Nacionalinė dailės galerija drauge su jaunaisiais Lietuvos menininkais pristato naują projektą „ORNAMENTAS“. Spalio 6 dieną, šeštadienį, 16 val. aikštelėje prie centrinio įėjimo į Nacionalinę dailės galeriją vyks pirmasis renginys – Julijono Urbono paskaita-atrakcionas. Jo metu menininkas rekonstruos žymios amerikiečių choreografės Trishos Brown kūrinį „Vaikščiojimas siena“ (Walking on the Wall, 1971).
„Kaip man gaila lubų ir sienų. Juk jos – puikiausia erdvė. Kodėl niekas jų nenaudoja?!“, – tarė Trisha Brown, išlipdama pro langą pasivaikščioti namo fasadu. Žinoma, šiuolaikinio šokio pradininkė į vertikalias vaikštynes leidosi ne su baleto bateliais, o naudodama aukštalipių įrangą. Tokiu būdu ji ne tik pristatė naują choreografijos žodyną ir erdvę šokiui, bet ir pademonstravo, kad tokie choreografiški atradimai dažnai kyla iš pasikeitusios daiktiškos aplinkos, šiuo atveju – namo ir saugos apraišų derinio. Ši įžvalga įkūnija Julijono Urbono plėtojamą dizaino choreografijos metodiką – žmogaus judesių kūrimą, naudojantis daiktais - kurią menininkas pristatys vaikščiodamas siena. Horizontalų vaikščiojimą galės išmėginti ir žiūrovai. Organizatoriai rekomenduoja avėti patogią avalynę ir vilkėti tinkamus rūbus.
Julijonas Urbonas (g. 1981, Klaipėda) yra dizaineris, menininkas, rašytojas, inžinierius, dizaino interakcijų studijų Karališkojo meno koledžo Londone doktorantas. Nuo vaikystės Julijonas domėjosi pramogų parkų vystymu, o nuo 2004-ųjų trejus metus pats vadovavo Klaipėdos pramogų parkui. Jis susižavėjo, kaip pats tai įvardina, kūniškai patiriama „gravitacinio teatro“ estetika ne tik kaip architektas ar inžinierius, bet ir iš meno bei filosofijos perspektyvos. Ši unikali gravitacinės estetikos tema ilgainiui tapo Julijono tyrinėjimų objektu.
Jo kūryba yra apdovanota įvairiais prizais, tarp kurių – vienas prestižiškiausių apdovanojimų media menų srityje Prix Ars Electronica (2010). J. Urbono projektas „Eutanazijos kalneliai“ (2010) – hipotetinė eutanazijos mašina, sukonstruota ir veikianti atrakciono principu, šiais metais buvo nominuotas Naujo Technologinio Meno prizui (2012, Belgija). Vieną jo kūrinį yra įsigijęs Karlsrūjės meno ir media centras (ZKM).
„Ornamentas“ – tai pasakojimas apie meno istoriją ir menininkus. Penki jaunosios kartos lietuvių menininkai Julijonas Urbonas, Gintaras Didžiapetris, Arnas Anskaitis, Marija Olšauskaitė ir Mikas Žukauskas pristatys įvairaus formato meno projektus, susijusius su jų kūrybai ar mąstymui svarbiais menininkais, rašytojais, teoretikais, meno kūriniais ar pačiu kūrybiniu procesu. Meno pasaulis tampa jaunųjų menininkų apmąstomu objektu, sykiu jie dalyvauja kito – dabartinio meno istorijos etapo, jos galimo centro bei pakraščių kūrimo procese: jį pratęsia ir kuria galimybes naujiems naratyvams didžiojo pasakojimo skliaustuose. Taip atveriamas menininkams svarbus ir įdomus meno (istorijos) laukas, su kuriuo susipažįstame stebėdami jų atliekamus meninius gestus. Žiūrovus „Ornamentas“ kviečia pokalbiui apie bendrai kuriamą istoriją, naujus jos segmentų derinius ir interpretacijas. Visi menininkų pristatymai vyks Nacionalinėje dailės galerijoje spalio ir lapkričio mėnesiais, šeštadieniais.
Tolesnė „Ornamento“ meno projektų pristatymų programa:
GINTARAS DIDŽIAPETRIS
Spalio 13 d., šeštadienis, 16 val.
Vieta: NDG auditorija
Leidinio, kuriame publikuojami menotyrininko Jurgio Baltrušaičio (1903–1988) straipsnis su menininko Gintaro Didžiapetrio įvadu, pristatymas.
ARNAS ANSKAITIS
Spalio 20 d., šeštadienis, 16 val.
Vieta: NDG centrinis vestibiulis
Instaliacijos „Paprasti žodžiai“ pristatymas.
MARIJA OLŠAUSKAITĖ
Spalio 27 d., šeštadienis, 16 val.
Vieta: pietinis NDG vestibiulis
Marijos Olšauskaitės ir Gedimino Akstino paroda Vilnius–Niujorkas, lydima kuratorių ekskursijos.
MIKAS ŽUKAUSKAS
Lapkričio 10 d., šeštadienis, 18 val.
Vieta: NDG auditorija
Dokumentinė apybraiža. Trukmė: 30 min.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]