Dėl Ukrainos krizės atšalus santykiams su Vakarais, Rusija siekia sustiprinti savo santykius su Kinija, praneša „Associated Press“.
Kremliaus paviešintame Rusijos prezidento Vladimiro Putino interviu kinų valstybinėje žiniasklaidoje Pekino ir Maskvos santykiai vadinami „kaip niekad“ svarbiais ir prioritetiniais.
Anot V. Putino, Kinija ir Rusija netrukus pasirašys dujų eksporto susitarimą, todėl Maskva galės diversifikuoti savo gamtinių išteklių tiekimą, o Pekinas - patenkinti augantį resursų poreikį. Rusija jau seniai ieško alternatyvaus gamtinių dujų tiekimo maršruto į Kiniją, tačiau abi valstybės šio klausimo negalėjo išspręsti metų metus.
Ukrainos krizei nerimstant, o JAV ir Europos Sąjungai (ES) įvedant vis daugiau vizų išdavimo ir finansinių apribojimų, Maskva ėmėsi aktyvesnių pastangų sutarčiai su Kinija pasirašyti, nes Vakarų pareigūnai netrukus žada imtis sankcijų prieš ištisus Rusijos ekonomikos sektorius.
„Turbulencijos apimtoje globalioje ekonomikoje abiem pusėms naudingų prekybinių ir ekonominių ryšių vystymas, įskaitant ir didesnius investavimo srautus tarp Rusijos ir Kinijos, yra pirmalaikės svarbos dalykas“, - kinų korespondentams sakė V. Putinas.
Po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais Maskva ir Pekinas vystė vadinamąją „strateginę partnerystę“, glaudų politinį, ekonominį ir karinį bendradarbiavimą JAV dominavimui atsverti. Rusai kinams pardavė nemažai įmantrios karinės įrangos, abi šalys rengė karines pratybas, tačiau daugeliu aspektų Maskva šalia savo stiprėjančios kaimynės jautėsi „nejaukiai“. Labiausiai Rusijos pareigūnams nerimą kelia mažėjanti rusų populiacija ir Kinijos konvencinių pajėgų kiekybinis pranašumas, kuriuo pasiremdamas Pekinas vieną dieną galėtų „atsiriekti“ Rusijos teritorijos.
Tačiau spaudžiant Vakarams V. Putinas neturi kito pasirinkimo, kaip tik plėtoti partnerystę su Kinija net ir tose srityse, kuriose anksčiau tai buvo daroma labai apdairiai. Anot prezidento, Maskva pasveikins Kinijos investicijas šalyje, ypač netoli Vladivostoko įkurtoje laisvojoje ekonominėje zonoje.
„Be abejonės, esame suinteresuoti kinų verslininkų galimybėmis išnaudoti šias progas ir tapti vienais iš lyderių, nes iš Tolimųjų Rytų vystymosi naudos gaus tiek Rusija, tiek Kinija“, - aiškino V. Putinas.