2025 m. sausio 10 d.

 

Etika ir moralė – ne šio pasaulio dimensijos. Atsakomybė – taip pat

14
Paskelbta: 2013-02-21 13:53 Autorius: Paulius Stonis

„Mane šiuo atveju domina rezultatas. Mano galva, darbas, kurį jisai padarė, buvo labai efektyvus. Nei jo, nei jo komandos paslaugų kokybė nenuvylė. O etika, moralė – ne šio pasaulio dimensijos yra, todėl sunku man būtų komentuoti“.

Šiuos žodžius ištarė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, komentuodamas laikinojo Ūkio banko bankroto administratoriaus paskyrimo etiškumo klausimą.

Išties, praktinis požiūris. Praktinis, bet ir trumparegiškas. Turbūt mažai kas ginčysis, kad panašiomis „praktinėmis“ nuostatomis vadovavosi ir į užsienį nusiplovę banko „Snoras“ savininkai. Juos taip pat domino tik „rezultatas ir efektyvumas“. Rezultatyviai banke sukaupę Lietuvos piliečių indėlius, „Snoro“ ponai netruko efektyviai juos panaudoti. Efektyviai, žinoma, pagal savo supratimą. Rezultatas – bankininkai kaltinami „Snoro“ turto švaistymu.

Kita istorija – šįmet veiklą liūdnai baigusios dvi kredito unijos. Išsiaiškinta, kad abiejų unijų vadovybė veikė tuo pačiu principu: turtas buvo įkeičiamas už sumą, kur kas didesnę nei jo vertė. Paskolos buvo išduodamos vienadienėms, neaiškios reputacijos įmonėms. Unijų ir įmonių vadovus taip pat domino tik „rezultatas“ ir „efektyviai atliktas darbas“. Istorijos atomazga – unijos neteko veiklos licencijų, o Generalinė prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėto didelės vertės paskolų gavimo, galimo kredito unijų turto iššvaistymo, disponavimo nusikalstamai įgytu turtu, įmonių neteisėtos veiklos ir dokumentų klastojimo.

Praktika rodo, kad V. Vasiliauskas teisus. Etika ir moralė tikrai nėra Lietuvos finansų pasaulio dimensijos. Tai supranta ir liudija Lietuvos piliečiai. 2013 metų sausį „Lietuvos ryto“ užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis, pasitikėjimą Lietuvoje veikiančiais bankais pareiškė vos 30 procentų respondentų.

Lietuvos piliečių ir V. Vasiliausko pozicijų sutapimas finansinio pasaulio (ne)etiškumo klausimu turėtų piršti vienintelę išvadą – būtina stiprinti finansinių institucijų priežiūrą. Mat jei etika ir moralė nėra finansinio pasaulio dimensijos, visiškai juokinga būtų kalbėti ir apie atsakomybę. Pastaroji juk taip pat moralinė sąvoka.

Atrodo, kad finansų pasaulyje išties galioja kitokios kategorijos. „Godumas yra gėris“, – sakė garsaus filmo apie Volstritą antagonistas Gordonas Gekko. Suprantama, didesnis pelnas ir dividendai yra natūralus bankų akcininkų siekis. Tačiau jis negali virsti vienintele bankų funkcija. Juo labiau vienintele bankų ar bet kurios kitos finansinės institucijos steigimo priežastimi. Jei taip nutinka, begalinis tikslas didinti savo pajamas neišvengiamai priartėja ribą, kai bet kurios pelnymosi priemonės tampa pateisinamos. Tai liudija tiek išgalvota Gordono Gekko, tiek tikra „Snoro“ ir kitų per pastaruosius 20 metų Lietuvoje bankrutavusių finansinių įstaigų istorija.

Jau kurį laiką regime, kad ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių finansines institucijas po truputį paralyžiuoja socialinės atsakomybės moralinis bankrotas. Sunku sutikti su tais ekonomistais ir apžvalgininkais, kurie inertiškai kartoja, kad tai tik neišvengiamas laisvos rinkos, valdomos nematomos rankos, dėsnių pasireiškimas. Negalime ignoruoti ir atmesti prielaidos, kad viso šio ekonomiškai ir socialiai katastrofiško reiškinio priežastis yra beveik užmiršta moralinė turto ir verslo reikšmė.

Moralinė turto ir verslo reikšmė anaiptol nereiškia, kad pasiturinčiam žmogui ar verslininkui keliamas griežtas reikalavimas čia pat tapti šventuoju ir pradėti veikti labdaringais pagrindais. Turtas ir su jo disponavimu susijusi veikla įpareigoja žmogų būti asmeniškai atsakingą už produktyvų, teisingą ir socialiai naudingą turimų gėrybių panaudojimą. Neatsakingas turto švaistymas, kurį bene geriausiai iliustruoja „Snoro“ istorija, padaro ne mažesnę žalą, negu perdėtai skrupulingas turto gausinimas. Abiem atvejais turtas laikomas absoliučiu savaiminiu gėriu, bet jau nebe priemone socialinei naudai ir bendrajam gėriui kurti. Kelių Lietuvos šeimų, verslininkų, studentų, pensininkų ir ūkininkų gerovė ateityje turės nukentėti vien dėl to, kad etika ir moralė – ne finansinio pasaulio dimensijos?

