2024 m. birželio 25 d.

 

Neįvykdžiusiai politinių įsipareigojimų ministrei R. Šalaševičiūtei gresia interpeliacija Seime

7
Paskelbta: 2015-09-07 14:08 Autorius: ekspertai.eu
Ministrė. R. Šalaševičiūtė. Nuotr. vlk.lt

Šių metų sausio 29 d. aplankiusi Vaiko raidos centrą, šalies prezidentė sakė: „Pažadai, kuriuos šiandieną išgirdau iš ministerijos ir iš ministrės, kad neva bus galima laikinai spręsti ir iškeldinti dalį šio centro kitur iki rugsėjo 1-os , skamba šiek tiek nerealiai. Bet pažadas toks yra, labai gerai, labai konkreti data. Tai yra ministrės ir politinis įsipareigojimas, ir tikiuosi ji jums į kameras tą patį pakartos, ir bus labai geras atskaitos taškas, ar ministerijos ir toliau gamins popierius, rinksis darbo grupėse ir nieko nesugebės padaryti konkrečiai žmogui.“

Deja, Sveikatos apsaugos ministerija nesugebėjo savo duotų pažadų įvykdyti. Įvairių skandalų krečiamai ministerijai vadovaujanti ministrė Rimantė Šalaševičiūtė jau buvo prašyta geranoriškai atsistatydinti.

„Prašau, atsistatydinkite. Jums nepavyko, bet tai nieko baisaus. Kažkada Jus sužlugdė tikrieji pedofilai ir homoseksualai, tačiau radote jėgų atsitiesti. O dabartinė nesėkmė ir savanoriškas Jūsų atsistatydinimas, nesugebėjus įvykdyti prezidentės paliepimų, būtų tik nedidelis atsitraukimas prieš naują Jūsų karjeros aukštumų šturmą“, - laiške ministrei dar prieš dvi savaites rašė Seimo narys Audrius Nakas.

Tačiau pati ministrė iki šios dienos neatsistatydino ir toliau atkakliai siekia išlikti savajame poste, kuris dėl įvairių STT pradėtų tyrimų ir nuolatinių piliečių skundų braška ypač garsiai.

Todėl rudens sesiją A. Nakas ketina pradėti rinkdamas kolegų parašus po jo parengtu interpeliacijos tekstu ministrei R. Šalaševičiūtei.

Seimo narys ekspertai.eu teigė turintis nedidelę viltį, jog ministrė dar atsistatydins savo noru.

„Bet kokiu atveju aš jai linkiu sėkmės, didelės laimės asmeniniame gyvenime ir siunčiu puikios grupės „Saulės kliošas“ naujausią hitą „Ar tu jauti?“. Tikiuos ministrei labai patiks šis puikus kūrinys, ji pradės šokti, pagaliau atplėš savo sėdmenis nuo ministro kėdės ir atsistatydins nelaukdama jokių interpeliacijų“, - sakė A. Nakas.

Interpeliacijos tekstas:

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIŲ   
INTERPELIACIJA   
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei

2015 m. rugsėjo mėn.      d.

Vilnius   

2014 metų rudenį Specialiųjų tyrimų taryba (toliau – STT) paskelbė išvadas, kuriose teigiama, jog šiuo metu neužtikrinama, kad būtų vykdomas galimų rizikos veiksnių vertinimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kad ministerija nevykdo jai priskirtų kontrolės funkcijų dėl organų donorystės ir transplantacijos procedūrų, nėra sukurta skaidri ir efektyvi asmens sveikatos priežiūros įstaigų galimų pažeidimų tyrimo procedūra. Ministrė R. Šalaševičiūtė iš dalies pripažino paskelbtų išvadų teisingumą, patvirtindama, kad trūkumai yra vadybiniai, kai kurios procedūros esą galėtų būti vykdomos sparčiau.

2014 metų gruodžio pradžioje vėl nuskambėjo skandalas – STT buvo pradėtas tyrimas dėl Sveikatos apsaugos ministerijos rengto konkurso į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą. Į teisėsaugą dėl buvusio sveikatos apsaugos viceministro G. Černiausko ir premjero A. Butkevičiaus elgesio per šį konkursą kreipėsi konservatorė A. Bilotaitė. Ministrės R. Šalaševičiūtės reakcija į šiuos įvykius nebuvo išreikšta.

