parengtą scenarijų buvo imituojama karinė ir politinė krizė, virtusi atviru ginkluotu konfliktu tarp pratyboms sugalvotų valstybių.
Pratybose treniravosi apie 250 įvairių sričių specialistų, studijuojančių BALTDEFCOL ir Lenkijos karo universitete bei stebėtojai iš 19 NATO ir šalių partnerių (Čekijos, Danijos, Estijos, Italijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Kroatijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Moldovos, Norvegijos, Pietų Korėjos, Sakartvelo, Slovakijos, Švedijos, Vengrijos, Vokietijos ir Ukrainos).
Šiemet savo 20-metį minintis Baltijos gynybos koledžas yra vienas sėkmingiausių Baltijos šalių bendradarbiavimo projektų, užtikrinantis operacinio ir strateginio lygmens karininkų rengimą ir civilių mokymą. Kartu tai vienintelė kontinentinėje Europoje bendrai NATO valstybių įsteigta karinė mokymo įstaiga, organizuojanti karininkų parengimą anglų kalba. Šis koledžas aukštai vertinamas mūsų Sąjungininkų, kurie noriai siunčia savo karininkus studijuoti BALTDEFCOL kursuose.
Baltijos gynybos koledže mokosi karininkai iš tiek iš NATO ar ES šalių, tiek ir iš valstybių, dalyvaujančių NATO partnerystės taikos labui programoje. Skatindama glaudesnį NATO bendradarbiavimą su Rytų Europos šalimis, Lietuva remia Gruzijos, Ukrainos ir Moldovos kariškių studijas Baltijos gynybos koledže, taip suteikdama šiems studentams galimybę kartu mokytis ir perimti gerąją praktiką iš NATO šalių.
Koledže rengiami Baltijos ir kitų valstybių štabų karininkai ir civiliai pagal šias mokymo programas: Aukštųjų štabo karininkų, Jungtinio vadovavimo ir štabo karininkų, Civilių tarnautojų ir Vyresniųjų vadovų kursai. Šiais metais pirmą pradedamas rengti ir Vyriausiųjų puskarininkių kursas. Didžioji dalis Lietuvos karinių dalinių vadų yra baigę įvairius Baltijos gynybos koledžo kursus. Šiuo metu studijas BALTDEFCOL yra baigę apie 1400 studentų iš daugiau nei 40 valstybių.
Aukštesniųjų štabo karininkų studijų kursas – tai strateginio lygmens kursas anglų kalba, kuriame studijuoja vadovaujančias pareigas užimantys įvairių šalių – tarp jų ir Lietuvos – gynybos sistemų civiliai ir karininkai, paprastai turintys pulkininko ir pulkininko leitenanto laipsnį. Šio kurso studentai įgauna žinių reikalingų priimti strateginius sprendimus sudėtingoje tarptautinėje aplinkoje. Kursas skirtas paruošti kūrybingus ir aktyvius vadus, politikos formuotojus bei vadovus. Kursai trunka penkis mėnesius.
Jungtinio vadovavimo ir štabo karininkų kursas – Baltijos gynybos koledžo operacinio lygmens kursai, vykdomi anglų kalba, kuriuose karininkai rengiami vadovaujančioms pozicijoms ir darbui operacinio lygmens tarptautiniuose štabuose. Šis kursas trunka 11 mėnesių.
Baltijos gynybos koledžui šiuo metu vadovauja Latvijos kariuomenės generolas majoras Andis Dilanas (Andis Dilans), kuris 2016 m. rugpjūčio mėn. pareigose pakeitė nuo 2012 m. gruodžio koledžui vadovavusį Lietuvos kariuomenės generolą majorą Vitalijų Vaikšnorą. 2004-2007 m. koledžui vadovavo brigados generolas Algis Vaičeliūnas.
Latvijos, Lietuvos ir Estijos gynybos ministrai Baltijos gynybos koledžo steigimo sutartį pasirašė 1998 m. birželio 12 d. Briuselyje. Pirmieji 32 studentai iš aštuonių šalių Vyresniųjų karininių kurso studijas pradėjo 1999 m. rugpjūtį.
Pratybų „Joint Resolve 2019“ vaizdo medžiaga
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]