Vis dėlto neapdairiai šalindamas etiką ir moralę iš finansų pasaulio, V. Vasiliauskas greičiausiai bus užmiršęs galiojantį Lietuvos banko valdybos etikos kodeksą. Jame apibrėžti Lietuvos banko valdybos narių veiklos ir elgesio principai. Juos praktikuojant, turėtų būti didinamas visuomenės pasitikėjimas Lietuvos banku bei stiprinamas šios institucijos tarnautojo autoritetas. Be šiame kodekse įvardytų nepriklausomumo, pagarbos žmogui ir valstybei, nesavanaudiškumo, nešališkumo, viešumo bei pavyzdingumo principų, randame paminėtą ir atsakomybės principą.

Nepaisant gan skurdaus atsakomybės apibūdinimo bei formalaus šio kodekso pobūdžio, vis dėlto galima pasidžiaugti, kad toks dokumentas apskritai egzistuoja. Tai savotiškas liudijimas, kad etika ir moralė vis dėlto turi sąsajų su finansų pasauliu ir jame egzistuoja ne tik technokratiniai pinigų „darymo“ ir judėjimo“ aspektai.

Nei etika, nei moralė nėra šiaip sau miglota teorija, o praktinė veikos apraiška (graikiškai "ēthos" – paprotys, įprotis, būdas). Kai etika ir moralė tampa formalumu, ilgainiui būname priversti srėbti „Snoro“ ponų privirtą košę. Todėl ateityje būtų naudinga tiek Lietuvos banko valdybos, tiek Lietuvos kredito unijų, tiek geros bankų praktikos ir etikos kodeksuose aiškiai įtvirtinti bei veikloje praktikuoti pamatinius etinius principus: protingumą, teisingumą, tvirtumą ir susivaldymą. Antraip nuolatos regėsime, kaip pasitvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojo Raimondo Kuodžio žodžiai: „Geriausias būdas apvogti finansų instituciją yra ją turėti.“

www.propatria.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
14. Slapti
(2013-02-24 17:14:20)
(78.60.199.99) Parašė:

valdančiųjų susitikimai su rosatom atstovais didžiausias pavojus Lietuvai,nesikabinėkit prie žmonių dirbančių Lietuvos labui.



13. Romanovo
(2013-02-24 17:11:26)
(78.60.199.99) Parašė:

ir Antonovo bankai sukurti tik tam,kad plauti nešvarius pinigus ir žlugdyti Lietuvą.Dėkoju Vasiliauskui,kad ėmėsi griežtų priemonių.Beje.žr.:Alfa lt.Kas potegavo Romanovą,ogi socdemai



12. Lukas
(2013-02-22 12:47:31)
(193.169.154.71) Parašė:

Yra riba. Ir sitie 800 milijonu turi buti riba. Mes nebeturime teises pasitiketi finansine diletantu politika, kurie nesugeba suskaiciuoti ir issaugoti surinktus is gyventoju mokescius. Reiskia jie nera profesionalai ir padorus Lietuvos valstybes pilieciai. Tarp kitko, sita mokesciu sistema yra sugalvota Karlo Markso. Ir jos deka isaugo parazituojanti ant mokesciu moketoju pinigu grupe zmoniu, kuri isnaudoja valstybines institucijas savo geriui kurti. Sitie zmones nenori buti kontroliuojami, todel jus niekur valstybinese institucijose nepamatysite rodikliu, kurie parodytu, kad jis gauna pinigus uz tai, kad visuomenei kuria koki nors vertinga produkta. Tai popierine valstybe, sukurta kriminalu pasismaginimui.



11. Lukas
(2013-02-22 12:46:07)
(193.169.154.71) Parašė:

Reikia kelti klausima del isigalejusio Lietuvoje kriminalu su baltom apykaklem siautejimo. Paprasciausias kelias: pareikalauti kiekviena menesi finansines ataskaitos. Kiek buvo gauta iplauku? Kiek buvo isleista? Koks buvo pagamintas visuomenei vertingas produktas? Kokia nauda gavo ta ar kita visuomenes dalis? Kaip buvo pagerintas seimos gyvenimas? Kaip buvo pagerintas jaunos kartos gyvenimas, kad ji aktyviai galetu isijungti i darbo sektoriu Lietuvoje. Yra riba. Ir sitie 800 milijonu turi buti riba. Mes nebeturime teises pasitiketi finansine diletantu politika, kurie nesugeba suskaiciuoti ir issaugoti surinktus is gyventoju mokescius. Reiskia jie nera profesionalai ir padorus Lietuvos valstybes pilieciai. Tarp kitko, sita mokesciu sistema yra sugalvota Karlo Markso. Ir jos deka isaugo parazituojanti ant mokesciu moketoju pinigu grupe zmoniu, kuri isnaudoja valstybines institucijas savo geriui kurti. Sitie zmones nenori buti kontroliuojami, todel jus niekur valstybinese institucijose nepamatysite rodikliu, kurie parodytu, kad jis gauna pinigus uz tai, kad visuomenei kuria koki nors vertinga produkta. Tai popierine valstybe, sukurta kriminalu pasismaginimui.