2015 metų kovo mėnesį STT pareigūnai, atlikę ilgą laiką trukusį kriminalinės žvalgybos tyrimą sveikatos apsaugos srityje, pranešė nustatę nusikalstamą korupcinę schemą, kurioje dalyvavo vienos farmacijos kompanijos atstovai ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojai. Kaip jau pranešta, pradėtas didelės apimties ikiteisminis tyrimas dėl galimo stambaus masto papirkimo, kyšininkavimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Vasario 24 dieną Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje buvo sulaikyta 11 farmacijos kompanijos darbuotojų, įmonės patalpose, sulaikytų asmenų namuose, darbo vietose ir automobiliuose atliktos  kratos.

STT pranešime skelbiama, jog įtariama, kad šios įmonės atstovai buvo susitarę su savo aptarnaujamų daugiau kaip 30 Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigų gydytojais, kad jie už neteisėtą atlygį rekomenduotų pacientams įsigyti brangius jų įmonės produktus ir nesiūlytų konkuruojančių įmonių platinamos panašios pagal sudėtį farmacinės produkcijos. STT pareigūnų turimais duomenimis, gydytojams papirkti vien per 2014 metus kyšiams įmonė galėjo skirti daugiau kaip 0,5 mln. litų (apie 145 000 eurų). Šioje nusikalstamoje sisteminės korupcijos veikloje, įtariama, dalyvavo daugiau kaip 100 Lietuvos gydytojų. Ir vėl visuomenė neišgirdo iš ministrės R. Šalaševičiūtės jokio tokių korupcinių schemų vertinimo, nebuvo prisiimta atsakomybė už nuolat skandalų krečiamą sveikatos apsaugos ministeriją, nepaminėti veiksmai, kurių bus imtasi panašių nusikalstamų schemų veikimo užkirtimui.

2015 metų vasario mėnesį Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, atlikę korupcijos rizikos analizę, nustatė, kad valstybės parama ortopedijos techninėms priemonėms (toliau – ortopedijos priemonės) įsigyti gali būti teikiama neefektyviai ir neskaidriai.

Išsami šios srities analizė atskleidė, kad viena iš didžiausių problemų šioje srityje yra tai, kad dalis šiuo metu į pagal užsakymą gaminamų ortopedijos priemonių sąrašus įtrauktų priemonių yra gaminamos serijiniu būdu ir nesukurtas efektyvus kontrolės mechanizmas ortopedijos įmonėms, imituojančioms užsakomųjų ortopedijos priemonių gamybą, nustatyti. Šios aplinkybės sudaro sąlygas ortopedijos priemonėmis prekiaujančioms įmonėms piktnaudžiauti ir įsigytas serijinės gamybos priemones parduoti kaip priemones, pagamintas pagal užsakymą, imituojant jų gamybos procesą. Tokiu būdu įmonės gali neteisėtai pasinaudoti valstybės kompensacija, skiriama individualių ortopedijos priemonių gamybos išlaidoms kompensuoti. Korupcijos riziką šioje srityje didina ir tai, kad pacientai faktiškai neturi galimybių lengvai prieinamu būdu patikrinti, ar jiems buvo išduota ortopedijos priemonė. STT pareigūnai, siekdami, kad valstybės parama ortopedijos priemonėms įsigyti būtų teikiama skaidriau ir būtų efektyviai naudojamos šiam tikslui skirtos valstybės lėšos, pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai ir Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos:

1. Vykdant ortopedijos įmonių kontrolės procedūras vertinti ne tik pagal užsakymą gaminamų ortopedijos priemonių išrašymo ir išdavimo įmonėse teisėtumą, bet ir tai, ar įmonėse iš tiesų vykdoma ortopedijos priemonių gamyba pagal užsakymą.

2. Ortopedijos priemonių gavėjams (pacientams) sudaryti galimybę patiems įvertinti, ar nebuvo pažeistos jų teisės skiriant ir išduodant šias priemones.

3. Svarstyti galimybę ortopedijos techninių priemonių gamybos pagal užsakymą paslaugas įsigyti viešųjų pirkimų būdu.

2015 metų rugpjūčio mėn. ministrė R. Šalaševičiūtė visuomenę informavo, kad, iškilus skandalui, šį klausimą ji yra aptarusi su STT vadovu S. Urbanavičiumi ir jie kartu nusprendė, kad ministerija kol kas susitvarkys pati, be teisėsaugininkų pagalbos. Tariamai STT reikiamų specialistų neturi, o Sveikatos apsaugos ministerija turi, todėl pirminėje stadijoje tyrimą atliks R. Šalaševičiūtės vadovaujama ministerija.

Pažymėtina, kad 2015 metų kovo mėn. kilus skandalui dėl  nusikalstamos korupcinės schemos, kurioje dalyvavo farmacijos kompanijos atstovai ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojai, ministrė viešai paneigė savo galimybes atlikti tyrimą savarankiškai:
„Sveikatos apsaugos ministerija nėra nei Specialiųjų tyrimų tarnyba, nei prokuratūra, todėl tyrimų neatliks, bet mes apie įtartinus atvejus galime iškart informuoti atitinkamas institucijas, kurios imsis reikiamų veiksmų.“

Sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės pasiryžimas atlikti tyrimą, aiškinantis nusikalstamas veikas, kelia abejones jos sugebėjimu realiai vertinti šiandieninę padėtį Sveikatos apsaugos ministerijoje. Tokiu vengimu leisti teisėsaugos institucijoms atlikti savo darbą galimai siekiama nuslėpti dar didesnes problemas ar korupcines schemas sveikatos apsaugos srityje.

Kaip teigiama Europos Komisijos ataskaitoje dėl Europos Sąjungos kovos su korupcija, Lietuva turi sukurti kovos su smulkiuoju kyšininkavimu sveikatos apsaugos srityje sistemą, sveikatos apsaugos ministerija privalo nedelsdama imtis aktyvesnių korupcijos prevencijos veiksmų ir mažinti smulkiąją korupciją.

2015 metų sausio mėnesį prezidentė D. Grybauskaitė apsilankė Vaiko raidos centre,    kuris vienintelis Lietuvoje teikia kompleksinį gydymą vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų. Šalies vadovė po apsilankymo šiame centre liepė jį iškraustyti iš netinkamų patalpų iki rugsėjo ir informavo, kad kitaip iš posto teks trauktis pačiai sveikatos apsaugos ministrei R. Šalaševičiūtei. Ministrė R. Šalaševičiūtė, paaiškinusi, kad Vaikų raidos centrui yra rezervavusi 3,5 milijono eurų, pažadėjo Vaikų raidos centrą iškelti iš patalpų iki rugsėjo mėnesio, tačiau į naujas patalpas minėtą centrą įkelti numatė tik 2018 metų gruodžio mėnesio 31 dieną. Tokiu būdu sveikatos apsaugos ministrė akivaizdžiai imituoja Vaikų raidos centro problemos sprendimą, tikrovėje beveik dvejiems metams panaikindama vienintelę Lietuvoje gydymo įstaigą, teikiančią kompleksinį gydymą vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų.

Įvertinę sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės akivaizdžią kompetencijos stoką, abejones keliančius veiksmus, įtartiną, galimai net nusikalstamą neveikimą, kuriais diskredituojama  sveikatos apsaugos sistema, leidžiama korupcijai klestėti vienoje svarbiausioje žmogaus socialinės gerovės srityje, menkinamas Lietuvos piliečių pasitikėjimas valstybe, savo sveikatos apsauga, mes, žemiau pasirašiusieji Lietuvos Respublikos Seimo nariai, vykdydami savo konstitucinę pareigą vertinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir jos atskirų narių veiklą bei vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 61 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Statuto (1994 m. vasario mėn. 17 d. Nr.I-399) 9 straipsnio „c“ punktas, 219 straipsnio 1 dalis, teikiame interpeliaciją Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei ir reikalaujame atsakyti į šiuos klausimus:

1. Atsižvelgdami į aukščiau pateiktas STT išvadas, nustatytus jūsų vadovaujamos ministerijos veikloje pažeidimus, kokių priemonių ėmėtės pažeidimams pašalinti (paminėti konkrečius atvejus, asmenis, nubaustus už pažeidimus, prevencijos priemones, siekiant užkirsti kelią būsimiems analogiškiems pažeidimams atsirasti)?

2. Kaip šiuo metu vykdomas galimų rizikos veiksnių vertinimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kontrolės funkcijos dėl organų donorystės ir transplantacijos procedūrų, tai yra srityse, kuriose nustatytus trūkumus jūs pavadinote vadybiniais?

3. Kaip jūs pati vertinate Sveikatos apsaugos ministerijos 2014 metų gruodžio mėnesį rengtą konkursą į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą bei buvusio sveikatos apsaugos viceministro G.Černiausko ir premjero A. Butkevičiaus elgesį per šį konkursą?

4. Kokių veiksmų ėmėtės korupcinių schemų, kuriose dalyvauja farmacininkai ir gydytojai, prevencijai? Ar jūs atlikote patikrinimą dėl tokio nusikalstamo veikimo kitose medicininėse įstaigose (be tų, dėl kurių jau vyksta ikiteisminis tyrimas)?

5. Kadangi jūs prisiėmėte atsakomybę dėl galimos korupcijos, valstybės pinigų pasisavinimo dideliu mastu, parduodant tariamas ortopedijos technines priemones, atsakykite, kokia yra šiuo metu jūsų atliekam tyrimo eiga, rezultatai, kokia nustatyta žala, padaryta valstybei, kokie kalti asmenys nustatyti, kokios poveikio priemonės buvo pritaikytos šiems asmenims?

6. Jei Vaikų raidos centras, iškeltas iš patalpų, esančių Vytauto g., Vilniuje, šių metų rugsėjo mėnesį, pradės veikti tik nuo 2018 metų gruodžio mėnesio 31 dienos, kokia kita gydymo įstaiga teiks minėtu laikotarpiu kompleksinį gydymą vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų?

7. Ar yra atliktas auditas, kiek iš viso kainuos Vaikų raidos centro perkėlimas ir kiek kainuotų patalpų, kuriose dabar yra įsikūręs centras, remontas?

8. Ar patalpų remontui nepakaktų aukščiau paminėtų rezervuotų 3,5 milijono eurų?

9. Kadangi prezidentė D. Grybauskaitė skyrė Vaikų raidos centro problemai išspręsti daugiau nei aštuonis mėnesius, tai yra, iki rugsėjo mėnesio, tai, ar nepavykus tinkamai ir laiku išspręsti centro perkėlimo klausimo, jūs esate pasiruošusi garbingai atsistatydinti, kaip to pageidavo prezidentė?

10. Kaip vertinate savo vadovaujamos ministerijos veiklą, per paskutinius metus išaiškėjus tokiam kiekiui ir mastui korupcinio pobūdžio pažeidimų?

11. Ar prisiimate atsakomybę už tai, kad jūsų jau antrus metus vadovaujamoje ministerijoje nuolat fiksuojami veiklos pažeidimai, nuolat kyla korupciniai skandalai?

12. Kaip manote, ar gali sveikatos apsaugos sistemai vadovauti asmuo, kuris nesugeba vadovautis Europos Komisijos ataskaitos dėl Europos Sąjungos kovos su korupcija išvadomis, neatsižvelgia į STT tyrimus?

Seimo nariai –Rugsėjo 6 d. LNK reportažas apie problemas susijusias su ministre R. Šalaševičiūte, kuri nevykdo prezidentės parėdymo:


„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. kuo greičiau
(2015-09-09 00:02:04)
(178.203.226.140) Parašė:

su kačiukais...reikia dirbti tai ką moki....6. A.Nakas G.Naką
(2015-09-08 19:29:47)
(88.223.42.240) Parašė:

reklamuoja? Negerai, nepotizmu tai vadinama! Tuo labiau ne pirmą kartą jau! Be to, šiandieninis „Saulės kliošas“, tai visai nebe anas. Šitas klipas tai iš viso XXX skyriaus vertas!5. ligonė
(2015-09-07 21:30:39)
(78.63.94.194) Parašė:

Kodėl toks silpnas gydymas ir visiškas gydytojų atsisakymas (tiesiog atsikratymas ginekologiniais ligoniais) negydyti onkologinių ligų (ypač g. kaklelio vėžio)? Tikėjausi, kad ministrė suaktyvins šių ligų gydymą ir gydytojų darbą, deja tenka nusivilti - ne... Kupiškio r.4. uoga
(2015-09-07 20:47:33)
(68.119.194.128) Parašė:

geriau palaukti kol baigs kadencija, tada reikia ziuret ar viskas gerai, dabar netrukdykim dirbti3. Laukiam nesulaukiam...
(2015-09-07 15:42:23)
(86.38.3.115) Parašė:

IR KADA TAIP PROFESIONALIAI seimuniukai parasys - INTERPELIACIJA grybeliui? jau vien uz biografojos klastojima, o jau visa kita ...uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu2. Skorpe - as apie ta iskeldinima...vaiku raidos centro
(2015-09-07 15:39:56)
(86.38.3.115) Parašė:

O KODEL ISKELTI, o neatremontuoti...kam patiko SI GRAZI VIETA ?????1. irina
(2015-09-07 14:44:21)
(188.69.223.72) Parašė:

Man atrodo matau šokančią Šalaševičiūtę!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi

Naujausi komentarai