Sausio 17-18 d. NATO būstinėje Briuselyje vyko pirmoji iš trijų šių metų NATO karinio komiteto konferencijų, kurioje NATO šalių kariuomenių vadai ir NATO vadovybė aptarė aktualius NATO ir tarptautinio saugumo klausimus.
„Diskusijos buvo aktyvios ir naudingos. Aptarėme daug, tame tarpe ir tiesiogiai su Lietuvos saugumu susijusių, klausimų. Vasarį vyksiančiame NATO gynybos ministrų susitikime šie klausimai, kartu su NATO karinio komiteto patarimais, bus toliau svarstomi politiniame lygmenyje“, - sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.
Pirmoji konferencijos diena buvo skirta aptarti NATO vadovavimo struktūros funkcionalumą, sustiprintą NATO gynybos ir atgrasymo laikyseną, Aljanso adaptaciją, stabilumo projektavimo iniciatyvos (angl. Projecting Stability Initiative) įgyvendinimą, karinį bendradarbiavimą su Viduržemio jūros dialogo ir Sąveikos platformos partneriais (Japonija ir Pietų Korėja) bei peržiūrėti operacijos „Tvirta parama“ Afganistane perspektyvas.
Konferencijos paraštėse tądien įvyko ir JAV kariuomenės Europoje vadavietės vado generolo Kurčio M. Skaparočio (Curtis M. Scaparrotti), kuris yra ir vyriausiasis NATO pajėgų Europoje vadas, susitikimas su Baltijos šalių kariuomenių vadais.
„Atvirai pasikalbėjome apie saugumo situaciją mūsų regione, Aljanso bei JAV planus Baltijos regiono gynybai, pasirengimą priešakinių NATO pajėgų dislokavimui“, - po susitikimo sakė gen. ltn. J. V. Žukas.
Antrąją konferencijos dieną NATO vadovybė ir šalių kariuomenių vadai bendravo su partneriais iš Gruzijos ir Ukrainos. Buvo aptartas Gruzijos gynybos sistemos reformos statusas ir pasiekimai bei tolimesnis NATO-Gruzijos bendradarbiavimo paketo įgyvendinimas. Ukrainai skirtos sesijos metu buvo aptarta saugumo situacija Ukrainoje ir aplink ją, šalies saugumo ir gynybos sektoriaus reformos.
Konferencijos pabaigoje daug dėmesio buvo skirta Rusijai, jos keliamoms grėsmėms Aljansui ir galimam Rusijos ir NATO dialogui aptarti.
NATO karinis komitetas yra aukščiausio lygmens NATO karinis vadovavimo padalinys, pavaldus Šiaurės Atlanto Tarybai, Gynybos planavimo ir Branduolinio planavimo komitetams. Jame priimami strateginiai kariniai sprendimai ir teikiami kariniai patarimai Šiaurės Atlanto Tarybai, priimančiai politinius sprendimus.
Aukščiausiu lygiu komitete dalyvauja NATO valstybių kariuomenių vadai, kasdienėje komiteto veikloje valstybėms narėms atstovauja jų kariniai atstovai. Karinio komiteto konferencijos, kuriose dalyvauja kariuomenių vadai, paprastai vyksta tris kartus metuose. Du iš jų rengiami Briuselyje, vienas – rotacijos principu kurioje nors NATO valstybėje.
Šaltinis: nato.int
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]