10. Lukas
(2013-02-22 12:30:59)
(193.169.154.71) Parašė:

Bet, kodel tyli Seimas del sitos Vasiliausko frazes? Tada reikia is Seimo pareikalauti, kad butu issiaiskinta: kokiu budu buvo issvaistyti 800 milijonu litu? Ar tai jie traktuos, kaip netycia nukritusi ir suduzusi kavos puodeli? Kas cia dedasi toj Lietuvoj? Pasiziurekite kaip sekmingai kartojasi indelininku apiplesinejimai. Susidaro ispudis, kad veikia viena ir ta pati grupuote arba atskiri tos grupuotes nariai. Ir kol nei viena afera nebuvo isaiskinta iki galo: Sekundes bankas, Vakaru bankas, Snoras, Ukio bankas, o kur dar visokie Holdingai, vagnorkes, TSRS pinigai ir kitos firmeles? Stai tokia kaina sumoka eiliniai pilieciai, kai valstybe neturi savo Valstybinio banko. Is to valstybinio banko ji galetu ir skolintis, o nes is TVF ar kitu pasaulyje diskreditavusiu save finansiniu instituciju. Atkreipkite demesi, kad, turint Valstybini banka, vyriausybe galetu skolintis is savu pilieciu, o dabar viskas atvirksciai - eiliniai lietuviai yra apiplesinejami. Reikia kelti klausima apie kriminalu uzgrobta valstybe, stai kodel nei viena vyriausybe nenori bendrauti su pilieciais, nes pilieciai yra ju samoningai pasirinkta auka, kuria galima nebaudziamai apiplesineti.



9. Kritikas Piukčiurna
(2013-02-22 11:32:38)
(78.56.140.149) Parašė:

Labai taiklus Stasio (8) pastebėjimas apie Vasiliausko ir Grybauskaitės moralines nuostatas bei sąsajas. Tereikia pridurti, kad abu jie savo laiku dirbo Mokesčių inspekcijoje bei Finansų ministerijoje ir atstovauja šios ir kitų finansų priežiūros bei valdymo institucijų tarnautojų moralines nuostatas. Tai akivaizdžiai liudija, kad ne tik šie asmenys yra kliūtis gražinti moralinę dimensiją mūsų valstybei. Nepakeitę viso finansų ir kitų valstybės valdymo sričių valdininkijos moralinių nuostatų, nepasieksime, kad valstybė tarnautų jos piliečiams, taptų Tautos namais. Valstybė, kol kas tėra vienas rinkos žaidėjų, dirbantis sau ir besivadovaujantis plėšiko po tiltu kodeksu. Ar tokios valstybės norėjome ir norime dabar?



8. stasys
(2013-02-22 11:00:33)
(78.57.168.231) Parašė:

Yra pagrindas teigti, kad Vasiliauskas antradieni paviešino ne tik savo, bet ir jo statytinės-Grybauskaitės nuostatą, kad etika ir moralė yra "ne šio pasaulio dimensijos". Apie tai byloja ta aplinkybė, kad Grybauskaitė skirdama asmenis į atsakingas pareigas, orientuojasi ne į pretendento etiką, moralę, kompetenciją, o į jo lojalumą, paklusnumą. Akivaizdus to pavyzdys- kišeninis prokuroras Valys. Argi Vasiliauskas negalėjo viešinti iš karto, po kiekvieno Ūkio banko patikrinimo, nustatytus esminius veiklos trūkumus, kuriuos jis paviešino tik dabar? Manau, kad ne tik galėjo, bet ir privalėjo taip pasielgti etiškai ir morališkai padorus, išreiškiantis pagarbą žmonėms ir valstybei Lietuvos banko vadovas. Deja, Vasiliauskas, kuriam etika ir moralė yra "ne šio pasaulio dimensijos" apie prieš kelis metus Ūkio banko patikrinimo metu nustatytas „nuodėmes“ prabilo tik po to, kai uždarė spąstukų duris prieš žmonių, kurių interesais jis privalėjo rūpintis ir juos ginti nosis, todėl yra pagrindas teigti, kad Vasiliauskas pasielgė kaip niekšas.



7. Česlovas
(2013-02-21 21:53:27)
(78.62.164.7) Parašė:

Jeigu taip pasake vasiliauskas, vadinasi jis neturi nei etikos nei morales, bet gribauskaitei jis labai tinkamas, tai reiskia, kad ir pas prezidente nera nei etikos nei morales.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras