Lietuvos diplomatijos vadovo Lino Linkevičiaus vadovaujama Užsienio reikalų ministerija sureagavo į rugsėjo 23 d. įvykusią slaptą tariamo baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos inauguraciją.
„Reaguodama į rugsėjo 23 dieną Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos slapta surengtą savęs inauguravimo naujai prezidento kadencijai ceremoniją, Lietuvos užsienio reikalų ministerija dar kartą pažymi, kad rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje įvykę rinkimai neatitiko Baltarusijos tarptautinių įsipareigojimų ir visuotinai pripažintų demokratinių standartų, nebuvo laisvi, sąžiningi ir demokratiški.
Todėl Lietuva nepripažįsta šių rinkimų rezultatų ir dėl šios priežasties nelaiko A. Lukašenkos teisėtu Baltarusijos vadovu. Naujai save inauguravęs A. Lukašenka neturi jokių teisių atstovauti Baltarusijos žmonėms ir jų interesams.
Raginame de-facto Baltarusijos valdžią įsiklausyti į Baltarusijos žmonių, reikalaujančių naujų demokratinių rinkimų, valią, nutraukti represijas prieš tautą, paleisti visus suimtuosius, įskaitant politinius kalinius.
Lietuva pažymi, kad esamą situaciją Baltarusijoje galima išspręsti tik įsitraukus į dialogą su pilietine visuomene, kuriai atstovauja Baltarusijos žmonių išrinkta lyderė Sviatlana Tsichanouskaya ir jos kvietimu sukurta Koordinacinė taryba. Prireikus, esame pasirengę suteikti visą reikiamą pagalbą ir tarpininkauti, siekiant sudaryti sąlygas šiam dialogui.
Pasisakome už naujus demokratinius prezidento rinkimus dalyvaujant tarptautiniams stebėtojams. Esame suinteresuoti plėtoti geros kaimynystės santykius, grindžiamus abipuse pagarba ir pasitikėjimu.
Tvirtai remiame Baltarusijos suverenitetą ir nepriklausomybę“, - rašoma ministerijos pareiškime dėl situacijos Baltarusijoje.
Ekspertai.eu primena, kad Baltarusijos prezidentė, šios šalies nacionalinė lyderė Svetlana Tichanovskaja viešėdama Briuselyje paprašė Europos Sąjungos valstybių padėti nuversti tariamą prezidentą Aleksandą Lukašenką (Baltarusijos prezidente S. Tichanovskają LR Seimas vienbalsiai pripažino 2020 m. rugsėjo 10 d.)
Tokiai paramai, verčiant A. Lukašenką, pirmiausia pasirengusios Lietuva, Lenkija ir Rumunija, tačiau kitos šalys kol kas ne tokios ryžtingos, dėl ko sulaukė Lietuvos diplomatijos vadovo Lino Linkevičiaus kritikos.
Susiję:
Baltarusijos prezidentė prašo Europos Sąjungos padėti nuversti A. Lukašenką
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]